Viesnīcas Radisson SAS restorāna šefpavārs Elvings Priedols iesaka vasarā nepūlēties ar ēdienu gatavošanu, ilgi stāvot pie plīts. Vairāk laika jāatvēl maltītes baudīšanai. Ja tā notiek brīvā dabā, tad tas ir vēl jaukāk. Vieglas uzkodas pirms pārgājiena gar jūras krastu var laikus sagatavot mājās. Tad nebūs izmisuma, kādu ēstuvi meklējot un garas rindas stāvot.
Elvings kārtējo reizi atgādina, lai atceramies, cik mēs bagāti esam. Gan ogas, gan dārzeņi, gan sēnes. Tie, kuriem ir atvaļinājums, var doties mežā meklēt sēnes. Te nu mēs sākam diskusiju par labākajām sēņu vietām, kuras zinātāji nemaz neatklāj. Es saku, ka, nesen ceļojot pa Poliju, redzēju ceļmalās tirgojam gailenes un baravikas, bet Elvings zina stāstīt, ka pie Ķesterciema ir redzētas automašīnas ar poļu numura zīmēm. Sēnes ceļš līdz patērētājam reizēm var būt līkumots un garš, kad beigu beigās gailene no Latvijas ir izceļojusi puseiropas, līdz atgriežas savā dzimtenē. Lai tā nebūtu - jāiet sēņot pašiem.
***
Vistas un salātlapas rullītis
Vajadzēs:
vistas fileju
ķiplokus
sāli, piparus
barbekjū mērci
lielas salātu lapas
burkānus
baltos redīsus
gurķus
lociņus un dilles
sojas mērci
apelsīnu sulu
medu
Vispirms vistas fileju sagriež plānās šķēlēs, iemarinē uz īsu brīdi ar ķiplokiem, sāli, pipariem. Marinādei var mazliet pievienot BBQ mērci.
Pēc tam grilē vistas filejas plānās šķēles, ko atdzesē.
Izklāj lielās salātu lapas. Vēlams izvēlēties tās, kurām ir mīksta struktūra. Gurķus, redīsus, burkānus sagriež mazos stienīšos. Uz salātu lapām liek svaigu burkānu, balto redīsu un gurķu stienīšus, pēc tam nogrilēto vistas krūtiņu. To var papildināt ar svaigiem lociņiem, dillēm.
Tad rūpīgi sarullē rulli, kuru pārsien ar maurlociņiem. Tos iepriekš noplaucē.
Pasniedz rullīšus ar sojas - apelsīnu mērci. Ielej katliņā sojas mērci (50 g), pievieno mazliet sakapātu ķiploku (50 g), apelsīnu sulu, divas ēdamkarotes medus, un visu to pavāra apmēram 15 minūšu. Dažādu salātu buntīte, kas apsieta ar maurlociņu, ne tikai dekorēs šo uzkodu!
***
Truša un gaileņu pīrāgs
Vajadzēs:
truša (vai vistas) gaļu
sāli, piparus
saldo krējumu
olu
gailenes
sviestu
kārtaino mīklu
puravu
Novāra truša gaļu garšvielās līdz gatavībai. Pīrāga pagatavošanai var izmantot arī vistas gaļu. Atdzesē, attīra no kauliem.
Pusi gaļas samaļ, pievieno sāli, piparus, saldo krējumu, vienu olu un kārtīgi izmīca, lai veidojas viendabīga masa. Tai pievieno atlikušo gaļu, kuru iepriekš mazliet sakapā, un svaigi ceptas gailenes. Lielākās sēnes sagriež gabalos, bet, ja tās ir mazas, tad atstāj veselas.
Kārtaino mīklu plāni izrullē. Mīklu, lai nesarežģītu mājsaimniecēm dzīvi, pērk lielveikalā.
Uz mīklas liek gatavo truša gaļas masu, pārklāj ar noplaucētu puravu. Tas ir gan garšai, gan krāsai. Taisa mīklu ciet, iepriekš pārsmērējot maliņas ar sakultu olu.
Liek pīrāgu uz cepešpannas, pārsmērē ar olu un tikai tad mazliet sadur caurumiņus ar dakšiņu.
Ja sadurstīs ar dakšu pirms tam, tad ar olu tie atkal tiks aizsmērēti ciet.
20 minūtes sagatavotais pīrāgs tiek paturēts ledusskapī un tikai pēc tam tiek likts sakarsētā (+200 grādu) krāsnī. Temperatūru gan uzreiz samazina līdz +160 grādiem un cep apmēram 20 minūšu.
Pasniedz ar ceptām sēnēm vai sēņu mērci.
***
Meža un/vai dārza ogu deserts
Groziņiem vajadzēs:
100 g sviesta
100 g medus
100 g miltu
200 g pūdercukura
Visas sastāvdaļas sajauc viendabīgā masā. Ar karoti to smērē uz pannas plānā kārtā, cep gaiši brūnus un veido groziņus. Tas notiek tā, ka plāno izcepto "pankūku" vēl karstu uzliek uz glāzes, un atdziestot maliņas lēnām noslīgs uz leju un sastingst. Tādos groziņos var pildīt ko vien sirds vēlas. Šoreiz - ogas pārlej ar apelsīnu liķieri (pieaugušajiem), pievieno saldējumu un putukrējumu. Var dekorēt ar zemeņu (vai citu ogu) mērci un svaigām ogām.