Tā tiešām ir, ka trīs stundu treniņa laikā kāpšana ir tikai piecpadsmit minūtes?
Plus mīnus tā arī ir. Ja skaitām to laiku, ko atrodamies uz sienas, tad divu, trīs stundu treniņu laikā tās būs piecpadsmit, divdesmit minūtes. Cik ilgi mēs varam nokarāties pie stieņa? Lielākā daļa cilvēku pat vienu minūti to nevar izdarīt. Nokarāties pie stieņa piecpadsmit minūtes būs daudz. Pārējā treniņa laikā būs sarunas ar pārējiem vai arī vienkārši atpūtīsies. Tagad gan ir tā, ka daudzi tajā laikā "sēž telefonā". Tā dara cilvēki, kuri ir atnākuši vieni paši.
Nokarāties pie stieņa ilgu laiku tik tiešām nav viegli. Cik reižu kāpēji pievelkas pie stieņa. Kāds pašam ir personiskais rekords?
Tagad es to varu izdarīt 30–35 reizes bez piepūles. Viss ir atkarīgs no tā, kāda ir fiziskā kondīcija un kāds ir ķermeņa svars. Man, piemēram, ir būtiski, vai svars ir 64, vai 67 kilogrami. Kā profesionāls sportists es katru reizi trenēju citu muskuļu grupu. Ja būšu smags, vai ja būšu viegls, es nepievilkšos pie stieņa daudz reižu. Ja ir kaut kur pa vidu, fiziskās kondīcijas pīķis, tad gan.
Kādai ir jābūt kāpējam attiecībai augumam pret svaru – kā ir pašam?
Augums man ir 180 centimetri un svars svārstās no 67 līdz 64 kilogramiem. Patiesībā svaram vajadzētu būt vēl mazākam – ap 60 kilogramiem.
Cilvēkiem ar smagajiem kauliem kāpšana nav piemērota?
Ir arī pretējie varianti, tā teikt, smagie kāpēji. Viņi svara attiecību kompensē ar lielāku spēku. Viņiem gan ir grūtāk noturēties mazās aizķerēs, kas ir žiletes izmērā, jo pirksti nespēj turēt slodzi, tomēr arī tas nav šķērslis, jo visu var uztrenēt. Ja ir griba, cilvēku spējām nav robežu. Ir tikai nepieciešama programma, kā to visu sasniegt. Pamazām, ejot soli pa solītim uz priekšu, to sasniegsi. Ja svērsi 100 kilogramu, tad programmas laikā notievēsi līdz 80 vai pat 75 kilogramiem, zaudējot lieko muskuļu masu. Funkcionāli šī muskuļu masa neko nedod, izņemot gadījumus, ja cilvēks orientējas uz lielu svaru celšanu. Spēks uz svara rēķina nav spēks. Tas ir tā, ka uzēd vairāk, lai varētu pacelt vairāk. Manā uztverē cilvēks šajā gadījumā neko nepierāda. Jā, lielie vīri ir spēkavīri. Bet, ja mēs ņemtu koeficientu, teiksim, masa pret to, ko viņi var izdarīt, tas būs mazāks nekā jebkuram kāpējam.
Vai, trīs reizes nedēļā nākot uz kāpēju nodarbībām, svars samazināsies?
Jā, jo svars samazināsies neizbēgami. Mums šeit nav bijis neviena, kurš varētu noturēt savu svaru, ja pirms tam viņš šeit ir bijis ar lieko svaru. Lielākā daļa nodarbību apmeklētāju zaudē milzīgi uzaudzētos muskuļus. Tie paliek mazāki, stiegraināki un spēcīgāki. Kāpšana neaudzē muskuļu masu. Lai uzaudzētu muskuļu masu, ir jābūt ļoti vieglai slodzītei ar daudziem atkārtojumiem. Kāpjot nevar panākt vieglu slodzīti ar daudziem atkārtojumiem, jo vienmēr kā minimums tu strādāsi ar savu svaru. Ja svars ir 100 kilogramu, tad visu laiku tu strādāsi ar 100 kilogramiem. Ja kāpsi, tad visu laiku turēsi savus 100 kilogramus. Šajā gadījumā muskuļu masa neaugs, tā tikai kritīsies.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 5. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!