Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Guntars Gūte

Pēc Moneyval uzlabotā Latvijas novērtējuma lielāka cerība neiekļūt pelēkajā sarakstā(3)

Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komiteja Moneyval trešdien paziņoja, ka uzlabojusi Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē. Līdz ar negatīvo novērtējumu pērn Moneyval Latvijai piemēroja pastiprinātas uzraudzības režīmu, un pašreiz nav indikāciju, ka vismaz tuvākajā laikā lēmums par noteikto uzraudzības statusu varētu tikt mainīts. Tas nozīmē, ka saskaņā ar Moneyval iekšējiem noteikumiem Latvijai regulāri būs jāsniedz pārskats par atlikušo trūkumu novēršanas procesu, taču progress netiks pārvērtēts, jo atbilstība Finanšu darījumu darba grupas (FATF) starptautiskajiem standartiem novērtēta vismaz ar ''lielākoties atbilstoša''.

Atlaišanas pie 1500 var neapstāties(43)

Valsts a/s Latvijas dzelzceļš (LDz) finanšu taupības starta šāviens, kas paredz šogad atlaist 1500 darbinieku, var nebūt pēdējais skarbais lēmums. Pirmajā kolektīvās atlaišanas posmā darbu zaudēs galvenokārt Rīgā un administrācijā strādājošie. Pēc tehnoloģisko procesu izvērtējuma sekos nākamie lēmumi. Sāpīgais grieziens, visticamāk, neskars dāsni atalgoto uzņēmuma vadību, secināms no LDz padomes priekšsēdētāja Jāņa Langes sniegtajām atbildēm uz Dienas jautājumiem.

Tā ir krāpniecība miljardu mērogā(72)

Vainīgajiem jāatbild par saviem nodarījumiem ar saviem privātajiem līdzekļiem, kustamo un nekustamo mantu, Guntaram Gūtem norāda OIK parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītāja Ieva Krapāne (KPV LV).

Levits pagaidām ar uzticības kredītu(35)

Par politiķu darbības vērtējuma kritumu un kontrolējošo iestāžu popularitātes pieauguma sabiedrības ieskatā iemesliem Guntars Gūte sarunājas ar socioloģisko pētījumu uzņēmuma SKDS vadītāju Arni Kaktiņu.

Lai labi domātais efekts nekļūst par defektu(3)

Janvāra sākumā īstenotais Rīgas domes pilotprojekts, uz vienu dienu slēdzot autosatiksmei Tērbatas ielas posmu, kā allaž sadalīja sabiedrību trijās grupās – atbalstītājos, kaismīgos kritizētājos un vienaldzīgajos –, kas arī bija iepriekš prognozējams, atminoties seno teicienu, ka visiem vienādi labs nekad nebūsi.

Agrāk neiekasētos nodokļus neatgūt(31)

Vairs nelietojam vārdu "kontrole", no sākuma ir saruna ar uzņēmēju, un tikai tad, ja nav rezultātu, tiek veikti kontroles pasākumi, intervijā apgalvo Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Latviešiem jākļūst par vadošajiem tautsaimniekiem Eiropā(51)

Universitātēm jāsekmē izglītotas, uz zināšanām un ilgtspējīgu attīstību tendētas sabiedrības veidošanās, sarunā ar Guntaru Gūti pauž Rīgas Tehniskās universitātes rektors Leonīds Ribickis un attīstības prorektors Artūrs Zeps.

Lembergs FKTK un Ģenerālprokuratūrai prasa sniegt pret viņu piemēroto sankciju pamatojumu(55)

Ventspils mērs Aivars Lembergs piektdien ar iesniegumiem vērsies Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) un Ģenerālprokuratūrā, prasot sniegt konkrētus faktus un juridiskus argumentus iekļaušanai ASV sankciju sarakstā, kā arī pamatojumu, kādēļ piemēroti ierobežojumi un sankcijas attiecībā uz viņa personīgo un arī tuvinieku banku kontiem.

Jau janvārī kuģi var sākt izvairīties no ieiešanas Ventspils ostā(13)

Lai gan Ventspils ostā – gan saspringtā gaisotnē – turpinās ikdienas darbs un ostā esošie termināļi gan iekrauj, gan izkrauj kuģus, tomēr pagājušās nedēļas beigās aizvien aktīvāk sāka cirkulēt pieņēmumi un prognozes, ka jau nākamā gada sākumā ostas darbs var apstāties.

5G ostās sargās vidi un veicinās efektivitāti(1)

5G ir šobrīd jaunākā mobilo sakaru paaudze, kas jau salīdzinoši tuvā nākotnē nodrošinās optikas internetam līdzvērtīgu bezvadu interneta jaudu un kvalitāti. Eksperti lēš, ka 5G nodrošinās ne tikai desmit reizes ātrāku mobilo internetu, bet arī spēs sekmīgi apkalpot strauji augošo lietu interneta sensoru skaitu, nodrošinot iespēju vienā vietā vienlaikus darboties pat simtkārt vairāk pieslēgumiem nekā iepriekšējās mobilo sakaru paaudzes. Izstrādājot 5G tehnoloģiju, tiek uzlabota arī datu pārraides savienojuma stabilitāte un drošība, lai mobilo internetu varētu plašāk izmantot nozarēs, kur pakalpojuma nepārtrauktai darbībai ir izšķiroši stratēģiska nozīme, tostarp transportā un loģistikā, ieskaitot arī ostas.

Tikai neaplipt ar pelējumu

Nākamgad sagaidāmo Rīgas domes vēlēšanu rezultāts daudziem domē pārstāvētajiem ''pozicionāriem'' un arī ''opozicionāriem'' varētu radīt ne tik patīkamu pārsteigumu, kam iemesls varētu būt galvaspilsētas apkaimju biedrību aktīvāko biedru lēmums kandidēt ārkārtas vēlēšanās un aicinājums to darīt arī citiem. Šķiet, šis varētu būt pirmais vērā ņemamais gadījums, kad nopietnu konkurenci uz pašvaldības deputātu krēsliem savā ziņā appelējušajām politiskajām partijām vēlas radīt vismaz formāli bezpartejiski sabiedrības locekļi, kuru līdzšinējās aktivitātes apliecina pavisam citu skatījumu uz pašvaldības darbības jēgu un uzdevumiem, nekā to bijis ierasts redzēt.

Aktīvāk jāmazina smēķēšana(6)

Neskatoties uz dažādiem tabakas izstrādājumu aprites un smēķēšanas ierobežojumiem, kā arī pastāvīgi augošo akcīzes nodokli, Latvijā joprojām saglabājas augsts tabakas un nikotīna lietotāju īpatsvars.

Pulksteni darbina ne tikai viens liels zobrats(6)

Ekonomikas cikliskums un globālie procesi ir tikai daļa no faktoriem, kas tieši un netieši ietekmē valstu, to uzņēmēju un iedzīvotāju finanšu un cita veida labklājību. Un Latvija kā maza valsts ar mazu ekonomiku tikpat kā nemaz nav spējīga ietekmēt ne pirmo, ne otro faktoru. Šie riski Latvijai kā valstij kopumā vienmēr ir bijuši un būs, un tikai pārāk optimistiski cilvēki savās nākotnes prognozēs tos neņem vērā.

Bažu mākoņi pār Rail Baltica(32)

Šonedēļ vairāk nekā 60 dzelzceļa līnijas Rail Baltica būvniecības projekta īstenošanai izveidotā Baltijas valstu kopuzņēmuma a/s RB Rail darbinieku izplatīja publisku paziņojumu, uzsverot, ka projekts ir kritiskā situācijā sliktas korporatīvās pārvaldības un interešu konflikta dēļ, kas rada apdraudējumu projekta realizācijai kopumā.

Ne tikai armija garantē drošību un aizsardzību(14)

Novembrī tika atklāts Baltijā pirmais aizsardzības un drošības tematiem veltīts ziņu portāls Sargs.lv, kura mērķis ir nodrošināt uzticamu, pārbaudītu un aktuālu informāciju par aizsardzības un drošības tematiem Latvijā un ārvalstīs, veicināt sabiedrības informētību par rīcību dažādās apdraudējuma situācijās, kā arī medijpratību informācijas telpas apdraudējumu jomā, norāda Aizsardzības ministrija un piebilst, ka ministrijas veiktā Drošības mērījuma dati rāda – lielākā daļa jeb 80% respondentu atzinuši, ka valsts apdraudējuma gadījumā viņus visvairāk satrauktu neziņa – informācijas "vakuums", neskaidrība par situācijas attīstību un rīcību krīzes gadījumā. Savukārt 20% aptaujāto norādījuši, ka viņus visvairāk satrauktu nespēja palīdzēt radiem un draugiem.

Kontrabandu īsteno starptautiskā organizētā noziedzība(16)

Muita pastiprina kontrabandas apkarošanu, mazinot arī iekšējos riskus – sarunā ar Guntaru Gūti pauž Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.

Ātrs internets visā valstī – loģisks ikdienas pakalpojums

Nākamgad Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) pabeigs Platjoslas interneta ieviešanas projektu, tādējādi Latvijas teritorijā nodrošinot elektronisko sakaru operatoriem iespēju pieslēgties tīklam, lai iedzīvotājiem nodrošinātu kvalitatīvu un ātru internetu.

Ar gripas vīrusu jokot nedrīkst(16)

Par gripas bīstamību un vakcinācijas nozīmi ar Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas epidemioloģi Rainu Nikiforovu sarunājas Guntars Gūte.

Lēts alkohols labklājību gremdē, nevis paaugstina(28)

Viens no demokrātijas pamatiem ir sabiedrības brīvas tiesības paust savu neapmierinātību ar politiķu darbu, valstī īstenoto politiku, kā arī daudzām citām vienai vai otrai sabiedrības grupai aktuālām tēmām. Tomēr, šķiet, brīžiem šīs tiesības tiek nonivelētas līdz absurdam.

Debašu ilgums nav sistēmiska problēma(3)

Plānotie Kriminālprocesa grozījumi par tiesu debašu ilgumu rada aizdomas par mērķi tos piemērot teju vienā konkrētā procesā, Guntaram Gūtem pauž Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs.

Gerčikova drošības spilvens(13)

Latvijas kosmētikas nozares dinozaura a/s Dzintars nedienas nav pēdējo mēnešu vai gadu aktualitāte, kas diezgan likumsakarīgi iegājusi finiša taisnē un kas, visticamāk, tuvākajā laikā rezultēsies ar Dzintara maksātnespējas pasludināšanu un tam sekojošu uzņēmuma bankrotu un likvidāciju. Šāds skarbs scenārijs vēl nešķita pilnīgi iespējams gada sākumā, bet tagad to par ļoti ticamu padara informācija par uzņēmuma lielākā akcionāra Iļjas Gerčikova veiktajām darbībām, īpaši pāris pēdējo mēnešu laikā.

Aktuālais izaicinājums ir digitālu risinājumu ieviešana(8)

Finanšu nozares asociācijas (FNA) kreditēšanas indekss uzņēmējdarbības segmentā liecina, ka šādu situāciju galvenokārt ietekmējusi valsts kopējā ekonomiskā izaugsme, kas, lai gan kļuvusi lēnāka, joprojām ir pozitīva un atspoguļojas iekšzemes kopprodukta (IKP), uzņēmumu peļņas un uzkrātā kapitāla pieaugumā. Tiesa, kopumā uzņēmumu spēja aizņemties joprojām ir krietni lielāka nekā vēlme saņemt aizņēmumu. Savukārt banku spēja un vēlme kreditēt uzņēmumus, lai gan joprojām ir augstāka nekā pirms desmit gadiem, nozarē piedzīvoto strukturālo pārmaiņu ietekmē šogad sarukusi, indeksa prezentācijā norādīja FNA Kreditēšanas komitejas līdzpriekšsēdētājs, SEB bankas valdes loceklis Kārlis Danēvičs.

Lai radītu pēcnācējus, ar telefonu būs par maz(36)

Kampaņām ir būtiska nozīme cilvēku brīdināšanā no viedierīču atkarībām, sarunā ar Guntaru Gūti uzsver klīniskā psiholoģe, krīžu un konsultāciju centra Skalbes direktore Zane Avotiņa.

Fotoradaru nauda pazūd budžetā(15)

Daudzie miljoni eiro, ko ik gadu soda naudās samaksā autovadītāji par stacionāro fotoradaru fiksētajiem satiksmes noteikumu pārkāpumiem, izrādās, netiek īpaši iezīmēti, lai jau automātiski vismaz noteiktu daļu šīs naudas novirzītu gan jau esošās pārkāpumu fiksēšanas un administrēšanas sistēmas darbības nodrošināšanai, gan fotoradaru projekta tālākai paplašināšanai. Tā vietā nedisciplinēto šoferu nauda pēc soda samaksāšanas pazūd kopējā "budžeta caurumā", bet fotoradaru sistēmas uzturēšanai nepieciešamais finansējums ik gadu budžeta izdevumos tiek paredzēts kā subsīdija Iekšlietu ministrijai (IeM), balstoties uz iesniegto izmaksu prognozēm.