Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +1 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 24. novembris
Velta, Velda

Literatūra

Paziņoti Jāņa Baltvilka balvas 2021 starptautiskie laureāti un nominācijas

Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) lēmusi, ka Jāņa Baltvilka balvas starptautiskās laureātes 2021. gadā ir rakstniece Delfīne de Vigāna un tulkotāja Inta Šmite. Nosaukti arī balvas nominanti rakstniecībā, ilustrācijā un debijā, informēja Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas projekta vadītāja Silvija Tretjakova.

Kultūras ministrs saņem grāmatas Latvijas kultūras vēsture eksemplāru

Pirmsjāņu laikā, 22.jūnijā, apgāda Jumava pārstāvji tikās ar Kultūras ministru Nauri Puntuli, lai viņa rokās simboliski nodotu grāmatas Latvijas kultūras vēsture eksemplāru. Šis izdevums ir nozīmīgs notikums 21. gadsimta kultūras dzīvē Latvijā un paliekoša vērtība nākamajām paaudzēm.

Klajā nācis monumentāls izdevums Latvijas kultūras vēsture

Apgāda Jumava paspārnē klajā nācis monumentāls izdevums Latvijas kultūras vēsture — visaptverošs, zinātniski akadēmisks vēstījums par kultūras mantojumu un kultūras procesiem Latvijā no gadsimtiem senas pagātnes līdz mūsdienām.

Vizma Belševica un vārda brīvība © DIENA

Par godu dzejnieces un rakstnieces Vizmas Belševicas 90 gadu jubilejai 27. maijā no plkst. 10 līdz 22.30 tiešsaistē norisināsies LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta rīkotā zinātniskā un radošā konference Vizma Belševica un vārda brīvība.

Ceļu pie lasītājiem uzsākusi fotogrāfiju un stāstu grāmata Ziemeļmeitas kods © DIENA

"Es izjūtu savu Ziemeļmeitu caur savām priekštecēm, caur dzimtas sievietēm. Tā ir tāda smalka atbildības forma. Visvairāk izjūtu caur spītu, tādu, kas ļauj nebaidīties, celties, sargāt. Izjūtu saiknē ar dabu. Izrādās, tas ir vienojoši daudzām. Mums ir savas spēka vietas, patvēruma vietas, dziedināšanas vietas. Tie ir sevis meklējumi, sevis aplūkošana no malas, ieskatīšanās ciešāk. Nodefinēšana," sarunā ar laikrakstu Diena par tikko iznākušo grāmatu Ziemeļmeitas kods stāsta tās idejas autore fotogrāfe Una Taal, kurai viens no būtiskākajiem stimuliem šīs grāmatas tapšanai ir bijusi viņas vecmāmiņas māsas Margas Cāzares uzdāvinātā broša no sudraba pieclatnieka.

Muzeju naktī memoriālajos muzejos – dzejas lasījumi, intervijas, stāstījumi

Muzeju naktī, 15. maijā, no plkst. 19 Memoriālo muzeju apvienības Facebook lapā tiešsaistē notiks pasākums Robežas! Robežas... Robežas? Trīsarpus stundu garumā interesenti aicināti klausīties dzejas lasījumus, intervijas, stāstījumus un pat piedalīties izglītojošā nodarbībā, lai uzzinātu par robežām Jāņa Akuratera, Aspazijas, Krišjāņa Barona, Rūdolfa Blaumaņa, Raiņa, Jaņa Rozentāla, Andreja Upīša un Ojāra Vācieša dzīvē un daiļradē, informēja Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Grudule.

Muzeju naktī Aspazijas mājas dārzā norisināsies pastaiga Spēles bez robežām

Muzeju naktī, kas norisināsies 15.maijā, no plkst. 18 Aspazijas mājas dārzā apmeklētājus aicina uz stilizētu pastaigu, uz kuru jāierodas 20. gs. sākumam raksturīgā tērpā. Žūrija starp pastaigas dalībniekiem izraudzīsies divus uzvarētājus - šī pavasara Aspazijas mājas dārza karalieni un galveno kavalieri.

Nosaukti Latvijas Literatūras gada balvas 2021 laureāti. Labākais prozas darbs – Jāņa Joņeva stāstu krājums Tīģeris

Piektdien, 30. aprīlī, Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) balvu pasniegšanas raidījumā LTV1 kanālā tika atklāti un apbalvoti Latvijas Literatūras gada balvas 2021 laureāti piecās kategorijās, sveikti speciālbalvas ieguvēji – festivāla Prozas lasījumi 2020 komanda rakstnieces Ingas Žoludes vadībā, kā arī godināti Latvijas Literatūras gada balvas Mūža balvas laureāti – valodniece un rakstniece Lalita Muižniece un literatūrzinātnieks Gunārs Bībers.

Sadzird satraucošos faktus. Konstruktīva divu ministriju sadarbība lasītprasmes veicināšanā © DIENA

Gandrīz katrā Eiropas valstī ir izstrādāta lasīšanas veicināšanas stratēģija ar mērķi īstenot izglītības, kultūras un labklājības jomu ciešu sadarbību lasīšanas popularizēšanā un kvalitatīvas literatūras un bibliotēku pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā. Latvijā to īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka, un nav zināma cita lasīšanas iniciatīva ar tik plašu ģeogrāfisko pārklājumu kā Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijai – 2020. gadā tās bija 604 bibliotēkas Latvijā un 68 diasporas centri 29 pasaules valstīs, aptverot 20 000 lasītāju lielu auditoriju.