Opozīcija cīnīsies par Lietuvas Seima priekšsēdētāja atcelšanu
A.Valinsku ievēlēja parlamenta priekšsēdētāja amatā 2008.gada 17.novembrī. Tāda bija iekšējā vienošanās koalīcijā, kuras rindās iegāja arī viņa vadītā Tautas atdzimšanas partija. Taču vasarā parlamenta partijas frakcijas rindās notika šķelšanās. Jaunu frakciju izveidoja septiņi A.Valinska atbalstītāji, taču 13 "vecajā" frakcijā palikušie sāka cīnīties par lielāku ietekmi koalīcijā.
Daktara banda
Drīzumā sabiedrību pāršalca skandāls. Viens no A.Valinska oponentiem paziņoja, ka Seima spīkers uztur ciešas attiecības ar Kauņas noziedzības grupējuma — tā dēvētās Daktara bandas — pārstāvi Rolandu Mihalski. Tika publiskotas fotogrāfijas, kurās A.Valinsks un cilvēks ar iesauku Miha viens otram spiež roku. Turklāt galvenais skandāla iniciators Tautas atdzimšanas partijas biedrs un deputāts Aleksandrs Saharuks, kurš kādreiz bijis kriminālpolicijas komisārs, publiski paziņoja, ka reiz A.?Valinsks personīgi lūdzis palīdzēt R.Mihalskim, kurš savukārt interesējies, ko par viņu "izrakuši" tiesībsargi. R.?Mihalska sieva turklāt izrādījās aktīva A.Valinska partijas biedre.
Skandāla laikā principiālu pozīciju ieņēma Lietuvas prezidenta Daļa Grībauskaite, kura pieprasīja spīkera atkāpšanos. Pats A.Valinsks 7.?septembrī runā televīzijā paziņoja, ka nejūt nekādu vainu un ka visi A.Saharuka paziņojumi esot apmelojumi, tāpēc no amata aiziet viņš negrasoties. A.Valinsks arī atgādināja, ka pēc viņa lūguma Ģenerālprokuratūra un Drošības departaments paziņoja, ka to rīcībā nav ziņu par Seima spīkera pašreizējiem vai pagātnes sakariem ar Kauņas bandītiem. Pašu pazīšanos ar R.Mihalski Seima spīkers nenoliedz, paziņojot, ka laikā, kad viņš bija populāra TV šova vadītājs, viņš pazina pusi Lietuvas.
Tagad no likumīgo aspektu izvērtēšanas skandāls nokļuvis līdz balsojumam par neuzticību, kura pamatā ir tieši politiķa morālās atbildības izvērtēšana. Politologs Česlovs Iškausks uzskata — ja A.Valinsks aizietu no amata uzreiz, viņš būtu saglabājis savu tēlu un iespēju atgriezties politiskajā elitē. "Tas nekādā ziņā nenozīmētu viņa vainas atzīšanu. Tieši otrādi – tagadējā pretstāvēšana šim vilnim rāda politiķa vājumu, nepamatotas ambīcijas un izsauc vēl lielāku neapmierinātību," saka Č.Iškausks.
Par spīti prezidentei
Uz paša A.Valinska aiziešanu bija cerējuši arī valdošie konservatīvie, kuri joprojām nav komentējuši jautājumu par uzticību spīkeram. Ja konservatīvie nobalsos par spīkera nomaiņu, A.Valinska atbalstītāji, visticamāk, aizies no valdošās koalīcijas. Tajā pašā laikā A.Valinska nedienas un viņa ārkārtīgi zemie popularitātes reitingi (viņš ir visnepopulārākais Lietuvas politiķis) tieši ietekmē sabiedrības atbalstu valdībai. Jaunu amatu dalīšanas vilni var izraisīt strīdi par to, kas nāktu A.?Valinska vietā.
Bijušais prezidenta padomnieks politologs Laurs Bielinis domā, ka A.Valinsku varētu atbalstīt daži deputāti, lai "iekostu" prezidentei, kura divas reizes visai stingri paziņojusi, ka Seima spīkeram vajadzētu atkāpties.
Jebkurā balsojuma iznākuma gadījumā sagaidāms, ka Lietuvā tiks apspriests, kā par tik ietekmīgu partiju vēlēšanu priekšvakarā izdevās kļūt jaunradītai partijai, kurā šovmeņa A.Valinska vadībā pulcējās aktieri, dziedātāji un žurnālisti. Politologs Vaidutis Laurēns uzskata, ka tas parāda, cik viegli parlamentā iekļūst jauni politiķi, par kuru pagātni un sakariem īstas informācijas vēlētājiem nav.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.