Tikmēr laikraksts Daily Express, atsaucoties uz kādu Lielbritānijas Konservatīvās partijas deputāti, ziņo, ka G. Patmalnieces pusē nostājusies arī Eiropas Komisija (EK), kura Lielbritānijai pat nosūtījusi «draudu vēstuli» par šo gadījumu. Eiropas sociālo lietu komisāra Lāslo Andora preses sekretāre Kristīna Arigo šādas vēstules sūtīšanu Dienai noliedza, bet atzina, ka Lielbritānijā tiešām ir zināmas problēmas ar Eiropas Savienības (ES) pilsoņu diskrimināciju.
G. Patmalniece uz Lielbritāniju emigrējusi 2000. gadā. Toreiz viņa pieprasījusi šajā valstī patvērumu, jo Latvijā krievvalodīgo kundzi vajājot tautības dēļ. Politiskais patvērums viņai atteikts, bet izsūtīta atpakaļ uz izcelsmes valsti viņa nav. Kopš Latvija iestājās ES, G. Patmalniece sākusi pieprasīt sev Lielbritānijas pastāvīgās iedzīvotājas statusu, kas viņai sniegtu virkni sociālo garantiju, arī Lielbritānijas pensiju. Ar šo prasību viņa aizkļuvusi līdz pat Lielbritānijas Augstākajai tiesai, kas gan prasību noraidījusi. Oficiāli strādājusi G. Patmalniece Lielbritānijā nav.
K. Arigo Dienai skaidroja, ka Lielbritānijas sociālās drošības sistēma veidota tā, ka, iegūstot pastāvīgās uzturēšanās atļauju, cilvēkam automātiski pienākas dažādas sociālās garantijas, arī sava veida pensija. Problēma esot tāda, ka Lielbritānijas pilsoņi atļauju iegūst automātiski, taču ES pilsoņiem, lai to iegūtu, ir jāizpilda zināmi nosacījumi. Šos nosacījumus EK uzskata par netiešu ES pilsoņu diskrimināciju. «Ierasti saskaņā ar ES sociālās drošības koordinācijas noteikumiem Lielbritānija piešķir virkni pabalstu ES pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, ja viņi ir Lielbritānijas pastāvīgie iedzīvotāji un viņiem ir piešķirtas uzturēšanās atļaujas. Starp šiem pabalstiem minami bērnu pabalsti, bezdarba pabalsti un citi, bet to starpā ir arī valsts pensijas. Lielbritānijas sistēmā visi šie pabalsti ir strukturēti tā, ka tie iekļaujas sociālo pabalstu kategorijā. Par šo konkrēto gadījumu detaļas nezinu, bet, lasot ziņas, rodas iespaids, ka te tiek atspoguļota šī problēma,» viņa stāsta.
Savukārt LM Sociālās apdrošināšanas departamenta nozares vecākā eksperte starptautisko attiecību jautājumos L. Ramane atzina - ja runa ir par pensiju tās tradicionālajā izpratnē, proti, tā tiek piešķirta, pamatojoties uz personas sociālās apdrošināšanas iemaksām, G. Patmalniecei saskaņā ar ES regulējumu šajā jomā nav tiesību pretendēt uz Lielbritānijas pensiju. Savukārt, ja runa ir par pabalstiem, piemēram, nabadzības pabalstu, jautājums ir daudz nekonkrētāks un iznākums atkarīgs no konkrētās valsts likumiem.