Krievijas ārlietu ministrs aicināja EDSO nepieļaut krīzi pašpasludinātajā republikā, savukārt pārējo valstu pārstāvji pieprasīja Maskavu izvest savu karaspēku no Chinvali un citām Dienvidosetijas vietām. "Atšķirības izrādījās pārāk lielas, lai tās izdotos pārvarēt," sanāksmes beigās rezumēja prezidējošās Somijas premjerministrs Mati Vanhanens.
Strīdi turpinās
Tā kā EDSO lēmumu pieņemšanai nepieciešama visu dalībvalstu piekrišana, EDSO Ministru padomei jau sesto gadu nav izdevies vienoties par jaunu deklarāciju, kas noteiktu tās turpmāko darbības modeli. Rietumvalstu ministri šīs nedēļas neveiksmē vainoja Krieviju un tās pretestību EDSO novērotāju darbībai Dienvidosetijā. Vēsu reakciju izpelnījās arī Krievijas piedāvātais Eiropas drošības struktūras pārveidošanas projekts, ziņo dpa. ASV ar sabiedrotajiem norādīja, ka kontinenta un visas pasaules drošībai vairāk palīdzētu līdzšinējo līgumu pildīšana un uzlabošana, nevis pilnīgi jauna modeļa izveide.
Maskava atbildot norādīja, ka par novērotāju misiju Dienvidosetijā organizācijai jāvienojas ar Chinvali, un kritizēja EDSO par nevēlēšanos mainīties līdzi laikam. S.Lavrovs arī pieminēja mediju ziņas, ka EDSO zinājusi par Tbilisi plānu uzbrukt Dienvidosetijai, un uzsvēra, ka "tas ir absolūti nepieņemami", tiesa, atzīstot nepieciešamību pārbaudīt ziņas. Runājot par ieroču piegādi Gruzijai, pret ko Maskava iebilda jau vairākus gadus, S.Lavrovs mudināja "nopietni uzklausīt mūsu brīdinājumus un stingri ievērot attiecīgajos EDSO dokumentos ierakstītos noteikumus".
Atgādina par Piedņestru
Ceturtdien un piektdien notikušajā sanāksmē piedalījās arī ASV diplomāti. Lai gan viņu oficiālajā paziņojumā galvenokārt tika uzsvērta Eiropas organizāciju lielā loma drošības uzturēšanā Eiropā, paralēli notiekošajā konferencē ASV pārstāvji nekavējās kritizēt Krieviju par saistību nepildīšanu Dienvidosetijā. "Tā kā šo teritoriju kontrolē Krievija, tai ir pienākums ielaist starptautiskos novērotājus," uzsvēra ASV ārlietu ministres padomnieks Daniels Frīds.
Mazāko valstu pārstāvji EDSO Ministru padomes sanāksmi galvenokārt izmantoja, lai atgādinātu par savām rūpēm. Moldovas ārlietu ministrs Andrejs Stratans atgādināja par "aizmirsto" Piedņestras konfliktu un pieprasīja Krievijai izvest karaspēku no separātiskās republikas un sēsties pie sarunu galda, kā arī mudināja Eiropu aktīvāk palīdzēt Kišiņevai valsts teritoriālās vienotības saglabāšanā. Savukārt Polijas, Latvijas un citu valstu ministri aicināja neatteikties no konvencionālā bruņojuma ierobežošanas līguma par spīti Maskavas pretestībai un prasīja EDSO aktīvāk iesaistīties organizācijas valstu iekšējo konfliktu noregulēšanā.