Kopš 2014. gada vairāk nekā 70% terora aktu upuru OECD valstīs gājuši bojā uzbrukumos, kas saistīti ar grupējuma Islāma valsts darbību, secināts pētījumā. Pētnieki norāda, ka teroristi arī pārgājuši uz krietni lētāk un vienkāršāk realizējamiem plāniem, piemēram, uzbrukumiem, izmantojot kravas automašīnas.
Sarunā ar Vācijas izdevumu Deutsche Welle institūta pētnieks Daniels Hislops norāda, ka globālā mērogā upuru skaits sarucis par 22%, ja salīdzina datus par aizvadīto gadu un 2014. gada statistiku, kad terora aktos nogalināto skaits bijis visaugstākais pēdējo gadu laikā, skaidrojot to ar faktu, ka četrās no piecām valstīm, kur ierasti teroristi uzdarbojušies visaktīvāk, pērn novērota pozitīva tendence - upuru skaits sarucis. Tas noticis vairāku faktoru dēļ, piemēram, Nigērijā situācija uzlabojusies, jo šajā valstī funkcionējošais grupējums Boko Haram nu sašķēlies trīs atsevišķās organizācijās, tādējādi vairs nespējot veikt tik vērienīgus un koordinētus uzbrukumus, kā pirms vairākiem gadiem. Rezultātā teroristu upuru skaits sarucis par iespaidīgiem 80%.
"Jāatceras, ka vien pirms diviem gadiem Boko Haram bija nāvējošākais teroristu grupējums pasaulē. Šobrīd grupējums ir sašķelts. Tas ir arī piemērs veiksmīgai sadarbībai reģiona valstu starpā, vienojoties cīņā pret terorismu," klāstījis pētnieks.
Uzlabojumi tāpat notikuši arī Afganistānā, Sīrijā, Nigērā, un Jemenā.
Tomēr nepatīkama tendence novērojama OECD valstu kontekstā. "2016. gadā OECD valstīs, kas iekļauj lielāko daļu Eiropas valstu, ASV, Kanādu un Austrāliju, fiksējām lielāko ar terorismu saistīto bojāgājušo skaitu kopš 1988. gada," informēja Hislops.
Pētnieks norāda, ka teroristi nu izmanto daudz prastākus paņēmienus, kas neprasa tik rūpīgu plānošanu ar daudzu teroristu iesaisti. Viņš kā īpaši satraucošu izcēla Islāma valsts aicinājumu uzbrukumos biežāk izmantot kravas automašīnas, kas, diemžēl, realizējies arī praksē. "Tas teroristu mērķu sasniegšanai ir efektīvs paņēmiens un jau vairākkārt ir izmantots," spriež pētnieks un norāda - jo sarežģītāks un vērienīgāks plāns, jo parasti drošības dienestiem to ir vieglāk atklāt un novērst jau savlaicīgi.
Pētnieks izdevumam Deutsche Welle ieskicē, ka 2017. gada pirmajā pusē terora aktos Eiropā gājuši mazāk cilvēku nekā attiecīgajā laika posmā pērn, norādot, ka pieaudzis arī drošības dienestu jau savlaicīgi novērsto uzbrukumu īpatsvars.
peleciba
reptilis
Aldis