Jaudīgais metāla pūšaminstrumentu kvintets nojauc žanru robežas un žilbina ar prātam neaptveramu spēles tehniku, pierādot, ka šāds ansamblis var spēlēt pilnīgi visu. Savu repertuāru mākslinieki veido no baroka mūzikas līdz diksilendam un Brodvejai, no Monteverdi un Baha Fūgas mākslas līdz Nikolaja Rimska-Korsakova Kamenes lidojumam un The Beatles dziesmām.
Sekojot Canadian Brass piemēram, pasaulē rodas arvien jaunas atraktīvas pūtēju grupas, un ir uzkrājies bagātīgs, aizraujošs repertuārs šādam sastāvam. Līdzās neskaitāmiem pašu Canadian Brass dalībnieku aranžējumiem tajā ir daudzu komponistu darbi, kas radīti speciāli viņiem. Sniegums festivālā Summertime būs Canadian Brass Eiropas turnejas noslēgums ansambļa 45. jubilejas gadā. Šodien, 10. augustā, no plkst. 14 līdz 15.30 mūziķi sniegs meistarklasi Jūrmalas Kultūras centrā (Jomas ielā 35), tā ikvienam pieejama bez maksas.
Pāri Ķīnas mūrim
"Canadian Brass jau reizi ir uzstājies Latvijā. Cik man zināms, ansamblis ir viesojies Rīgā 1977. gadā, kad tobrīd septiņus gadus vecā grupa vēl tikai vēra sev pasaules vārtus un pirmo reizi devās leģendārajā koncertceļojumā uz Ķīnu," stāsta mežradznieks Bernhards Skalijs, viens no Canadian Brass piecinieka.
"Tas bija vēsturisks notikums, jo mūziķi no Rietumiem pirmo reizi devās uz komunistisko Ķīnu. Es pats tolaik vēl nebiju dzimis, taču zinu, ka toreiz Canadian Brass devās arī uz Krieviju, Lietuvu un Latviju," stāsta mūziķis. Atceroties pirmo parādīšanos austrumbloka valstīs, Canadian Brass šim notikumam velta savu jauno albumu Great Wall of China - krāšņu ķīniešu mūzikas aranžējumu buķeti.
Ko grupa spēlēs Jūrmalā? Visu! Protams, arī no jaunā albuma. "Mūs ļoti interesē iespēja iepazīt kaut ko jaunu, atšķirīgu un bagātināt ar to mūsu - pūtēju - repertuāru. Es labprāt iepazītos ar latviešu mūziku - ar jūsu tautasdziesmām, populāru latviešu klasisko mūziku," saka Bernhards Skalijs.
Dzintaros noslēgsies turneja, kas ilgst trīs nedēļas. Vai pūtējiem slodze ir lielāka nekā, piemēram, vijolniekiem? "Jā. Tāpēc intensīvos koncertceļojumos labi jāēd, jāatpūšas, jāvingro, lai koncertos mēs uzreiz spētu piesaistīt publikas uzmanību. Lai būtu magnētisms, kontakts, dažreiz humors un pat teatrālisms. Taču teātris mums nav galvenais. Tā ir tikai piedeva, kas nedrīkst aizēnot mūzikas iespaidu. Mēs neesam instrumentālā teātra grupa."
Celmlaužu taka
Canadian Brass ir pirmā pūtēju apvienība, kas iekarojusi tik lielu popularitāti, kāda parasti ir popmūzikas zvaigznēm. Ansambļa dalībnieki ir celmlauži savā nozarē un radošajā attieksmē pret to. "Viss, ko mēs darījām, jau kopš paša sākuma bija kas principiāli jauns, sākot ar speciāli aranžēto repertuāru un beidzot ar pasniegšanas veidu. Tolaik Amerikā un Kanādā šādu grupu nebija. Mēs ne tikai koncertējām, bet veidojām ierakstus un izdevām notis," uzsver Bernhards Skalijs.
Viņš priecājas, ka Canadian Brass iedvesmo pūtēju ansambļus nu jau trijās paaudzēs. "Redzam, ka jaunajās grupās mēdz būt vairāk dalībnieku un viņu priekšnesumi ir krietni teatralizētāki, taču ietekme ir acīmredzama, ļoti plaša un dziļa. Ir patīkami redzēt, ka šādu kolektīvu jau ir tik daudz. Es pats jūtos pagodināts, ka drīkstēju iekļauties tik nozīmīgā, pieredzes bagātā ansamblī," atzīst Bernhards Skalijs, kurš paspēj arī skolot studentus Ilinoisas Universitātē
Čikāgas tuvumā
Trīs citi ansambļa mūziķi dzīvo Ņujorkā, mēģinājumos visi visbiežāk tiekas Toronto pie vecākā dalībnieka un līdera - tubas virtuoza Čaka Dellenbaha, kurš ir viens no Canadian Brass dibinātājiem. "Garlaikoties nav laika, jo darbs ir intensīvs. Mūsu repertuārs visu laiku mainās un aptver daudz stilu. Ātri jāmācās, daudz jāatceras, jābūt asai reakcijai."