"Mēs lēšam, ka kopējā zirgu vērtība šajā lidojumā ir 150 miljoni eiro," saka Tims Dutta, kurš atbildīgs par četrkājaino jāšanas sporta atlētu nogādāšanu no Eiropas uz Lasvegasu, kur 15.aprīlī sāksies cīņa par vienu no iekārojamākajām trofejām šajā sportā - Pasaules kausu.
"Zirgi ir tieši tādi paši kā mēs," saka vīrs, kura kompānijas sauklis ir Mēs dodam zirgiem spārnus. "Daži pirms izlidošanas iemieg un snauž visu ceļu, daži sāk spēlēties jau pacelšanās brīdī un nebeidz to darīt līdz pat nolaišanās brīdim. Lielākā daļa, kas lidojuši neskaitāmas reizes, uztver to kā pilnīgi normālu ikdienas sastāvdaļu," saka Dutta.
Duttas kompānija ar zirgu gaisa pārvadājumiem nodarbojas jau vairāk kā 26 gadus un šo gadu laikā tas ir kļuvis par starptautisku biznesu. Gada laikā tiek pārvadāti vidēji 5000 zirgu. "Ir vairākas kompānijas, kuras darbojas zirgu gaisa transportēšanā, mēs cieši sastrādājamies, vispirms jau mēs esam zirdzinieki, šo darbu jādara cilvēkiem, kuri pazīst zirgus," viņš uzsver.
Ceļā uz Lasvegasu sestdien devās 40 zirgu, kurus pavada desmit ļoti pieredzējuši palīgi un viens pasaules klases vetārsts - Jans Heins Švagemeikers. "Jans ir ļoti pieredzējis, viņš ir lidojis uz Honkongu, Kentuki, vedis zirgus uz vairākām Global Champions Tour sacensībām. Viņš uzrauga zirgu veselību un pašsajūtu kopā ar palīgiem no Vācijas, Nīderlandes, Šveices, Francijas, Īrijas un Krievijas," saka Dutta. Šie palīgi strādā pie jātniekiem, kuri sacentīsies Lasvegasā.
Šis ir biznesa klases lidojums, katram zirgam ir sava vieta. Zirgi tiek vesti kopā pēc valstīm, kuras tie pārstāv, pa diviem vienā stallī. Lidojuma laikā palīgi ņem vērā norādījumus - vai zirgs labāk ēd mērcētu sienu, vai ūdenim jāpievieno jūras sāls, lai zirgs labāk dzertu, vai tam jāiedod kāds kārums.
"Man patīk, ka katram zirgam ir tīkls ar sienu, tad viņi lidojuma laikā var uzēst, lai kaut kas būtu vēderā. Daži palīgi zirgus pa ceļam baro ar mašu, daži zirgi lidojuma laikā negrib ēst. Man patīk zirgiem dot burkānus, zirgi tos uztver kā kārumu un tie liek viņiem justies labāk, viņi jūtas apbalvoti un tas palīdz nomierināties. Kad lidomašīna lido mierīgi, mēs zirgus atstājam vienus, lai viņi var mierīgi pasnaust un atpūsties, mēs viņus netraucējam. Tiklīdz mainās laika apstākļi, palīgi atkal ir pie zirgiem,” stāsta Dutta.
Zirgi Lasvegasā nonāks pirms to jātniekiem, viņu lidojums ilgst 11 stundas un 20 minūtes. Tieši tāpat kā cilvēki, arī zirgi pirms kāpšanas lidmašīnā iziet pasu kontroli un arī zirgu mantas tiek pārbaudītas līdzīgi kā cilvēku bagāža. Lasvegasas četrkājainie sportisti šogad līdzi ved 12 tonnas bagāžas. Pirms lidojuma zirgus apskata vetārsts: ja zirgam ir aizdomas par paaugstinātu temperatūru, stresu vai kolikām, tas netiek ielaists lidmašīnā. "Zirgu labklājība ir pirmajā vietā, ja zirgam kaut kas kaiš, gala lēmumu par to, vai zirgs drīkst lidot vai nē, pieņem vetārsts. Šoreiz visi zirgi bija ideālā formā, visi iekāpa savā reisā,” stāsta Dutta.
Zirgiem nosēžoties, to pases vēlreiz tiks pārbaudītas, tāpat zirgiem būs jānodod asins analīzes, lai tos pārbaudītu, pēc tam zirgi dosies uz Thomas & Mack Arena, kur 42 stundas atradīsies karantīnā, līdz tiks saņemti asins analīžu rezultāti.
Pasažieru saraksts reisā QR 8197 ir visai iespaidīgs. Uz Lasvegasu devies Pasaules kausa fināla pagājušā gada uzvarētājs konkūrā, sirmais ērzelis Cornet D’Amour, viņi ar jātnieku Danielu Doiseru šogad noteikti centīsies aizstāvēt savu titulu. Tāpat savu titulu noteikti mēģinās aizstāvēt pagājušā gada iejādes čempions Valegro ar savu jātnieci Šarloti Dužardēnu. Kopā uz Lasvegasu no Eiropas izlidoja 26 konkūra zirgi un 14 iejādes zirgi no 17 valstīm - Austrālijas, Beļģijas, Dānijas, Somijas, Vācijas, Francijas, Lielbritānijas, Īrijas, Latvijas, Nīderlandes, Norvēģijas, Kataras, Krievijas, Spānijas, Zviedrijas un Šveices. Lidojumu no Amsterdamas uz Lasvegasu zirgiem apmaksā sacensību organizatori, aptuvena viena biznesa klases biļetes cena šādā lidojumā ir 10 000 eiro.