Versaļas greznība
Luijs XIV bija Francijas valdnieks no 1643. līdz 1715.gadam un atstāja neizdzēšamas pēdas Francijas kultūrā un sabiedrības apziņā, tomēr līdz šim neviens muzejs tā īsti nebija spējis apkopot viņa mantojumu. Versaļas pils vadība pirms pāris gadiem nolēma labot šo kļūdu, un pēc rūpīgas gatavošanās šonedēļ pilī atklāta izstāde, kas veltīta Luija XIV dzīvei un personībai.
Izstādes veidotājiem izdevies savākt ap 300 priekšmetu un mākslas darbu, no kuriem daži Francijā nav redzēti kopš 1789.gada revolūcijas. Izstādē iespējams aplūkot Luija XIV dārglietas un mēbeles, viņam veltītas gleznas un skulptūras.
Versaļas pils par izstādes vietu nav izraudzīta nejauši, jo tieši Luijs XIV pārcēla Francijas varas centru no Parīzes uz netālo Versaļu, kur viņš sadarbībā ar arhitektiem un māksliniekiem centās izrādīt savu varenību un labo gaumi. «Luijs vienmēr gribēja kaut ko jaunu. Viņš nemitīgi nojauca tikko uzbūvēto, lai pārveidotu atbilstoši jaunākās modes tendencēm. Viņš nekautrējās parādīt, ka ir diženākais karalis pasaulē,» aģentūrai AFP stāsta Versaļas pils direktors Žans Žaks Elagons.
Karalis un cilvēks
Izstādes nosaukums Luijs XIV - cilvēks un karalis liecina, ka šoreiz Saules karalis nav attēlots kā nesaudzīgs diktators, bet gan kā cilvēks ar savām interesēm un vājībām. Luijs XIV izrādīja lielu interesi par mākslu un mūziku; izstādē iespējams aplūkot baletdejotāja kostīmu, ko jaunais karalis izmantojis, lai baletā nospēlētu Apollona lomu. Uz daudzo pagodinošo portretu fona izceļas kāds portrets no Luija XIV vecumdienām, kas apliecina, ka novecošana skar gan karaļus, gan vienkāršus mirstīgos.
«Luijs XIV pieder pie politiski novecojušas sistēmas. Taču mākslā un kultūrā viņš joprojām ir viens no mums,» sarunā ar AFP secina Ž.Ž.Elagons. Luijam XIV veltītā izstāde Versaļas pilī būs atvērta no 20.oktobra līdz nākamā gada 7.februārim. Ieejas maksa muzejā ir 15 eiro (10,5 lati), bet dažām grupām, piemēram, bērniem un ES pilsoņiem līdz 26 gadu vecumam, pieejamas atlaides.