Viens no bieži lietotiem apzīmējumiem vīna cienītāju vidū, mēģinot aprakstīt vīnu, ir dalīt tos pēc piederības Jaunajai vai Vecajai pasaulei, tādējādi norādot uz to stilu, raksturu. Šādi visbiežāk cenšoties padarīt Jaunās pasaules vīnus nedaudz vienkāršākus, piezemētākus un ikdienišķākus. Savukārt Vecās pasaules vīniem atvēlot eleganci un izsmalcinātību. Jāteic, ka pirms gadiem desmit un vairāk galvenokārt tā arī bija, bet pēdējo 3-5 gados vīnu tehniskais izpildījums abās pasaulēs ir manāmi progresējis, un šim iedalījumam paliek arvien nenozīmīgāka loma.
Par Jauno pasauli parasti dēvē valstis un zemes, kuras tika atklātas pēc Kolumba ceļojumiem. Tie notika XVII gs. beigās, bet par laiku, kad eiropieši atklāja Dienvidāfriku, varētu uzskatīt 1652.gadu, kad dāņu-holandiešu kuģi piestāja tagadējās Keipas provinces piekrastē. Šī iemesla dēļ un arī vīndarīšanas prasmes dēļ, kuru šeit iedibināja no Francijas ticības nesaskaņu dēļ bēgošie hugenoti, Dienvidāfriku negribētos ieskaitīt Jaunajā pasaulē. Nākošgad varēsim atzīmēt 350 gadu kopš Dienvidāfrikā ir tapis pirmais vīns - 1659.gadā. Tas ir dokumentēts fakts.
Lielākā daļa vīndaru ārpus Eiropas galveno akcentu savā prasmē liek uz vienas vīnogu šķirnes vīniem, bet mūsu paraugi ir Bordo blend, tā tiek dēvēti vīni, kurus gatavo no Bordo reģiona iedzimtajām vīnogu šķirnēm. Jāatzīst, ka tikai nedaudziem vīndariem ārpus Bordo ir izdevies sasniegt atzīstamus rezultātus šo šķirņu pieradināšanā - jaukšanā. Šie divi paraugi droši uzskatāmi par veiksmīgiem.
2000 Meerlust Rubicon. 1693.gada 3.jūlijā Simons van der Stels - Keipas gubernators piešķīra zemi Henningam Hisingam, kurš šo īpašumu nodēvēja par Meerlust, tādējādi aprakstot tīkamās izjūtas, kuras rada svaigās jūras brīzes, kuras iekšzemē ieplūda no False Bay.
Vīna darīšana Meerlust īpašumā seko gadu gaitā iekoptām un cienītām tradīcijām, kā arī jaunākajiem sasniegumiem šajā jomā. Meerlust laukiem ir ļoti labvēlīgs novietojums, kas dod iespēju radīt vīnus ar izteiktu raksturu, jo vēsās brīzes un vakara migla, ieplūstot no okeāna, atvēsina vīna dārzus. Tādējādi vīnogas nobriest lēni un pakāpeniski, sasniedzot pilnīgas un koncentrētas šķirnēm raksturīgās garšas nianses.
Vīns Rubicon tiek gatavots no 70% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot un 10% Cabernet Franc vīnogām. Ar savu dziļo purpura krāsu Meerlust Rubicon 2000 atgādina pikantu tabakas lapu un cigāru kastes buķeti. Stingri tanīni, jauneklīga garšas palete. Teicami sabalansēts vīns ar labu glabāšanas potenciālu. Baudāms ar jebkuru izsmalcināti pagatavotu maltīti.
Šī vīna vēsture aizsākās 1967.gadā, kad Niko Maiburgs devās ceļojumā uz Bordo vīna laukiem. Tur viņš atklāja, ka ne tikai Meerlust un Bordo klimatiskie apstākļi ir līdzīgi, bet arī augsnes struktūra - granīta un māla sajaukums ir līdzīga.
Pēc atgriešanās mājās Niko vēlēšanās bija pagatavot lieliskas kvalitātes Bordo stila vīnu. Tam bija nepieciešams ļoti precīzs un līdzsvarots vīna šķirņu sajaukums, kas tolaik Keipas reģionā bija netipiski. Šeit tradicionāli vīnus gatavoja no vienas šķirnes.
Tikai 1980.gadā pēc ilgu gadu darba, Meerlust paziņoja, ka viņi izveidojuši lielisku vīna sajaukumu jeb blendu, kas beidzot atbilst viņu kvalitātes un garšas prasībām. Glabāšanas potenciāls: vismaz 15-20 gadu.
2004 Kanonkop Paul Sauer. Kanonkop ir ģimenes uzņēmums ceturtajā paaudzē, kuru dibinājis J.V.Sauers, Dienvidāfrikas parlamenta loceklis. Viņam izdevās zem Kanonkop karoga sapulcēt vīndarus, kuri ir kļuvuši par autoritātēm mūsdienu Dienvidāfrikas vīndarīšanā, Jans Bolands Koetzee, Bejers Truters. Arī pašreizējais vīndaris Abrī Bēslārs ir paspējis plūkt laurus. 2008.gadā viņš tika kronēts kā Gada vīndaris (Winemaker of the Year at the International Wine and Spirits Competition"s).
70% Cabernet Sauvignon, 15% Cabernet Franc, 15% Merlot - vajadzētu būt ļoti līdzīgam Rubicon, bet nekā. Kopīga gan ir grūti aprakstāma aromāta nianse, kas sastopama daudzos Dienvidāfrikas sarkanvīnos. Nedaudz no dūmiem, kūpinātas gaļas, darvas - varbūt nedaudz mistiski, bet tieši tā gribētos aprakstīt šo aromātu. Visticamāk, tai ir augsnes izcelsme, bet varētu būt arī īpašais klimats vai kāda vīndarīšanas tehnoloģija.
Vīns ir enerģijas pārpilns, intensīvs un reizē ar nepārprotamu dižciltības noti. Tas noteikti attīstīsies vēl vairākus gadus un priecēs tos, kas būs riskējuši un iemainījuši zināmu (ne mazu) naudas summu pret šo Paula Sauera (vīndarītavas īpašnieka dēla vārds) eksemplāru.
Kā zināms 2010.gadā Dienvidāfrikā notiks pasaules čempionāts futbolā, šķiet, laba iespēja celt saulītē šīs tālās zemes gardumus.
***
Meerlust Rubicon
13,5% alk., cena veikalā Ls 19,80
Kanonkop Paul Sauer
13,5% alk., cena veikalā Ls 23,78