Itālijas glābēju vienības otrdien turpināja meklēšanas darbus,
lai mēģinātu glābt zem sabrukušo ēku gruvešiem iesprostotos
cilvēkus, bet cerības atrast kādu izdzīvojušo ar katru stundu kļuva
arvien mazākas. Vienlaikus sabiedrība mēģina izprast, kādēļ varas
iestādes ignorēja brīdinājumus par iespējamo zemestrīci un kādēļ
pazemes grūdieni nodarīja tik lielu postu. Pēc ekspertu domām,
Itālijas ēkas ir slikti nodrošinātas pret zemestrīcēm, lai gan
liela daļa Itālijas teritorijas ir seismiski aktīva zona.
Bailes no pēcgrūdieniem
Pirmdienas naktī notikusī zemestrīce nonāvēja vairāk nekā 200 cilvēku. Visvairāk cietusi Itālijas vidienes pilsēta L"Akvila. Bez pajumtes palikuši tūkstošiem L"Akvilas iedzīvotāju, jo daudzas ēkas ir sagrautas vai ļoti bojātas. Baidoties no jauniem pazemes grūdieniem, ļaudis pavadīja nakti teltīs vai automašīnās. Arī otrdien L"Akvilas apkaimē bija jūtami spēcīgi pēcgrūdieni.
Ļaudis kritizē varas iestādes par nepietiekamo gatavību zemestrīcēm un zinātnieku brīdinājumu ignorēšanu. "Tas ir skandāls! Pēdējos trīs mēnešus bija jūtami regulāri grūdieni, kas kļuva arvien stiprāki," ziņu aģentūrai AFP stāsta L"Akvilas iedzīvotāja Marija Frančesko.
Jābūvē labāk
Itālijas premjers Silvio Berluskoni solījis atjaunot pilsētu un uzbūvēt drošas mājas, taču līdzšinējā pieredze rāda, ka ēku noturībai pret zemestrīcēm netiek pievērsta pietiekami liela uzmanība. 2008.gadā veikts pētījums liecina, ka zemestrīces apdraud gandrīz pusi Itālijas teritorijas, bet tikai 14% ēku atbilst seismiskās drošības standartiem. Būvniecības eksperti spriež, ka sevišķi apdraudētas ir viduslaiku ēkas, jo ļaudis tolaik taupīja uz būvmateriālu kvalitātes rēķina.
Senie romieši izmantoja kvalitatīvus materiālus, tādēļ 2000 gadu vecās ēkas nereti ir izturīgākas nekā viduslaikos būvētās. Tiesa gan, arī mūsdienās Itālijas dienvidos, kur ir spēcīga mafijas ietekme, celtnieki mēdz blēdīties, ietaupot uz būvmateriālu rēķina. Celtniecības inženieris Džordžo Kroči iesaka izmantot dažus vienkāršus paņēmienus, lai nostiprinātu mājas, piemēram, apjozt vecās sienas ar ķēdēm. "Tas nemaz nav tik dārgi," sarunā ar aģentūru AP uzsver Dž.Kroči.