Skatītāji tiks iepazīstināti ar kaula porcelāna daudzveidīgo izmantošanas klāstu tradicionālajā podniecībā, kā arī iespējām izmantot to starpdisciplinārā kontekstā: instalācijās, juveliermākslā, u.c. Tiks parādītas unikālas laikmetīgās keramikas transformācijas, apvienojot tehnoloģiskos eksperimentus ar konceptuālām idejām.
Simpozijā, kas notiek ik pēc diviem gadiem Kauņā, piedalās ne tikai starptautiski pazīstami keramiķi, bet arī citi mākslinieki, kurus interesē porcelāna pielietošana laikmetīgajā mākslā. Simpozijs veicina intelektuālo un tehnoloģisko inovāciju izmantošanu laikmetīgās mākslas objektu radīšanā, neaizmirstot par porcelāna (kaula
porcelāna) tradīcijām. Radošajā procesā tiek izmantota gan 3D modelēšana un drukāšana ar 3D keramikas printeri, gan citas šķietami ar keramiku nesaistītas jaunās mākslinieciskās izteiksmes iespējas.
Lietuvas profesionālās keramikas pirmsākumi ir cieši saistīti ar Kauņu. Kopš 1970. gada Kauņā darbojas porcelāna fabrika, tāpēc tā ir viena no nedaudzajām Eiropas pilsētām, kas saglabā kaula porcelāna izgatavošanas tradīcijas. Šeit veidojās pirmie porcelāna izmantošanas pamati un kultūra, kas joprojām dominē Lietuvas keramikas mākslā. Starptautiskais kaula porcelāna simpozijs, kas 2022. gadā notika jau 21. reizi,
ir labs piemērs tam, kā, izmantojot reģionālās tradīcijas, konsekvenci un pasaules domāšanu, var veicināt starptautiskus laikmetīgās mākslas procesus.
Kaula porcelāns ir viens no visvērtīgākajiem porcelāna veidiem. Tā sastāvā ir ugunsizturīgs kaolīns, laukšpats, smiltis un kalcijs, kas iegūts no liellopu kaulu pelniem, kas ir lauksaimniecības pārpalikumu utilizācijas produkts. Tas arī nosaka kaula porcelāna nosaukumu un īpašības: tas ir ļoti izturīgs, caurspīdīgs un balts. No tā var izgatavot ļoti plānus izstrādājumus, bet vienlaikus tas ir ļoti kaprīzs materiāls, kam nepieciešamas profesionālas tehniskās prasmes.
Izstādes ietvaros 5. oktobrī, plkst. 12.00 Ogres Vēstures un mākslas muzejā notiks kaula porcelāna meistarklase, kuru sniegs Viļņas mākslas akadēmijas, Kauņas fakultātes, keramikas darbnīcas vadītājs asoc. profesors Remigijs Sederevičus, kurš ir viens no šī unikālā materiāla noslēpumu pārzinātājiem Eiropā.
Pēc meistarklases paredzēta ekskursija ar izstādes kuratoru.
Kurators Māris Grosbahs