Es gribētu pievērst uzmanību kādam citam vīna stilam, kas, manuprāt, lieliski iederas tieši Ziemassvētkos. Runa ir par stiprinātiem deserta vīniem. Te man jānorāda, ka normālam stiprinātam vīnam nav nekā kopīga ar slaveno Agdam, Taizels vai slavenais Volgas strūdzinieks. Labs stiprināts vīns ir pavisam savādāks - spēcīgs, aromātisks. Spirta garša tajā nemaz nav jūtama.
Slavenākais no šāda veida vīniem neapšaubāmi būs portvīns. Par to jāsaka paldies angļiem. XVII gadsimtā Anglijas karalis sastrīdējās ar Francijas karali un aizliedza ievest vīnus no Bordo. Vīnu tirgotājiem, kas, protams, nevelējās bankrotēt, ar steigu nācās meklēt alternatīvus piegādātājus. Tā Portugāles vīndariem radās iespēja iepazīstināt ar saviem vīniem plašus angļu publikas slāņus jeb precīzāk - tās vēderus. Jāsaka godīgi, viņiem vīni ne visai patika. Šie vīni, pavadot ilgu laiku ceļā, bojājās. Angļu tirgotājiem nekas cits neatlika, kā eksperimentēt un censties šo vīnu uzlabot uz vietas Portugālē. Nostāsti vēsta, ka tirgotāji kādā tālā Portugāles klosterī nejauši esot ieraudzījuši, ka mūki vīnam vēl rūgšanas procesā pievieno vīnogu spirtu. Šis saldais un stiprais vīns viņiem esot tā iepaticies, ka nosprieduši, ka turpmāk vīns no Portugāles ir jāved šādā veidā. Tā esot radies portvīns. Jāmin, ka paši portugāļi sākotnēji to uztvēra, kā milzīgu krāpšanu, taču vēlāk ar to samierinājās, un šāda vīnu stiprināšana kļuva par respektējamu tradīciju.
Nesen pagaršoju kādu interesantu portvīnu par kuru biju sajūsmā. Tas ir Rozes White Port. Diemžēl, lai arī Rozes portvīni pie mums ir nopērkami, konkrēti šis portvīns pagaidām vēl nav. To meklējiet kaimiņvalstīs vai vislabāk Ziemeļvalstu lidostās, kur tas maksā ap 7,5 latiem. Rozes White Port ir mans mēneša pārsteigums. Šis nav klasisks, biezais un smagnējais portvīns. Rozes White Port ir fantastiski viegls, maigs un salds vīns. Aromātā - žāvētas rozīnes, plūmes. Tas man nedaudz atgādina mājas vīnu, tikai Rozes White Port ir daudz elegantāks un niansēm bagātāks. Vīns viegli dzeras, tomēr nevajag aizmirst, ka tas ir portvīns. Tieši tā, jo šos 20 alkohola grādus garšā absolūti nejūt.
Jāpiemin, ka angļu tirgotājiem mēs esam parādā arī par kādu citu stiprinātu vīnu - marsala. Jaunu tirgu meklējumos viņi nonāca pašos Itālijas dienvidos Sicīlijā. Pirmā marsala tika radīta 1773.gadā. Labu laiku pēc tādu populāru stiprināto vīnu kā portvīns, heres, madeira parādīšanās tirgū. Šajā gadījumā angļu tirgotāji gribēja saviem patērētājiem tirgot lētāku preci. Iespējams, ka sākumā marsala tika tirgota ar kādu citu populāru nosaukumu. Tomēr īstus panākumus tā guva pēc tam, kad 1800.gadā no Sicīlijas Anglijā atgriezās admirāļa Nelsona ekspedīcija. Pellegrino Marsala Fine Ruby, kas veikalā maksā ap 7 latiem. Šis dzēriens ir pavisam nedaudz mazāk saldens par portvīnu. Aromātā dominē ķirši, kazenes, kaut kas no maigiem sacukurotiem augļiem ar melno balzāmu. Garšā tie paši pārgatavojušies augļi. Ķirši, kazenes. Mani kolēģi, kas to ir pagaršojuši, ir bijuši stāvā sajūsmā.
Jāpiezīmē, ka bieži vien marsalu izmanto, kulinārijā. Piemēram, kā vienu no itāļu deserta - tiramisu komponentiem.
***
Rozes White Port
Ls 7,5
Pellegrino Marsala
Ls 7.