Saskaņā ar Briseles un Ankaras martā panākto vienošanos Grieķija var nosūtīt atpakaļ uz Turciju visus nelegālos imigrantus, kas, sākot ar 20.martu, ierodas tai piederošajās salās, šķērsojot Egejas jūru. Vienošanās arī paredz, ka ES uzņems vienu Sīrijas bēgli no Turcijas teritorijas apmaiņā pret katru sīrieti, kuru Ankara uzņems atpakaļ no Grieķijas.
Tomēr viss process ir aizkavējies, jo imigrantiem Grieķijā ir tiesības pieteikties uz patvērumu un pārsūdzēt jebkuru negatīvu lēmumu, pirms viņi tiek nosūtīti atpakaļ uz Turciju.
Līdz šīs nedēļas sākumam Turcijā bija atgriezušies tikai 578 cilvēki, tostarp 53 sīrieši, kuri izvēlējās nepieprasīt patvērumu Grieķijā, bet brīvprātīgi doties atpakaļ uz Turciju, liecina EK publiskotā informācija.
Minēto cilvēku vidū ir arī tā dēvētie ekonomiskie migranti, kuriem nav tiesību uz patvērumu ES, un citi imigranti, kuru lūgumi pēc patvēruma ir noraidīti.
Aptuveni 1000 no 3000 sīriešu, kas spēruši kāju uz Grieķijas zemes, ir saņēmuši atteikumu piešķirt patvērumu, bet ir šo lēmumu apstrīdējuši, atklāja EK preses pārstāve.
Tomēr, neskatoties uz lēno progresu, EK uzskata vienošanos ar Turciju par izdevušos, norādot, ka to apliecina arī fakts, ka imigranti vairs tik lielos daudzumos nemēģina šķērsot Egejas jūru un neiet bojā jūrā.
Kas attiecas uz ES solījumu uzņemt vienu Sīrijas bēgli no Turcijas teritorijas apmaiņā pret katru sīrieti, kuru Ankara uzņems atpakaļ no Grieķijas, ES šādā ceļā ieradušies 1614 imigranti.
ES trešdien arī paziņoja, ka cer līdz nākamā gada beigām izvest no Grieķijas uz citām bloka valstīm 30 000 patvēruma meklētāju, tomēr izskatās, ka tai neizdosies izpildīt savu ieceri par 160 000 patvēruma meklētāju sadalīšanu pa ES valstīm.
EK uzsvēra, ka panākts ievērojams progress, lai gan līdz šim no Grieķijas un Itālijas uz citām ES valstīm pārvietots tikai 5651 patvēruma meklētājs.