Krievijas intereses
Abhāzijas separātistu prezidents Sergejs Bagapšs intervijā Krievijas laikrakstam Ņezavisimaja gazeta paziņojis, ka ar Maskavu panākta vienošanās par Krievijas karaspēka izvietošanu Abhāzijas teritorijā. Pēc viņa domām, Abhāzijā varētu darboties gan Krievijas kara aviācijas, gan jūras kara flotes bāzes. Saskaņā ar šo vienošanos Krievijai būs tiesības paturēt savus karavīrus Abhāzijā vismaz 49 gadus. Paredzams, ka Abhāzijā izvietos 3800 krievu militārpersonu. Abhāzijas separātisti uzsver, ka Krievijai šis piedāvājums būs ļoti izdevīgs, jo nevajadzēs tērēt lielu naudu militārās infrastruktūras veidošanai — jaunās bāzes darbosies vietās, kur savulaik jau bija izvietotas PSRS karaspēka bāzes.
Krievijas karaspēka vadība izrāda interesi par Abhāzijas piedāvājumu,
jo Krievijai tas varētu ļoti noderēt gadījumā, ja nāksies pamest Melnās
jūras kara flotes bāzi Krimā. Ukrainas valdība vairākkārt devusi
mājienus, ka varētu nepagarināt nomas līgumu, kura termiņš beidzas
2017.gadā.
Gruzijas bažas
Krievija apgalvo, ka plānotās bāzes palīdzēs aizsargāt Abhāziju un Dienvidosetiju pret iespējamo "Gruzijas agresiju". Maskava atzina abu reģionu neatkarību pēc pagājušā gada kara, kurā Krievijai izdevās sakaut Gruzijas karaspēku.
Maskava apgalvo, ka Abhāzijā un Dienvidosetijā kopā izvietots ap 7600 krievu karavīru, bet Gruzijas amatpersonas uzskata, ka patiesais skaitlis ir vismaz 10 000.
Gruzijas aizsardzības ministrs Dāvids Siharulidze raizējas, ka Krievijas karaspēka klātbūtne Abhāzijā un Dienvidosetijā rada nopietnus draudus Gruzijas drošībai. "Mums jābūt gataviem aizstāvēt savu tēvzemi pret iebrukumu," ministrs atzina intervijā aģentūrai AFP.
Eiropas Savienība un ASV kritizē Krieviju par karaspēka izvietošanu Abhāzijā un Dienvidosetijā, jo tas ir pretrunā ar Gruzijas teritoriālās vienotības principu.
Satraukumu izraisījis arī Abhāzijas valdības nodoms iesaukt dienestā ne tikai abhāzus, bet arī Abhāzijā dzīvojošos gruzīnus. "Mūsu likumos noteikts, ka militārais dienests ir obligāts un attiecas uz visiem vīriešiem, neraugoties uz viņu tautību. Mēs neizdarīsim nekādus izņēmumus gruzīnu izcelsmes pilsoņu dēļ," radiostacijai Brīvā Eiropa pavēstīja Abhāzijas separātistu ārlietu ministrs Sergejs Šamba.