Vai iespējams, ka pilsētas mērs un pilsētas gangsteru mafijas krusttēvs ir viena un tā pati persona, bet visas valsts un pašvaldību struktūras aizpilda mafijas ielikteņi un rokaspuiši, savukārt pilsētas iedzīvotāji ir pilnīgi apmierināti ar notiekošo? Tā pasaules vēsturē gadījies ne vienu reizi vien! Atlantiksitija, sākotnēji kūrorts fabriku strādniekiem, 19. un 20. gadsimta mijā kļuva par vietu, kur iebraucējiem piedāvāja visdažādākās izpriecas. Tur gadu desmitiem ilgi valdījušas mafiozas struktūras, bet pilsētas mēra amatā darbojušies tādi vīri kā Lūiss "Komodors" Kīnle, Nakijs Džonsons, "Haps" Fārlijs un citi.
"Ja cilvēki, kas ieradās pilsētā, būtu gribējuši Bībeles lasījumus, mēs viņiem tos būtu snieguši. Viņi gribēja alkoholu, sievišķus un azarta spēles, tāpēc mēs viņiem to sagādājām," atminas Marejs Frederikss, viens no juristiem, kas reiz darbojies Atlantiksitijā. Īsā laikā Atlantiksitija kļuva par ASV Sodomu un Gomoru, vietu, kur saplūda izpriecu kāro cilvēku un kriminālo elementu intereses, kur tūrists gan atstāja savu naudu līdz beidzamajam centam, bet arī saņēma par to visu, ko varēja iedomāties, sākot ar dīvaiņu izstādēm un beidzot ar meitumājām un azartspēlēm.
Dokumentālais stāsts Pagrīdes impērija ir vēsturiski precīzs, izziņas bagāts un aizraujošs vēstījums par laikiem, kad Atlantiksitijā darbojās slavenais izgudrotājs Tomass Edisons, uzstājās pasaulslaveni aktieri (tostarp pat Sāra Bernāra), mūziķi un mākslinieki. Dažādos gados tieši šai pilsētā uzplauka talanti, kuru vārdi jau sen zināmi visā plašajā pasaulē – Ebots un Kostello, Bings Krosbijs, Eds Salivans un citi, te koncertējis arī Frenks Sinatra un noticis pirmais konkurss Mis Amerika.
Paradoksāli, bet Atlantiksitijas ekonomiskais noriets iesākās tikai pēc tam, kad gangsteri no varas tika atstādināti un sistēma iznīcināta. Tomēr Atlantiksitijas veiksmes laiks bija tik iespaidīgs un iedvesmojošs, ka Nelsona Džonsona apjomīgais pētījums izpelnījās arī kinoļaužu uzmanību un tapa HBO seriāls Boardwalk Empire, kurā stāstīts par Nakija Džonsona valdīšanas laiku Atlantiksitijā – 20. gadsimta divdesmitajiem gadiem.
No angļu valodas tulkojis Raimonds Auškāps