Kopā ar citiem žūrijas dalībniekiem apmeklējot šogad pirmo reizi rīkotajai Koka arhitektūras balvai pieteiktos darbus, nācās secināt, ka esam uzņēmušies grūtu darbu. Pirmajā sanāksmē apspriežot vērtēšanas kritērijus, par vienu no svarīgākajiem kvalitātes aspektiem nolēmām izvirzīt laikmetīgu koka pielietojumu. Tomēr ar busiņu iebraucot kārtējā ģimenes mājas pagalmā, sapratu, ka kokam piemīt spēcīga emocionālā vērtība, neatkarīgi no tā, vai tas ir jauns vai vecs, pielietots tradicionāli un pat klišejiski, vai mūsdienīgi. Turklāt koks ir kā neatņemama sastāvdaļa īpašai mājīguma formulai, kuras pārējās komponentes ir ģimene, bērni, dārzs, lauku ainava, stirnas un pavasara sezonā arī bērzu sulas. Šādu sajūtu kokteili novērtēt ar profesionālu arhitektūras atzīmi ir ļoti grūti.
Manās mājās kādreiz bija grāmata 444 kartupeļu ēdieni. Tikpat daudz recepšu par viena robusta bāzes materiāla neskaitāmām izmantošanas iespējām varētu uzrakstīt arī par koka mājām. Līdzās vairākiem sabiedriskas funkcijas objektiem, apskatījām piecas ģimenes mājas, kas rādīja piecas dažādas viena materiāla izmantošanas iespējas un, kā atzīmēja viens no žūrijas kolēģiem - ne labākas, ne sliktākas. Par visām drīzumā varēsiet lasīt rakstos Dienas Mājoklī un citur. Vēlos vien dalīties dažos vērojumos.
Secināju, ka tie, kas izvēlas koku, izvēlas arī dzīvi dabas tuvumā. Koks patīk jauniem cilvēkiem, no kuriem daudzi atteikušies no dzīves Rīgā un ultramoderniem arhitektu piedāvājumiem. Koks nāk komplektā ar mājīgu virtuvi un citām dabīgām lietām - no pašu kokiem tecinātām sulām, jērādām uz grīdas, koka rotaļlietām bērniem. Pat uzņēmēja muižā ar baseinu un citām ekstrām aiz saimniecības ēkām paslēpies trušu būris! Koks - tā ir iespēja dzīvot vienkārši un maksāt aptuveni 60 latus lielus ekspluatācijas izdevumus mēnesī, vai turēties biznesa klasē.
Žēl, ka koks pārsvarā ir privātmāju īpašnieku izvēle un nesaprotamas taupības kārtā netiek lietots skolu un bērnudārzu būvniecībā. Kā Rīgā, tā visā Latvijā atjaunotās skolas pārsvarā lepojas ar plastmasas logiem un ķīmiskiem remontiem. Šis kontrasts koka māju bērniem var veicināt astmu un citas alerģiskas slimības, tas izraisa nogurumu un baisu apziņu, ka sabiedrības veselības uzlabošanā arhitektūra netiek iesaistīta, lai arī tās loma ir būtiska.