Jau kopš animācijas pirmsākumiem kosmoss tajā ir spēlējis svarīgu lomu – no zaļajiem cilvēciņiem un lidojošiem šķīvīšiem līdz psihodēliskajiem 60.-70. gadiem ar fantāzijas apvītām planētām un to kolorītajiem iemītniekiem. Kosmosa attēlojums animācijā vienmēr ir bijis arī cieši saistīts ar dažādām norisēm kino, literatūrā un vizuālajā mākslā.
Lektors Edmunds Jansons stāsta: "Domājot par animāciju un kosmosu, pirmais, kas nāk prātā, ir komiski, mazi, zaļi citplanētietīši ar trompetītēm līdzīgiem snīpīšiem vai zīmētas futūristiskas starpgalaktiskās kosmiskās stacijas. Tie, kam tuvāki 60. un 70. gadi, iztēlosies psihodēliskas ainavas ar fantastisku floru un faunu uz kādas tālas un nezināmas planētas, bet ne mazāk interesants ir kāds cits kosmosa un animācijas saskarsmes aspekts. Laiku pa laikam parādās animācijas filmas, kurās kosmoss ir ne tikai kā darbības vide vai vieta, kur slēpjas viss mums nezināmais un svešais, bet filmas, kuru tēma vai izpētes objekts ir pats kosmoss. Filmas, kurās to autori cenšas saprast vai parādīt mums kosmosu kā bezgalīgi skaistu struktūru, kuras, lai arī niecīga, bet tomēr svarīga sastāvdaļa esam arī mēs. Šīs filmas ir veidotas dažādos laikmetos, dažādās tehnikās un ir ļoti atšķirīgas gan stilistiski, gan žanriski, bet tās visas vieno nepārejošā cilvēces interese par tādiem abstraktiem lielumiem kā laiks un telpa. Man personiski interesantākais šķiet tas, kā animācija cenšas izprast kosmosu kā struktūru, organismu, kura daļa mēs esam. Tā arī ir lekcijas tēma. Būs gan abstraktā 20. gadu animācija (piemēram, Lichtspiel Opus 1.), gan 60.-70. gadu darbi (Of Stars and Men, Powers of Ten u.c.), kā arī diezgan daudz jaunu mūsdienu autoru filmu fragmenti, piemēram, Everything vai Love.”
Kinolekciju cikls ieskandina īsfilmu festivāla 2Annas festivāla fokusa tēmu – “Kosmoss”. No 10. līdz 16. februārim 24. Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla 2Annas ietvaros tiks izrādītas filmas, kuras dažādos veidos apskata ārpus planētas zemes eksistējošas parādības, un aktualizē jautājumus par citplanētiešu eksistenci, ceļošanu laikā, melnajiem caurumiem un to, kā mikrokosmosā notiekošās parādības atspoguļo makrokosmosu.
Biļetes uz kino lekciju iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā www.bezrindas.lv.