Grāmatu māksla Latvijā vienmēr bijusi aktuāla, un ilustrācijas gatavojuši daudzi ievērojami latviešu mākslinieki. Vieni no ievērojamākajiem grāmatu mākslas aizsācējiem Latvijā bija J. Jaunsudrabiņš un J. R. Tillbergs. Laika gaitā ilustrācija izveidojusies par patstāvīgu mākslas veidu, kurš saistīts ar savām likumībām un prasībām. Sākot no pirmsākumiem līdz mūsdienām tā ir ļoti mainījusies un piedāvā arvien jaunas tehniskās iespējas, tomēr mākslinieciskais ietērps vienmēr paliek kāda noteikta autora ziņā.
1960-to gadu bērniem spilgtā atmiņā
noteikti palikusi J. Raiņa grāmatiņa "Mīkla" (1963), kura nav
iedomājama bez Laimdota Mūrnieka ilustrācijām. "Mini, mini mīkliņu,
mazo bērniņu..." - spilgtas, krāsainas ilustrācijas, kurās atveidots
mākslinieka iemīļotais motīvs – Saule. Saule, kamolītis – lakoniski un
vienkārši rosina bērnu fantāziju.
Felicita Pauļuka savulaik saņēmusi vairākus apbalvojumus grāmatu ilustrācijas žanrā (LPSR Kultūras darba republikāniskās komitejas goda raksts par ilustrēto V. Luksa grāmatu "Pirmklasnieki" (1957), vissavienības grāmatu mākslas konkursa-izstādes diploms par B. Saulīša grāmatu "Draugi"1958). Izstādē būs apskatāmi 6 mākslinieces darināti cinka plākšņu kodinājumi, kuros māksliniece atveidojusi bērnus rotaļājoties. Spilgti un raksturojoši šajos darbos izpaužas māksliniece talants.
Miervaldis Polis - plaša diapazona mākslinieks, monumentālās darbojies arī grāmatu grafikā. Izstādē būs apskatāms mākslinieka filigrānais zīmējums "Jāņi" (1986.). Savukārt Frančeska Kirke – starptautiski atzīta māksliniece - izstādījusi zīmējumu "Skolnieki"(1986);
Laimdonis Grasmanis - bijis viens no ievērojamākajiem latviešu skatuves glezniecības meistariem, veidojis ap 100 skatuves ietērpu dažādiem iestudējumiem. Izstādē skatāmi būs darbi no J. Raiņa lugas "Zelta zirgs", R. Blaumaņa "Indrāniem", V. Šekspīra "Otello" u. c. L. Grasmanis lielāko mūža daļu strādājis Drāmas teātrī (tagadējā Nacionālajā teātrī). Viņš operējot ar savām lielajām zināšanām mākslas, kultūras un tērpu vēsturē ar pārliecību realizējis akvarelī savas fantāzijas dažādām izrādēm.
Vairāk lasiet: www.antonia.lv