Savu artavu dilemmas padziļināšanā regulāri dod arī japāņu koncerns Sony, kas tirgū laiž vienlaikus pat pa divām jaunām HD amatieru videokamerām. Šoreiz Dienas rokās nonākusi HDR-CX505VE plaukstas kamera, kas pie viena pilda fotoaparāta funkcijas, izgatavojot līdz 12 megapikseļiem lielus attēlus.
Kamera ir patiešām kompakta – tā ir aptuveni plaukstas platumā. Galvenās pogas ir viegli sasniedzamas. Korpusa aizmugures labajā pusē ir videoieraksta poga, augšā režīmu pārslēdzējs, fotografēšanas taustiņš un tam nedaudz priekšā pietuvināšanas un attālināšanas svira. Tātad filmējot automātiskajā režīmā tīri labi var operēt ar diviem pirkstiem. Ja izlemsiet izmantot manuālo fokusēšanu, tad gan nāksies ņemt talkā otru roku, jo fokusēšanas rullītis atrodas uz āru izvirzītā akumulatora otrajā pusē un ar labās rokas pirkstiem nav aizsniedzams. Manuālā fokusēšana pat nebūtu ieteicama, jo tā šajā kamerā darbojas ļoti lēni un noderēs tikai tad, ja gribat iegūt patiešām asu attēlu. Lieki piebilst, ka ar manuālo fokusēšanu tas izdosies krietni labāk nekā automātiskajā režīmā.
Iespaidīgs video
Protams, pamatdarbības var veikt arī uz trīs collu skārienjūtīgā ekrāna, taču aukstās ziemas dienās, kādās kamera tika pakļauta testiem, tas nav diez ko ērti. Ekrāns noteikti būs jāņem talkā, ja gribēsiet mainīt uzstādījumus. Tad būs jāpaklejo pa ne visai ērtu izvēlni, kur daudzas funkcijas ir paslēptas vairāku slāņu mapēs un ir grūti atrodamas. Par laimi ir arī vienkāršotā izvēlne, kur sešās ikonās var uzstādīt biežāk lietotos režīmus.
Filmēšana ar HDR-CX505VE ir patiesi patīkama nodarbe un par to pārliecinājāmies, vizinoties suņu pajūgā pa meža ceļu. Stabilizators novērš sīku drebēšanu, automātiskā fokusēšana parūpējas, lai bilde nekļūtu miglaina pat strauju kustību gadījumā, bet mikrofons precīzi uztver vārdus, sniega čirkstēšanu zem sliecēm, vienlaikus neitralizējot ierakstu bojājošo vēja šņākšanu.
Krāsu izšķirtspēja ir laba, bet asums nedaudz vājāks nekā JVC, Panasonic un Canon līdzīgas klases kamerām. Trokšņu attēlā ir maz un kopumā tas ir ļoti detalizēts. Pietiekami, lai apmierinātu ikvienu amatieri.
Lai arī atmiņas kartes cipari šķiet iespaidīgi - 32 GB – tie atbilst šīs klases pašreizējam standartam. Šādā diskā pietiek vietas vairāk nekā 10 stundu ierakstam SD formātā vai vismaz četrarpus stundām HD kvalitātē. Ja ar to ir par maz, var ievietot MemoryStick Pro Duo atmiņas karti un palielināt krātuvi vēl pat dažiem gigabaitiem, kas gan nebūs lēti.
Fotografēšana priecīgus brīžus sagādā tikai dienā, jo ar Sony kameru varam iegūt ļoti detalizētus un reālām krāsām pietuvinātus attēlus. Taču krēslā ierīce sagādāja vilšanos. Uzņemot attēlus bez zibspuldzes, tie bija pārāk tumši, savukārt zibspuldze padarīja fonu un arī pašu objektu nedabīgi gaišu. Iespējams, šo situāciju par labu vērstu atsevišķi pieliekamā zibspuldze, kādas Dienas rīcībā diemžēl nebija.
Pilnīgā tumsā var ņemt talkā nakts redzamības režīmu, kas rada zaļganus attēlus. Tomēr diez vai šādas bildes gribēsiet likt ģimenes albūmā.
Kamerai nav iespējams pievienot papildus mikrofonu vai austiņas, tādēļ pat par spīti teicamajām tehniskajām iespējām, televīzijas sižetu uzņemšanai šī ierīce īsti nederēs.
Sagrupē pēc sejām
Filmējot HD kvalitātē jārēķinās, ka materiāls tiks noglabāts MTS formātā. To neatbalsta neviens no populārākajiem mediju atskaņotājiem, ja vien datorā nav ielādēts speciāls papildinājums. Tādēļ visticamāk nāksies izmantot Sony līdzi doto disku un programmu, kas ļauj atskaņot un rediģēt šos failus. Šeit gan ir interesants pluss – programma atpazīst sejas un var sagrupēt video pēc tajā redzamajiem personāžiem.
Ja plānojat videomateriālu uzreiz ierakstīt DVD vai Bluray diskā, tad ar programmām nevajadzēs darboties. Uz kameras korpusa ir poga, kas ļauj uzreiz visu saturu pārcelt uz disku rakstītāju.
Turpinot agrākos modeļos aizsākto tradīciju, Sony arī šo kameru aprīkojusi ar GPS uztvērēju. Ja uztvērējs ieslēgts, tas pievieno attēliem un video koordinātes. Tādējādi kameras displejā vai datorā var aplūkot vietu kartē, kur iemūžināts materiāls. Un tas nozīmē, ka ar HDR-CX505VE tapušos attēlus var pievienot neskaitāmajiem interneta portāliem, kuri pēc koordinātēm izkārto augšupielādētos attēlus pasaules kartē. Diemžēl no video koordinātēm lielas jēgas nav, jo šāda veida video lapas nav diez ko iecienītas.
Akumulatoru var iegādāties pēc vēlmēm un vajadzībām. Mazākais ir 900 miliampērstundu, un spēj darbināt kameru ilgāk par divām stundām, bet lielākais ir īsts milzenis – ar 3900 miliamperstundu ietilpību.
Vienīgais īstais mīnuss visādi citādi teju nevainojamai kamerai ir cena. Tā maksā ap 700 latiem, kas ir krietni vairāk nekā prasa līdzīgus produktus ražojošie konkurenti. Piemēram, mazliet lielākā un senākā Panasonic HDC-HS200 ar 80GB iekšējo atmiņu un līdzīgām iespējām ir par aptuveni simts latiem lētāka. Par zīmolu jāmaksā!