Laika ziņas
Šodien
Migla
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

NATO atsāks runāt ar Krieviju

NATO valstu ārlietu ministri otrdien vienojās daļēji atsākt sarunas ar Krieviju un, kā jau iepriekš bija prognozēts, atkārtoja solījumu Gruzijai un Ukrainai, ka tās nākotnē varēs iestāties aliansē, taču nenoteica konkrētus plānus un laika grafikus. Jebkādas detalizētākas vienošanās šajos jautājumos nebija iespējamas tradicionālās dalībvalstu atšķirīgās pieejas attiecību veidošanai ar Krieviju dēļ.

Lai arī NATO sammitā aprīlī Gruzijai un Ukrainai bija solīta iespēja tikt pie rīcības plāna dalībai aliansē, šīs ārlietu ministru apspriedes laikā tas nenotika. Pret šādu soli bija tradicionālās pretinieces Vācija un Francija. Savukārt tādas valstis kā Dānija, ASV un Kanāda uzsvēra, ka rīcības plānu piešķirt būtu iespējams. Ministri bija vienisprātis, ka nepieciešams veicināt reformas abās valstīs. Tādēļ, kā uzsver ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP), galvenā loma attiecību veidošanā ar abām valstīm būs NATO-Ukrainas un NATO-Gruzijas komisijām. Kā uzsvēra M.Riekstiņš, arī Latvija iestājas par rīcības plāna piešķiršanu, taču, ja to nav iespējams panākt, tad būtiski ir turpināt sarunas. ASV valsts sekretāre Kondolīza Raisa sacīja, ka Vašingtona joprojām ievēro NATO atvērto durvju politiku, taču Ukrainai un Gruzijai vēl esot daudz darāmā, lai sasniegtu dalībai aliansē nepieciešamos standartus. Ministri otrdien arī diskutēja par to, vai būtu iespējams atjaunot Gruzijas konflikta dēļ pārtraukto sadarbību NATO­—Krievijas padomeē. "Sabiedrotie vienojās par to, ko es dēvētu kā nosacītu un pakāpenisku attiecību atjaunošanu ar Krieviju," otrdien žurnālistiem pēc ministru tikšanās paziņoja ­NATO ģenerālsekretārs Jāps de Hops Shefers. Tas nozīmē, ka sarunas pagaidām noritēs neformālā abu pušu vēstnieku līmenī, un pēc laika tiks lemts par iespēju padziļināt attiecībās. Tiesa, kā uzsvēra ģenerālsekretārs, tas nenozīmē alianses viedokļa maiņu. Tā joprojām uzskatot, ka augusta invāzijas laikā Gruzijā Krievija ir lietojusi neproporcionālus spēka samērus. Jāpiebilst, ka debates laikā vairākas Eiropas dienvidu valstis, piemēram, Grieķija, bija uzstājušas, ka jau tagad būtu nepieciešams atjaunot pilnīgu padomes darbību. Šis NATO paziņojums izskanēja vienlaikus ar formālo Krievijas un ES sarunu atsākšanos. "Alianse ir vienīgā, kam tagad nav nekāda formāta sarunās ar Krieviju. Tādēļ piesardzīgs dialogs bija jāatsāk," sacīja M.Riekstiņš. Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili otrdien brīdināja rietumus par to, ka tie saskarsies ar smagām sekām, ja attiecībās ar Krieviju atgriezīsies "ierastajās sliedēs" un neņems vērā augusta konflikta mācību. "Ja starptautiskā reakcija nebūs stingra, Maskava spers citus soļus, lai pārveidotu reģiona karti, vai tas būtu ar iebiedēšanas vai spēka palīdzību," brīdināja Gruzijas prezidents.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Leiena neapmeklēs Trampa inaugurāciju

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena neapmeklēs jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa inaugurāciju Vašingtonā 20.janvārī, jo nav saņēmusi uzaicinājumu.

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits