Uz tilta, kur atrodas aktīvistu izveidotais Ņemcova memoriāls, plānoti vērienīgi remontdarbi. Ņemcova un Kremļa opozīcijas atbalstītāji norāda, ka vēlme atjaunot tiltu, pirms tur ir uzbūvēts paliekošs memoriāls, vērtējama kā skaidrs signāls, ka Kremlis vairs nevēlas redzēt opozicionārus pie savām namdurvīm.
Aktīvisti norāda, ka pašu uzturētā piemiņas vieta bijusi izpostīta vairāk nekā 30 reižu. Sētnieki, tīrot ielu, it kā neviļus aizslauka noliktos ziedus, savukārt huligāni nebaidoties saspārdīt memoriālu tad, kad tiem iegribas. Arī policija vairākkārt aizturējusi sērotājus, uzstājot, ka viņi traucē sabiedriskajai kārtībai
"Memoriālu cenšas iznīcināt jau otro gadu. To dara kārtības sargi, provokatori, kuri to izārda, sabradājot puķes un Ņemcova portretus ,kā arī algoti cilvēki, kuri izmet puķes miskastē. Tomēr arī pēc šīs divus gadus ilgās cīņas memoriāls joprojām stāv tur, kur stāvējis, un cilvēki aizvien nes ziedus. Izskatās, ka tagad tiks pielietota "smagā artilērija"," komentēja Kremļa opozicionārs Iļja Jašins.
Amatpersonas paredz, ka būvdarbi noritēs no šī gada maija līdz nākošā gada jūlijam. Atbildīgās iestādes gan saka, ka lēmums labot tiltu neesot politiski motivēts, taču opozīcijas politiķi uzskata, ka tādā veidā Kremlis cer atņemt protestētājiem vienu no lielākajām pulcēšanās vietām.
"Es domāju, ka amatpersonas cenšas lauzt Ņemcova pieminēšanas tradīciju. Viņi vēlas darbus sākt tā, lai tie vēl notiktu prezidenta vēlēšanu laikā, tādējādi memoriāls netraucētu Putinam. Amatpersonas cer, ka pēc būvdarbiem cilvēki vienkārši pārtrauks turp doties," uzskata pretkorupcijas aktīviste Ļubova Sobola.
LNT vēsta, ka līdzīgu taktiku Maskava pielietojusi arī iepriekš, piemēram, 2010.gadā slēgts Triumfa laukums, kurš bija kļuvis par protestētāju iecienītu pulcēšanās vietu, līdz zem laukuma uzsākta autostāvvietas celtniecība.
Jāatgādina, ka viens no redzamākajiem Kremļa opozicionāriem Boriss Ņemcovs tika nošauts 2015. gada 27. februārī Maskavas centrā, netālu no Kremļa. Pēc dažām nedēļām tika aizturēti pieci čečeni, kas tika apsūdzēti Ņemcova slepkavībā.
Tomēr Ņemcova tuvinieki un opozīcija apgalvo, ka slepkavības plānotāji nav atrasti, norādot, ka ar to ir tieši saistīts Čečenijas republikas vadītājs Ramzans Kadirovs, kurš, iespējams, rīkojies saskaņā ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina rīkojumu.
Dima
zvirbulēns
rekur