Laikā, kad siltumnīcās un dārzos ienākušies pirmie gurķi un kartupeļi, Sabīne Košeļeva debitējusi bērnu literatūrā ar stāstu Gurķis Elmārs, kas dikti kreņķējās (izdevniecība Pētergailis). Mēs visi zinām mūžseno patiesību, ka stress ir visu slimību cēlonis, bet cik gan daudz no savas dzīves tomēr tiek pavadīts, uztraucoties par lielākiem un mazākiem sīkumiem, mēģinot veiksmīgi iekļauties apkārtējās sabiedrības standartos?
Amizanti un daudznozīmīgi
Britu bērnu grāmatu autors Čārlijs Šepards teicis, ka pirmās grāmatas publicēšana ir mazliet līdzīga pirmajam bērnam, – tas ir kaut kas, ko cilvēki vēlas, un viņi bieži domā, ka tas padarīs dzīvi laimīgāku. Sabīnei Košeļevai tā gluži nebija. Vairumam lasītāju autore pazīstama ar savu debijas romānu Rīga – Maskava (2015), par ko tika nominēta Latvijas Literatūras gada balvai kategorijā Spilgtākā debija. Tāda spilgta ir arī pati autore – sprogainu matu ērkuli, ātru un izteiksmīgu runas veidu, kā pati atzīst, mazliet pārgurusi no darba ziņu portālā, tomēr viņai atrodas brīvi brīži, kad nodoties rakstniecībai. Lai arī vienmēr pasauli uztvērusi tekstuāli un ikdienā strādā kultūras žurnālistikā, apzināti par rakstnieci Košeļeva nekad nav vēlējusies kļūt – "ar literatūru nodarbojas tikai tad, kad iekšēji ir daudz kas sakrājies".
Darbs kultūras žurnālistikā gan palīdz, gan traucē. "Palīdz, jo ik dienas caur sevi es laižu lērumu informācijas un dažādos formātos komunicēju ar ļoti dažādiem cilvēkiem, kas viss kopā mēdz transformēties kādās ļoti konkrētās pārdomās vai secinājumos par dzīvi un mūsu sabiedrību kopumā, savukārt traucē tas, ka ikdienā ir jāstrādā ar tādu informācijas lērumu, ka no tā ir nepieciešama atslēgšanās, lai kaut kas radošs vispār varētu rasties," norāda Sabīne.
Aizvainotais bērnelis katrā
Autore apgalvo, ka jau iepriekš bijuši dažādi tēli, par kuriem rakstīt, taču ideja grāmatai radusies ļoti spontāni, pusdienojot kopā ar kolēģēm: "Kolēģes runāja par kādu rakstu, ka viens no rūgšanas cēloņiem gurķiem, augot dobēs, ir stress, kas rodas augšanas dēļ, un man tas dikti iesēdās prātā, jo stresu parasti piesaucam kā pirmo iemeslu, kādēļ saslimstam – sākot no iesnām un beidzot ar nervu sabrukumu –, un te pēkšņi arī gurķiem ir stress! Man tas šķita gana amizanti un arī daudznozīmīgi, lai apspēlētu stāstā."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 29. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!