SELEKTĪVAIS TURNĪRS
Vispirms der atgādināt, kas par zvēru ir olimpiskais turnīrs basketbolā. Latvieši pērn tikai pirmo reizi vēsturē piedalījās Pasaules kausā, kur mūsdienās kopā startē 32 komandas. Eiropas meistarsacīkstēs, tostarp arī nākamā gada finālturnīrā, kam izšķirošie mači būs Rīgā, piedalās 24 valstsvienības. Savukārt olimpiskajā turnīrā iespēja sacensties ir vien 12 nacionālajām komandām no visas pasaules. Lai gan Latvijas izlase pagājušajā rudenī pamatoti ierindoja sevi starp piecām spēcīgākajām pasaulē un finālturnīrā Tālajos Austrumus bija trešā labākā starp Eiropas komandām, ar to nebija pietiekami, lai piepildītu olimpisko sapni. No vienas puses, tas ataino olimpiskā turnīra augsto līmeni un prestižu, taču vienlaikus liek aizdomāties par tajā piekoptajiem sportiskajiem ideāliem, jo uz tik mazu kopējo komandu skaitu tiek piešķirtas vairākas kontinentālās kvotas. Parīzē redzējām, piemēram, Japānas un Dienvidsudānas izlases, kuras iepriekšējā Pasaules kausā nebija pat pirmajā sešpadsmitniekā, bet labāko astoņnieka komandas – Latvija, Lietuva, Slovēnija, Itālija – olimpisko turnīru varēja vērot televīzijas ekrānos vai, labākajā gadījumā, Lilles stadiona vai Parīzes Accor arēnas tribīnēs.
Latvijas basketbolisti vīriešu konkurencē ir piedalījušies olimpiskajā turnīrā 1936. gadā, kad basketbols vēl bija pavisam cita spēle, bet pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas nu jau trīs reizes neveiksmīgi startējuši izšķirošajā olimpiskās kvalifikācijas kārtā. Tas liek vēl vairāk novērtēt mūsu brālīgo tautu lietuviešus, kuri basketbolā piedalījušies pat septiņās olimpiskajās spēlēs. "Uzskatu, ka ar Pasaules kausā sasniegto bijām pelnījuši olimpisko ceļazīmi, taču tādi ir noteikumi. Piekrītu, ka olimpiskais turnīrs kļuvis pārāk selektīvs. Redzam basketbola attīstības tendences dažādos reģionos. Redzam sarūgtinājumu par nekvalificēšanos olimpiskajam turnīram tik daudzās lielās basketbola valstīs, īpaši jau Eiropā, kas šī limita dēļ cieš visvairāk. Redzam arī basketbola turnīra popularitāti olimpiskajās spēlēs un tā iedarbību uz kopējo spēļu atpazīstamību. Tie ir vairāki svarīgi faktori, kuru dēļ basketbola dzīves vadītājiem un olimpisko spēļu rīkotājiem būtu jādomā par iespējamo šī turnīra paplašināšanu un pieejamību," pēc olimpiskās kvalifikācijas sacensību beigām secināja Banki.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze augusta numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!