Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +8 °C
Skaidrs
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Pēc 10 gadiem Krievijas vadībā izrāda spēku

Vladimirs Putins pratis izmantot krīzes varas nostiprināšanai.

Kad šonedēļ fotoaģentūras pasaulē izplatīja puskailā Krievijas premjerministra Vladimira Putina attēlus (V.Putins uz zirga, V.Putins peld, V.Putins ar makšķeri noķer zivi, V.Putins pie auto stūres), kuriem, šķiet, bija jāsimbolizē vēstījums par viņa lielisko fizisko formu un daudzpusību, prātā varēja iezagties doma, ka tas darīts, lai atzīmētu kādu apaļu gadadienu.

1999.gada 9.augustā Krievijas prezidents Boriss Jeļcins V.Putinu iecēla premjerministra amatā. Tik strauja mazpazīstama (aiz Krievijas robežām vispār nevienam nezināma) prezidenta administrācijas ierēdņa izvirzīšana augstajam amatam nevarēja nepārsteigt. Šī neziņa vēsturē parādījās vēlreiz. Kad V.Putins jau pildīja arī prezidenta pienākumus pēc Borisa Jeļcina atkāpšanās no amata 1999.gada 31.decembrī, Pasaules Ekonomikas forumā Davosā Krievijas pārstāvim tika uzdots jautājums: "Kas ir Putina kungs?" Krievijas pārstāvis vicepremjers Čubaiss tā arī nespēja īsti atbildēt.

Kāpēc iecēla?

Iemesls V.Putina iecelšanai premjera krēslā bija ārkārtas situācija Krievijas Kaukāza republikā Dagestānā. Tur 1999.gada 8.augustā iebruka čečenu separātistu vienības. Vēlāk jau prezidenta amatā V.Putins bieži izmantojis ārkārtas situācijas, lai likvidētu demokrātiskās institūcijas Krievijā. Pēc zemūdenes Kursk nogrimšanas 2000.gada augustā, kas izraisīja kritikas vilni pār prezidentu Krievijas medijos, V.Putins valsts kontrolē pārņēma lielākos vietējos televīzijas kanālus.

Ķīlnieku krīzi Beslanas skolā 2004.gada septembrī viņš izmantoja, lai atceltu gubernatoru un prezidentu vēlēšanas nacionālajās autonomijās, to skaidrojot ar nepieciešamību pastiprināt cīņu pret terorismu.

Parlamentā tika izveidots partijas Vienotā Krievija monopols. V.Putina valdīšanas laikā mīklainos apstākļos nogalināti viņu kritizējošie žurnālisti Jurijs Ščekočihins un Anna Poļitkovska. Nogalināts arī bijušais Federālā drošības dienesta virsnieks un V.Putina opozicionārs Aleksandrs Ļitviņenko.

V.Putinam izdevās pārtraukt otro Čečenijas karu. Tajā pašā laikā Čečenija kļuva par Maskavas faktiski nekontrolējamu teritoriju, kur izveidojās Ramzana Kadirova autoritārais režīms. Terorisms izpleties pa visu Ziemeļkaukāzu.

Stingrā roka

PSRS sabrukumu V.Putins nodēvēja par lielāko XX gadsimta ģeopolitisko katastrofu. Visu valdīšanas laiku viņš centās atjaunot ietekmi pār Krievijas kaimiņvalstīm. Gan ar gāzes karu, gan īstu karu palīdzību. "Grūti nosaukt valsti, ar kuru Krievijai pēdējo desmit gadu laikā uzlabojušās attiecības. Pat Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko sācis lūkoties Rietumu virzienā," laikrakstā The Moscow Times raksta bijušais telekanāla NTV vadītājs Jevgeņijs Kiseļovs.

Pašā Krievijā V.Putins joprojām ir populārs. Pat nododot prezidenta krēslu Dmitrijam Medvedevam, lielākā daļa Krievijas iedzīvotāju viņu uzskata par īsteno valsts līderi. Lielā mērā, uzskata J.Kiseļovs, tam palīdzējušas līdz šim augstās naftas cenas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits