Taču tagad klusās pilsētiņas ielās plāno iziet islāma ekstrēmisti, kas vēlas pievērst britu uzmanību Afganistānas civiliedzīvotāju ciešanām. Radikālās organizācijas Islam4UK iecere izraisījusi daudzu britu sašutumu, jo plānotā protesta akcija tiek uzskatīta par kritušo karavīru piemiņas zaimošanu.
Naida kurināšana
Vutona Baseta, kurā dzīvo ap 11 000 cilvēku, atrodas 130 km uz rietumiem no Londonas. Pēdējos gados pilsētiņa kļuvusi slavena ar bēdīgu tradīciju. Irākā un Afganistānā kritušo britu karavīru līķi pēc nogādāšanas dzimtenē tiek katafalkā vesti pa Vutonas Basetas ielām, kur tuvinieki un pilsētas iedzīvotāji atvadās no kara upuriem.
Islam4UK vadītājs Andžems Čudari uzskata, ka īstie Afganistānas kara upuri ir nevis britu karavīri, bet gan tūkstošiem afgāņu, kuru dzīvību izdzēsis karš. «Britu sabiedrībai nav ne jausmas, kas tiek darīts viņu vārdā. Noslepkavoti vairāk nekā 10 000 nevainīgu vīriešu, sieviešu un bērnu,» apgalvo A.Čudari. Viņš aicina Lielbritānijas sabiedrību izdarīt spiedienu uz valdību, lai izbeigtu «musulmaņu zemes okupāciju».
Islam4UK protesta akcijas datums vēl nav zināms, un varas iestādes devušas mājienus, ka varētu to aizliegt. Lielbritānijas iekšlietu ministrs Alans Džonsons secina, ka protestētāju vienīgais mērķis ir kurināt naidu. A.Čudari nenoliedz, ka iecerētās akcijas mērķis ir sacelt pēc iespējas lielāku traci. Radikālais sludinātājs piedāvājis atcelt protesta akciju, ja Lielbritānijas premjers Gordons Brauns piekritīs televīzijas debatēm ar viņu.
Radikāls sludinātājs
Islam4UK aktīvisti jau agrāk izpelnījušies bēdīgu slavu ar aicinājumiem ieviest šariata likumus Lielbritānijā. Vietējā musulmaņu kopiena cenšas norobežoties no šādiem radikāļiem. «Viņi ir musulmaņu mazākums,» laikrakstam Daily Mail stāsta Vutonas Basetas iedzīvotājs Abduls Latifs, kurš regulāri piedalās kritušo britu karavīru godināšanā. «Karavīri cīnās par mums visiem, ne tikai savu reliģiju, bet arī par visu valsti.»
Interneta portālā Facebook jau savākts vairāk nekā 500 000 parakstu pret plānoto protesta akciju. «Ja viņi vēlas protestēt, lai dodas uz Londonu un protestē pret valdību,» uzsver Stīvens Stretfords, kurš Afganistānā zaudējis tuvu draugu.
Pirms dažiem gadiem līdzīgas diskusijas bija ASV, jo kāda radikāla baptistu draudze regulāri rīkoja protestus pie kapsētām, kur notika Irākā kritušo karavīru bēres. Kristīgie fanātiķi uzskatīja, ka karavīru nāve ir Dieva sods par homoseksuālisma cildināšanu un amerikāņu novēršanos no kristīgās ticības. ASV valdība bija spiesta pieņemt likumu, kas aizliedza rīkot protestus pie kapsētām bēru ceremonijas laikā.