Zinātnieki izdomājuši paņēmienu, lai odi mūs "nesaostu"
Laboratorijā pētot asinssūcējus, amerikāņu zinātnieki konstatēja, ka tie stresa brīžos izdala oglekļa dioksīdu, kas kalpo par trauksmes signālu citiem kukaiņiem. Parasti šādā veidā tiek paziņots par ienaidnieku nonākšanu redzeslokā vai līdzīgām briesmām. Citi kukaiņi spēj uztvert šo signālu un izvairīties no briesmām, jo viņu antenas ir aprīkotas ar īpašiem neironiem, kas jutīgi reaģē uz gāzi.
Taču interesanti, ka arī augļi un cilvēki izdala ogļskābo gāzi. No tā izriet, ka kukaiņi spēj izvērtēt signāla nozīmi un pieņemt lēmumu — doties uz signāla izcelsmes vietu vai izvairīties no tās.
Kalifornijas Universitātes docentam Anandasankaram Rajam un viņa studentei Stefānijai Tērnerei izdevies atminēt šo mīklu. Viņi atklājuši jaunas klases odorantus, kas sastopami gatavos augļos un uz laiku izslēdz kukaiņu antenas neironus. Tādējādi brīdinājuma signāls netiek uztverts, un kukaiņiem ceļš ir brīvs. Īpaši spēcīgi neironu izslēdzēji esot divi — heksanols un butanāls.
"Šos maisījumus var izmantot, lai izstrādātu jaunu kukaiņu atbaidītāju, kas būs ekonomiski izdevīgs un videi draudzīgs veids, kā neļaut asinssūcējiem uztvert no mūsu izelpas izplūstošās vielas," A.Rajs žurnālam Nature stāsta, ka kukaiņi cilvēkus liktu mierā, ja vien izdotos ar ķīmiskām manipulācijām panākt, ka kaitinošie radījumi cilvēkus uztver kā nāves draudus, nevis barības avotu. Viņš ir apņēmies atrast veidu, kā neitralizēt briesmu signālu izslēdzošos odorantus.
"Ogļskābā gāze cilvēka izelpā ir galvenā odu pievilinātāja, savukārt tie veicina nāvējošu slimību izplatīšanos," zinātnieks atgādina, ka asinssūcēji pārnēsā gan Rietumnīlas vīrusu, gan malāriju, gan citas bīstamas kaites. Pasaules Veselības organizācija ziņo: katru gadu ar malāriju saslimst ap 250 miljoniem cilvēku, no kuriem vairāk nekā trešā daļa nomirst. Par odu sakostajām rokām un kājām piknikos nemaz nerunāsim.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.