Nenoliedzu, arī es ar dakšiņu esmu piesardzīgi bīdījusi uz šķīvja dažādus gliemežus un neredzētas jūras zivis. Jā, arī reņģe ir jūras velte. Tāpat lasis, asaris un menca. Taču redzesloks ir jāpaplašina, un jūras dzīlēs ir tik daudz neatklāta. Silvija uzbur lielisku jūras ainu uz šķīvja. Katram reiz ir jāpārvar atturība un jānobauda gan mīdijas, gan haizivs. Dārgi? Kas šodien lēti! Un nevajag jau kilogramiem! Starp citu, visa pamatu pamatu - zivju buljonu - vāra no zivju galvām un asakām, pievienojot burkānus, selerijas, sīpolus, papriku, fenheli.
Interjera un delikatešu centrā mc² no 26. līdz 28.septembrim būs kārtējais Jūras delikatešu festivāls. Arī tiem, kuri ir regulāri centra apmeklētāji, šis festivāls būs interesants, jo, piemēram, šogad uz festivālu tiks atvestas āmurhaizivs, mahimahi un mēneszivs, kuru svars sniedzas līdz 30 kg un garums līdz diviem metriem. Festivāla viesiem būs iespēja apskatīt un fotografēt lielzivis, papildināt savas zināšanas ar vērtīgu informāciju par tām, kā arī nogaršot Klusā okeāna iemītnieku gaļu. Festivāla laikā darbosies auksto uzkodu degustācijas bufete (Ls 7,50) ar dažāda veida jūras produktu antipastu, Gastronome meistaru kūpinātām zivīm un pavāru gatavotiem zivju ēdieniem. Piedāvājumā vairāku veidu degustācijas plates - Jūras produktu degustācijas plate (Ls 3,90, ar dažādu šķirņu austerēm, garnelēm, gliemenēm un vēžiem) un plates ar daudzveidīgu mīdiju izlasi (Ls 4,50). Varēs nobaudīt arī omāru biezzupu (Ls 2,50), mājas gaumē gatavotus zivju pīrāgus un citus gardumus.
***
Omāru biezzupa
Vajadzēs:
omāru čaulas
sīpolus
šalotes sīpolus
fenheli
ābolus
sarkanos graudu piparus (smaržīgie)
burkānus
selerijas sakni
citronu
estragonu
tomātu pastu
zivju buljonu
šeriju
pētersīļus
sāli
Sensenos laikos XVII gadsimtā, biezzupas gatavoja no medījuma vai jēra. Pēc tam - no baložiem un vēžiem. Omāru vai vēžu čaulas piešķir zupai interesantu, rozīgu krāsu. Zupai lielisku garšu dod āboli.
Sagrieztus dārzeņus apcep olīveļļā, uzlej ūdeni. Visas zupas sastāvdaļas ilgi, apmēram četras stundas, vāra uz lēnas uguns. Tad ar mikseri sablenderē. Ja nepieciešams, izberž caur sietu.
Šķīvī vispirms liek iepriekš novārītu un izlobītu vēžu gaļu, tad uzlej biezzupu.
***
Mīdijas ar kuskusu
Vajadzēs:
400 g mīdiju
200 g kuskusa
nedaudz zivju buljona
cukīni
sarkanos sīpolus
ķiplokus
burkānus
baklažānus
dzelteno papriku
piparmētras
rozīnes
safrānu
Šī marokāņu ēdiena pagatavošanai nepieciešams karstumizturīgs trauks, ko liek tieši uz oglēm. Ja nav īpaša trauka, tad to var gatavot ātri vārāmajā katlā. Ēdienam netiek pievienots sāls, jo Marokas virtuvē dominē saldi ēdieni. Saldums tiek iegūts ne jau no cukura, bet gan no garšvielām un ogām (piemēram, safrāns, rozīnes, plūmes u.c.) un dārzeņu (burkāni, cukīni u.c.) dabīgā salduma.
Kuskusu mazliet pagrauzdē, samaisa ar dārzeņiem (sasmalcinātiem sīpoliem, papriku, plānās strēmelēs sagrieztiem burkāniem, selerijas sakni, sašķēlētiem cukīni un baklažāniem).
Pievieno garšvielas, pielej karstu ūdeni, virsū kārto svaigas mīdijas. Tam visam pārlej stipru zivju buljonu. Liek vāku un uz lēnas uguns sautē apmēram 15-20 minūtes.
***
Haizivs steiks
Vajadzēs:
200 g haizivs steika
apceptus (fritētus) spageti
Marināde nr.1:
ananasu sula
koriandrs
ingvers
cepti ķiploki
smalki sagriezts svaigs ananass
sezama eļļa
Marināde nr.2:
olīveļļa
rozmarīns
ķiploki
etiķis
zaļās un melnās olīvas
ķiršu tomātiņi
Haizivij nav tik ierasto asaku, bet gan - mugurkauls. Zvīņu vietā - āda. Haizivs steiku pirms gatavošanas marinē (24 stundas). Ja marinādei pievieno citronu vai etiķi (marināde nr.2), tad marinēšanas laiks nav tik ilgs.
Uz pannas olīveļļā zivs filejas gabalu liek ar ādu uz leju, lai izkūst zem ādas esošie tauki. Cep no abām pusēm (apmēram deviņas minūtes).
Novāra spageti tā, lai tie vēl nav gatavi. Ja teikts, ka jāvāra 12 minūtes, tad vāra tikai 6-7 minūtes. (Atdzesē, apvārta miltos un liek karstā eļļā apcepties (gluži kā gatavojot frī kartupeļus). Pēc tam liek uz papīra salvetes, lai notek liekie tauki. Tā pagatavoti makaroni ir arī interesanta uzkoda, gluži kā čipsi.