Demonstrācijas pārsviedušās arī uz citām pilsētām, un tās jau kļuvušas par lielākajiem protestiem kopš premjerministra Redžepa Tajipa Erdogana nākšanas pie varas 2002.gadā. Erdogana kritiķi jau norādījuši, ka protesti atspoguļojot neapmierinātību ar viņa valdības arvien autoritārāko un konservatīvāko kursu.
Par protestu cēloni kalpojuši Taksima laukumā uzsāktie tirdzniecības kompleksa būvdarbi, kuri paredz blakus esošā parka likvidēšanu.
Sēdošā demonstrācija laukumā turpinājās jau vairākas nedēļas, bet piektdien tā izvērtās vardarbībā, kad beidzot iejaucās policija, kas mēģināja pārtraukt miermīlīgo protesta akciju, izmantojot asaru gāzi un ūdensmetēju.
Tāpat kā iepriekšējā dienā, lai izklīdinātu protestētājus, kas sapulcējušies Taksima laukumā, policija arī sestdien pielietoja asaru gāzi. Piektdien sadursmēs laukumā tika ievainoti vairāki desmiti cilvēku, un Ankara jau izpelnījusies pat sava sabiedrotā - Vašingtonas - nosodījumu.
Sadursmes turpinājās visu nakti uz sestdienu, un sākotnējo protestu mērķi nomainījusi vispārēja neapmierinātība ar AKP valdību. Protestētājiem no savu dzīvokļu logiem atbalstu izsaka vietējie iedzīvotāji.
Vietējie iedzīvotāji stāsta, ka naktī policija uz protestētājiem esot metuši asaru gāzes granātas arī no helikopteriem.
Sestdienas rītā vairāki simti cilvēku zem Turcijas karogiem devās uz tiltu, kas ved uz Stambulas Eiropas pusē esošo daļu, kur atrodas Taksima laukums. Demonstranti tika tiltam pāri, neskatoties uz to, ka policija viņu apturēšanai izmantoja ūdensmetēju, vēsta vietējie mediji.
Tiek ziņots, ka sadursmes sākušās arī Stambulas Bešiktašas rajonā.
Varasiestādes apgalvo, ka pēc sadursmēm slimnīcās palīdzība sniegta tikai kādam ducim cilvēku, taču starptautiskā cilvēktiesību organizācija Amnesty International ziņo, ka ievainojumus guvis vairāk nekā simts protestētāju.
Vietējās varasiestādes vēsta, ka aizturēti vairāk nekā 60 cilvēki.
Daļa pilsētnieku demonstratīvi tukšo alus bundžas, tādējādi atklāti izrādot nepakļaušanos alkohola tirdzniecības un lietošanas ierobežojumiem, kurus atbalstījusi AKP, kas izveidota uz tagad aizliegtās islāmistu kustības bāzes.
Alkohola ierobežošanas likumu sekulārā opozīcija uztver kā kārtējo soli valsts islamizācijā, kas, viņuprāt, ir slepenais AKP mērķis.
"Viņi grib šo zemi pārvērst islāma valstī, viņi vēlas uzspiest savu priekšstatu [par dzīvi], lai gan joprojām izliekas, ka ievēro demokrātiju," izteicās kāda no protestētājām Stambulas centrā, kas nevēlējās atklāt savu vārdu.
Sestdien protestētāji jau sākuši pieprasīt valdības atkāpšanos.
"Koki ir pēdējais piliens, kas licis vāzei plūst pāri," sarunā ar aģentūru AFP izteicās kāds Stambulas students, kurš studē filozofiju. "Tautai ir līdz kaklam viss, ko tai nodara valdība."
Reaģējot uz mēģinājumu ar varu pārtraukt protesta akciju Taksima laukumā, ielās devušies tūkstošiem cilvēku visā valstī, tostarp Ankarā. Demonstrācijas sākušās arī Izmirā, Muglā un Antaljā.
Ankarā grupa demonstrantu sestdien mēģināja doties uz parlamentu, taču viņus izklīdināja policija. Arī galvaspilsētā daudzi protestētāji ielās atklāti lieto alkoholu, metot izaicinājumu islāmistu valdībai.
Tikmēr Erdogans paziņojis, ka varasiestādes negrasās atteikties no pretrunīgi vērtētā Stambulas apbūves projekta un ka valdība nedomā piekāpties "mežonīgajiem ekstrēmistiem".
Premjers uzsvēra, ka tikšot atjaunota kārtība, lai "garantētu ļaužu un viņu īpašumu drošību".
Viņš apsūdzēja protestētājus, ka tie Taksima laukuma apbūves jautājumu izmanto tikai kā ieganstu vispārējās spriedzes uzkurināšanai, un uzsvēra, ka politiskās aktivitātes, kas nenotiek pie balsošanas urnām, nav demokrātiskas.
(papildināta visa ziņa)