Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Pieredze

Pasažieri dodas pazemē © DIENA

Pirms 160 gadiem Londonā sāka darboties pasaulē pirmā pazemes dzelzceļa jeb metro līnija, un jau drīz vien šis transporta veids, no kura konservatīvāk noskaņotā sabiedrības daļa sākotnēji vairījās, kļuva ļoti populārs.

Ar atbildību pret tiem, kurus pieradinām © DIENA

Ja man šķiet, ka pasaulē kaut kas ir netaisnīgi, tad man vajag to mainīt, tā savu moto formulē fonda Nāc līdzās! dibinātāja un vadītāja Sarma Freiberga. Līdz ar ierastajām aktivitātēm, pateicoties viņas iniciatīvai, šogad tapa arī taktilais Brīvības piemineklis.

Futbola pat pārāk daudz © DIENA

Pasaules kausa finālturnīrs Katarā aculiecinieku skatījumā ir noorganizēts augstā līmenī, tomēr futbola garša pazūd, ja vienā dienā paveras iespēja klātienē skatīties vairāk par vienu spēli.

Sāka starptautiskā futbola vēsturi © DIENA

Pirms 150 gadiem Glāzgovā ar neizšķirtu iznākumu 0 : 0 beidzās Anglijas un Skotijas futbola izlašu spēle – mačs, ko Starptautiskā Futbola federācija (FIFA) atzīst par pirmo oficiālo starptautisko spēli vēsturē.

Neiziet ārpus rāmjiem © DIENA

Mārtiņš Gulbis (31) nopietna savainojuma dēļ agri beidza basketbolista karjeru un jau 21 gada vecumā trenēja vīriešu pieaugušo komandu. Vadījis arī Latvijas sieviešu valstsvienību, bet pašlaik pārdzīvo par TTT nedienām un televīzijā komentē Eiropas čempionāta finālturnīra spēles.

Zviedri pārkārtojas uz ceļa labo pusi © DIENA

Pirms 55 gadiem Zviedrija kļuva par beidzamo kontinentālās Eiropas valsti, kurā tika ieviesta labās puses satiksme. Ņemot vērā iedzīvotāju negatīvo attieksmi pret pārmaiņām, amatpersonas šo pāreju bija kārtīgi izplānojušas, sākot tai gatavoties jau vairākus gadus iepriekš.

Riteni nomainīja pret masiera galdu © DIENA

Andrim Reisam (44) agri beidzās riteņbraucēja karjera, un nu jau ilgus gadus viņš pilda masiera pienākumus profesionālajās komandās. Nākotnes sportisti kā vadāmie robotiņi un nekulturālie skatītāji Tour de France – Reisam ir ko pastāstīt par velosporta neredzamo pusi.

Ticējumu "mistikas" plīvuru atverot © DIENA

Sēdēt uz zemes drīkst tikai pēc pērkona, Septiņu gulētāju dienā var prognozēt turpmākos laikapstākļus, lietaina Katrīnas diena nozīmē salu Andrejos... Cik gan daudz šajos apgalvojumos ir taisnības? Kā tos izskaidrot, un ko mūsdienu zinātne saka par senču novērojumiem?

Vairs nebūsi anonīms garāmgājējs © DIENA

Kamēr vieni jau labu laiku enerģiski tirgojas ar dažādiem digitāliem īpašumiem un e-veikalos pielaiko drēbes uz sava avatāra, citi, dzirdot vārdu "metaverss", vēl tikai rausta plecus un lūkojas fantastikas žanra virzienā. Kas tas īsti ir, kad sāks pilnvērtīgi funkcionēt un ko mainīs mūsu dzīvē?

Pekinā vērienīgi un stingri © DIENA

Olimpisko spēļu darbības zona mūsdienās kļuvusi par slēgto teritoriju ar stingriem iekšējās kārtības noteikumiem un glancētu piedāvājumu ārpasaulei.

Nost no ierastās takas Viļņā © DIENA

Savulaik Viļņā biju vismaz reizi mēnesī – vienmēr tajā pašā viesnīcā, tajos pašos birojos un veikalos. Tagad kopš pēdējā brauciena uz Lietuvu jau paskrējuši gadi, tāpēc ir īstais brīdis paskatīties, kā pilsēta mainījusies.

Ar maratonu nepietiek © DIENA

Latvijas labākie ultramaratona skrējēji Diāna Džaviza (34) un Matīss Vecvagaris (41) par savu izvēli skriet īpaši garas distances, tulznām, krampjiem un arī vemšanu.

Novadīt spēli bez sprādziena © DIENA

Labus vārdus viņi reti kad dzird. Ierasta lieta ir kritika, un reizēm gadās saņemt arī draudus. Sporta tiesneša profesija nav salda, taču, līdzīgi kā atlētiem, ar mērķtiecīgu darbu paveras iespēja nokļūt uz lielās skatuves.

Pēc mūzikas uz kaimiņiem © DIENA

Vasarā, kad vecajos koncertnamos un teātros valda nogurdinošs karstums, klasiskā un laikmetīgā akadēmiskā mūzika beidzot nāk mums pretī brīvdabā. Tas nozīmē, ka arī kaimiņvalstīs vērts aplūkot ne tikai iecienītākās dabas takas.

Mērķis - pašam elpot © DIENA

Lielākajai daļai cilvēku pēc Covid-19 izslimošanas nav novērotas nekādas īpašas sekas vai tās ir vieglā formā, un tāpēc ir iespēja jau ātri vien atgriezties ierastajā dzīves ritmā. Tomēr daļa arī pēc atveseļošanās izjūt dažādas ilgtermiņa komplikācijas, un viņiem atgūšanās ceļš nebūt nav vienkāršs. Nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari izveidota Covid-19 seku rehabilitācijas nodaļa, kurā palīdz pacientiem, kam Covid-19 slimība ir izraisījusi būtiskus traucējumus.

Ne tikai ibumetīns. No tūrisma nozares nokļūst aptiekā © DIENA

Tūrisma nozare ir viena no visvairāk cietušajām jomām Covid-19 pandēmijas dēļ. Arī Svetlana Privaļenkova iepriekš strādāja šajā sfērā, bet nu jau vairāk nekā pirms gada zaudēja darbu, un tāpēc nācās meklēt iespējas, ko darīt tālāk. Tagad viņa studē par farmaceita asistenti un paralēli jau strādā aptiekā.

Jauns sākums un smadzeņu fitness © DIENA

Reti kura profesija mūsdienās ir uz mūžu, saka darba tirgus eksperti, raksturojot XXI gadsimta realitāti. Dzīves laikā maizes darbu var nākties mainīt vairākkārt. Bet kāda ir sajūta, mērķtiecīgi sākot karjeru atkal no nulles 40+ gadu vecumā? Stāsta divi drosmīgie, kas nesen startējuši IT nozarē

Pie ekrāna, ar pulti rokā © DIENA

Spēļu konsoļu tirdzniecība un lietošana 2020. gadā piedzīvoja pamatīgu uzplaukumu, garlaicības māktajiem mājās sēdētājiem īsinot laiku.

Kauliņi ir mesti. Ceļš uz 1991. gada janvāra barikādēm tālaika Dienas acīm © DIENA

Atkārtošos: nekur ne pirms, ne pēc tam brīvas Latvijas izjūta man nav bijusi tik spilgta kā pie barikāžu ugunskuriem 1991. gada janvārī – pašā Rīgas centrā apkārt vieni vienīgi savējie, un gaisā apziņa, cik brīvība ir trausla. Barikādēs latvieši atguva savu valstisko pašapziņu, kuras bija pietrūcis 1940. gada jūnijā, kad, protams, militāra pretošanās būtu bijusi bezjēdzīga, bet Staļina ordu nosaukšana par draudzīgas valsts karaspēku bija vēl vairāk nekā noziegums – tā bija Ulmaņa kļūda.

Tiks galā arī ar špicbukiem © DIENA

Jaunais mācību gads sācies ne tikai ar jaunu saturu, bet arī jauniem spēkiem Latvijas skolās – dažādās mācību iestādēs projekta Mācītspēks ietvaros darbosies simt dažādu jomu speciālistu, kuri nolēmuši pabūt skolotāja ādā. Ar kādu noskaņu viņi ienākuši skolās un ko piedāvās saviem pirmajiem audzēkņiem?