Rīgā +16 °C
Trešdiena, 25. septembris
Rauls, Rodrigo

Gudļevskis un pirmā maiņa nodrošina Latvijas izlases uzvaru pret Franciju

Svarīgu panākumu 2013.gada pasaules čempionātā pirmdien guva Latvijas komanda, kas ar rezultātu 3:1 pārspēja Franciju. Vārtus guva vadošās maiņas uzbrucēji Mārtiņš Cipulis, Jānis Sprukts un Lauris Dārziņš, bet Kristers Gudļevskis atvairīja 29 no 30 francūžu metieniem. Panākums ļāva Latviju saglabāt vietu elitē, turklāt, teorētiski vēl varam sasniegt pat ceturtdaļfinālu.

Labākā iespēja gūt vārtus spēles sākumā bija mūsu pirmajai maiņai (Cipuļa metiens), bet jau nākamajā uzbrukumā pēc Ekefila metiena Latviju glāba Gudļevskis - ripa jau teju ieslīdēja vārtos, bet vārtsargs pedējā mirklī to atsita. Arī turpmākajās minūtēs komandas demonstrēja ļoti skatāmu, vārtu gūšanas iespējām bagātu hokeju, bet teicami darbojās vārtsargi. Perioda vidū Latvija nopelnīja pirmo noraidījumu, kad ripu ārpus laukuma raidīja Ķēniņš. Mazākumu izturējām teicami, turklāt pašās tā beigās viens pret vārtsargu izskrēja Sprukts, bet Uē tika galā ar latvieša metienu. Brīdi vēlāk teicams raidījums padevās Indrašim, taču rezultātu uz tablo mainīt neizdevās. Drīz vien Latvija ieguva vairākumu, jo pretuzbrukumā no kājām tika notriekts kapteinis Dārziņš. Vairākumā teicami vārtu priekšā nospēlēja Mārtiņš Cipulis, tik svarīgajā spēlē atklājot rezultātu - 1:0! Laba iespēja nekavējoties izlīdzināt bija Francijai, bet kārtējo reizi pašaizliedzīgi vārtos darbojās Gudļevskis. Atlikušajās minūtēs nedaudz bīstamāk darbojās francūži, rezultātu tomēr nespējot mainīt. Pēc 20 minūtēm minimāls Latvijas pārsvars.

Otro trešdaļu Francija sāka ļoti apņēmīgi, sagādājot pamatīgas galvassāpes Latvijas aizsardzībai. Par spīti tam, vārtus francūži gūt nespēja, bet pretuzbrukumā vēlreiz pret Uē izskrēja Sprukts - šoreiz raženais uzbrucējs nekļūdījās, ar skaistu metienu panākot 2:0! Jau pēc brīža Dārziņš no vārtu priekšas varēja gūt trešos vārtus, bet šoreiz tas neizdevās. Iniciatīva jau piederēja Latvijai, kas atspoguļojās regulāros reidos Francijas aizsardzības zonā. Vienā no tiem lieliskā metiena pozīcijā nokļuva Freibergs, taču jaunais aizsargs tomēr izšķīrās par piespēli un francūži ripu pārtvēra. Septiņas minūtes līdz perioda beigām noraidījumu par skaitliskā sastāva pārkāpumu izpelnījās Latvija un jāspēlē mazākumā - arī otrajā mēģinājumā Francija vairākumā vārtus gūt nespēja. Perioda izskaņā pretinieki saņēma noraidījumu pret Miku Indraši, tādējādi otrais vairākums arī Latvijai. Otrajā periodā to realizēt neizdevās, bet vēl 64 sekundes vairākumā trešā sākumā.

Trešā perioda sākumā gan Ķēniņš visai ātri pārkāpa noteikumus un no vairākuma izspēles nekas nesanāca. Vēl vairāk - drīz Latvija nokļuva divu vīru mazākumā pēc Kuldas noraidījuma. Jau spēlējot pret četriem Latvijas hokejistiem, Francijas uzbrucējs Žiljēns Desrosjē šķietami pārspēja Gudļevski, tomēr tiesneši pēc ilgstošas video skatīšanās nolēma, ka vārtu nav. Francija sāka aktīvi protestēt un videotiesnesis pēc atkārtotas epizodes noskatīšanās kuriozi mainīja lēmumu - 2:1. Tūlīt pēc tam Francijai bija laba iespēja izlīdzināt rezultātu, bet glāba Gudļevskis. Visu vēl vairāk sarežģīja Sotnieka noraidījums - aizsargs saņēma 2+10 soda minūtes par nepareizu uzbrukumu, bet Latvijai atkal jāspēlē mazākumā. Šajās divās minūtēs Francija uzbruka ārkārtīgi bīstami, trāpot pa vārtu pārliktni, bet vēl dažās epizodēs nevainojami darbojās mūsu vārtsargs. Gudļevskis arī turpinājumā darbojās lieliski, likvidējot vēl vairākus teicamus Francijas vārtu gūšanas momentus. Šo ofensīvu nobremzēja noraidījums un Latvijai trešais vairākums šajā mačā - tajā vārtus gūt neizdevās, bet uzreiz pēc tam Lauris Dārziņš no vārtu priekšas panāk 3:1, gūstot piektos vārtus turnīrā! Atlikušajā laikā rezultāts vairs nemainījās un Latvija izcīnīja svarīgu uzvaru. Līdz ar to Latvija turpināja uzvaru sēriju pasaules čempionātos pret Franciju - četri panākumi četrās cīņās.

Par labāko Latvijas izlasē atzina Jāni Spruktu (vārti un divas piespēles), bet pretiniekiem labākais bija vārtu autords Desrosjē. Otrdien plkst. 20.15 pēdējā H grupas mačā Latvija tiksies ar mājiniekiem somiem.

Latvijas izlase pirmdien garantēja palikšanu augstākajā grupā, jo Austrija vakara spēlē ar 4:8 zaudēja Krievijai. Teorētiski vēl varam sasniegt arī izslēgšanas cīņas - tad gan nāksies uzvarēt Somiju un cerēt uz labvēlīgiem iznākumiem citās spēlēs.

Pasaules hokeja čempionāts. 2013.gada 13.maijs. Helsinki, Hartwall Arena.

Latvija - Francija 3:1 (1:0; 1:0; 1:1)

Vārti: 14:52 Cipulis (Sprukts, Freibergs, vair.) 1:0; 25:07 Sprukts (Cipulis) 2:0; 43:27 Desrosjē (J.Treijē, Ekefils, vair.) 2:1; 56:24 Dārziņš (Sprukts) 3:1;
Vārtsargi: Kristers Gudļevskis - Kristobals Uē
Metieni: 26-30
Soda minūtes: 20-6

Latvija: Gudļevskis (Jučers); Sprukts - Dārziņš - Cipulis, Sotnieks - K.Rēdlihs; Ķēniņš - Girgensons - Indrašis, Freibergs - Kulda; Meija - Džeriņš - Jekimovs, Saviels - Andersons; Pavlovs, Štāls, Širokovs, Bērziņš, M.Jass

*- Komanda, punkti (spēlēs), gūtie-zaudētie vārti, vārtu attiecība

Ceturtdaļfinālam pēc viena apļa turnīra kvalificēsies katras grupas četras labākās vienības.