Baltijas praida 2021 nedēļā Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) organizē starpdisciplināru notikumu sēriju, lai diskusiju, sarunu, lasījumu un performanču formā aktualizētu LGBTQIA+ kopienas aktuālos jautājumus, kā arī pārskatītu nesenās pagātnes nospiedumus šodienas pieņēmumu par dzimti un seksualitāti konstruēšanā, informē LLMC.
Pasākumu sērija norisināsies no 3. līdz 7. augustam ar mērķi veidot neformālu platformu, kas caur laikmetīgās kultūras prizmu piedāvās atšķirīgas pieredzes, gan reaģējot uz sistēmisku diskrimināciju un homofobiju sabiedrībā, gan apzinot, kādas ir šo jautājumu mediēšanas iespējas laikmetīgajā kultūrā un, vai to izprašanā un risināšanā ir iespējama ciešāka dažādu lokālo organizāciju un kultūras jomu pārstāvju sadarbība.
Dzimtes, seksualitātes un LGBTQIA+ kopienas jautājumu redzamība, pētniecība un atšķirīgas radošās prakses Latvijas un Baltijas kultūrtelpā kļuvušas aizvien redzamākas. Tomēr vēsturiskie apstākļi, sociālistiskais mantojums un pieaugošais politiskais konservatīvisms rāda, kas sabiedrībā pastāv neiecietība un diskriminācija, gan pret seksuālām minoritātēm, gan dzimumu, gan rasi dažādos sabiedrības slāņos.
Pārdomājot šos jautājumus, programma Identitāte un kopiena ar dažādu kultūras jomu pārstāvju dalību uzsver nepieciešamību sistemātiski rūpēties ne tikai par iekļaujošas sabiedrības, bet arī valsts un nevalstiskā sektora kultūras institūciju darbības nostiprināšanu Latvijas kultūrtelpā, kas ietvertu savās programmās sabiedrības daudzveidīgās kopienas. Notikumu sērija uzsver atbalsta nepieciešamību māksliniekiem un pētniecības, un kultūras procesiem, kas aktualizē LGBTQIA+, emancipācijas un solidaritātes saturu un resursus, kā arī sistemātiski pievēršas šo jautājumu kritiskai izvērtēšanai.
Programmas Identitāte un kopiena vadītāja LLMC kuratore Andra Silapētere norāda: "Ar laikmetīgās kultūras palīdzību ir iespējams veicināt katra cilvēka individuālu tiesību aizstāvēšanu, izpratni par drošību, veselību un ģimeņu aizsardzību. Turklāt laikmetīgā kultūra ir nozīmīgs instruments, kā pētīt dzimtes un LGBTQIA+ kultūras identitātes to sociālajā, ekonomiskajā un politiskajā attīstībā."
Notikumu sērijas programmā:
- Lasīšanas darbnīca kopā ar Jāni Ozoliņu un Kārli Vērdiņu 3. augustā plkst. 18 mākslas parkā Mobilais muzejs. Nākamā sezona (Ganību dambī 30);
- Tiešsaistes diskusija angļu valodā Dzimtes un kvīriskā konteksts Baltijā nesenajā pagātnē un šodien 4. augustā plkst. 18;
- Jauno autoru lasījumu vakars sadarbībā ar Literāro akadēmiju, Ilzi Jansoni un Ievu Melgalvi 5. augustā plkst. 18 mākslas parkā Mobilais muzejs. Nākamā sezona;
- Performatīva diskusija Pārģērbjot stereotipus ar Latvijas Drag King kolektīvu 6. augustā plkst. 18 mākslas parkā Mobilais muzejs. Nākamā sezona un tiešsaistē;
- Latvijas Laikmetīgās mākslas centra un Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācijas dalība Baltijas praida 2021 Praida braucienā 7.augustā.
Tiešsaistes diskusijas būs pieejamas arī tiem, kuriem nav sava feisbuka konta. Savukārt norises klātienē Ganību dambī 30 tiek aicinātas apmeklēt Covid-19 pārslimojušas un vakcinētas personas. Derīgs sertifikāts būs jāuzrāda kopā ar personu apliecinošu dokumentu.
Informācija: LLMC mājaslapā www.lcca.lv un feisbuka lapā.