Sestdiena, 21. septembris
Matīss, Modris, Mariss

Spānijas vīriešu basketbola izlase svētdien Riodežaneiro olimpisko spēļu bronzas finālā ar 89:88 (23:17, 17:21, 27:26, 22:24) uzvarēja Austrālijas valstsvienību, ko vada latviešu izcelsmes austrāliešu treneris Andrejs Lēmanis.

Spānijas izlasē lieliski nospēlēja pieredzējušais Po Gasols, kurš guva 31 punktu un izcīnīja 11 atlēkušās bumbas, bet 14 punktus pievienoja Nikola Mirotičs. Savukārt Austrālijas labā 30 punkti Petijam Milsam.

Austrālijas basketbolisti šo maču sāka blāvi, kas Spānija ļāva panākt 16:9, turklāt otrās ceturtdaļas laikā spāņu pārsvars sasniedza arī 12 punktus (40:28). Tomēr pašās pirmā puslaika beigās Austrālija nedaudz saasināja notikumus laukumā un guva desmit punktus pēc kārtas, kas lielajā pārtraukumā ļāva doties tikai ar divu punktu deficītu (38:40).

Otrajā puslaikā komandas spēkojās punkts punktā un vadības maiņa notika ļoti bieži. Austrālijai vadību pēc ilgāka laika izdevās pārņemt 22.minūtē (43:42), bet neviena no izlasēm lielāku pārsvaru tā arī neieguva. Sākoties pēdējai minūtei, Spānija atradās vadībā ar 85:84, taču spāņi savā uzbrukumā nebija rezultatīvi.

Savukārt 35,3 sekundes līdz beigām austrālietis Devids Andersens trāpīja abus soda metienus un panāca 86:85. Neilgi pēc tam ar diviem precīziem "sodiņiem" atbildēja Gasols, taču nākamajā uzbrukumā Ārons Beinss guva divus punktus un atkal izvirzīja vadībā Austrāliju - 88:87. Tikmēr vien 5,4 sekundes pirms beigām divus soda metienus jau trāpīja Serhio Rodrigess, kas spāņiem vēlreiz ļāva pārņemt vadību (89:88), bet Austrālijas uzbrukums noslēdzošais uzbrukums neizdevās, tāpēc Spānija varēja priecāties par iegūto bronzu.

Pašlaik 47 gadus vecais Lēmanis par Austrālijas izlases treneri tika apstiprināts 2013.gada aprīlī, bet līdz tam viņš bija valstsvienības galvenā trenera Breta Brauna palīgs.

Kā Austrālijas izlases galvenā trenera palīgs Lēmanis piedalījās 2010.gada pasaules čempionātā un 2012.gada Londonas olimpiskajās spēlēs. Savukārt 2014.gada Pasaules kausā Austrālija Lēmaņa vadībā ierindojās 12.vietā.

Lēmaņa vecāki Latviju pameta Otrā pasaules kara laikā, sākotnēji bēgot uz Vāciju, bet vēlāk pārceļoties uz Austrāliju. Pats Lēmanis piedzima un izauga Melburnā, bet aģentūrai LETA viņš Riodežaneiro atklāja, ka Latviju pagaidām vēl nekad nav apciemojis, lai gan uz brīdi bija tur pērn, kad uz spēlēm Lietuvā tika lidots caur Rīgas lidostu.

Vēlāk svētdien tiks aizvadīts olimpisko spēļu fināls, kurā galvenā favorīte ASV spēkosies ar Serbiju.