Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Otrdiena, 12. novembris
Kaija, Kornēlija

Clannad. Ģimenes noslēpums

Robina Huda gaitas mazajā ekrānā savulaik iezvanījušās īru zvaigznes – grupa Clannad – iegriezīsies Rīgā pēc 15 gadu pārtraukuma izdotā albuma Nadur turnejā

Slavenās īru ģimenes grupas Clannad veiksmes stāstu vajadzētu uzlūkot kā piemēru arī dziedošajām ģimenēm Latvijā, kas te savairojušās populārā televīzijas šova iespaidā. Pirms 44 gadiem mūzikas skolotājas un ceļojoša kabarē mākslinieka bērni spēlēja The Beatles, The Beach Boys un Džonijas Mičelas dziesmu kaverversijas savu vecāku iegādātajā krogā Leo’s Tavern jeb Tabhairne Leo, kā to sauca viņu dzimtajā īru valodā. Vēl būdami skolēni, viņi jau ar nosaukumu Clannad (šis vārds ķeltiem nozīmē "ģimene"), spēlējot modernizētas īru tautasdziesmu apdares, uzvarēja vietējā konkursā, kura balva bija līgums ar ierakstu kompāniju, bet... Plati viņi neierakstīja līdz 1973. gadam, jo negribēja atteikties no domas pusi albuma dziesmu dziedāt īru valodā. Ierakstu tirgotājiem tas šķita absolūti muļķīgs princips, jo nebija tādu piemēru, ka kāds, dziedot savā dzimtajā un nevis visiem potenciālajiem pircējiem saprotamajā angļu valodā, būtu kļuvis populārs. Ar dziesmu dzimtajā valodā no sava pirmā albuma Clannad grupa pat piedalījās 1973. gada Eirovīzijas konkursa Īrijas nacionālajā atlasē, bet neviens viņus togad uz Luksemburgu neaizsūtīja.

Ko dzirdēja Bono auss

Savā pirmajā Eiropas turnejā 1976. gadā Clannad izpelnījās vētrainu sajūsminātās publikas reakciju, kas pierādīja, ka mākslinieku turēšanās pie saknēm un dziedāšana savā valodā, kas nevienam nav saprotama, ir bijis pareizais solis. Aptuveni pēc 20 gadiem, dziedot valodā, kuru pat Islandē neviens nesaprot, populārās mūzikas klausītājiem nezināmas valodas nokļūšanu apburoša instrumenta statusā vēlreiz panāca Sigur Rós. Savukārt Clannad jau 70. gados turpināja savos albumos izmantot vairākas valodas, pārējo skaņas telpu aizpildot ar burvīgiem un no realitātes attālinošiem arfas, kontrabasa, elektrisko klavieru, flautu, ģitāru un mandolīnas aranžējumiem.

Lielā slava atnāca 1982. gadā, kad Clannad uzrakstīja dziesmu britu televīzijas seriālam Harry’s Game, kas kļuva par vienīgo dziesmu īru valodā, kura jebkad Lielbritānijas populārāko dziesmu sarakstos uzkāpusi līdz 5. vietai. Laimīgās ģimenes kolektīva tautieši U2 (arī viņi, starp citu, savu karjeru sāka ar The Beatles dziesmu spēlēšanu) šo gabalu atskaņoja katra sava koncerta beigās no 1983. gada turnejas War līdz 1987. gada turnejas Joshua Tree sākumam, aplipinot ar Clannad arvien plašāku cilvēku loku un izraisot arī uz world music un new age balstītu komerciālās mūzikas vilni, uz kura veikli uzsēdās gan popzvaigznes Sandras producents un dzīvesbiedrs Mišels Kretu Vācijā ar savu Enigma, gan duets Deep Forest Francijā.

U2 dziedātājs Bono, jau iemantojis tādas zvaigznes statusu, kurā ieklausās visa pasaule, nosauca Clannad galveno balsi Moiju Brenanu par "vienu no brīnišķākajām, ko dzirdējusi cilvēka auss". 80. gadu vidū abi pat iedziedāja duetu In a Lifetime. Uz kādu laiku 80. gadu sākumā Clannad pievienojās arī pati slavenākā Brenanu ģimenes atvase – Moijas māsa, kuru pasaule vēlāk iepazina ar vārdu Enja. Viņas slavenākais hits Orinoco Flow (1988) pēdējos gados atkal atdzimis, pateicoties Dienvidāfrikas grupas Die Antwoord piedauzīgajam remiksam un oriģināla iekļaušanai kulta filmā Meitene ar pūķa tetovējumu.

Nodevas hipsteru ērai

Clannad sekoja jauni piedāvājumi rakstīt mūziku filmām, no kurām populārākais bija arī Latvijā reiz rādītais televīzijas seriāls par visu mazturīgo ļaužu cēlo aizstāvi Robinu Hudu. Tēma no seriāla Harry’s Game nezaudēja savu aktualitāti arī 90. gados, kad tā tika iekļauta vēl vairākās filmās un to savā televīzijas reklāmā izmantoja Volkswagen. 1999. gadā Clannad saņēma sen pelnīto Grammy kategorijā Labākais new age albums – par disku Landmarks (1997).

Tad iestājās pauze – dalībnieki pievērsās solo un citiem projektiem. Tikai 2008. gadā Clannad atkal devās Lielbritānijas turnejā pēc 12 gadu pārtraukuma, taču līdz jauna albuma izdošanai faniem bija jāgaida 15 gadu – Nadur iznāca 2013. gadā. Gaidīšana ir attaisnojusies – jaunais albums ir Clannad tīrradnis grupas labākajās tradīcijās ar vairākām patiešām lieliskām dziesmām, jo būtu dīvaini, ja mūziķi pēkšņi būtu savu virzienu radikāli mainījuši, kaut brīžiem nodevas hipsteru ērai tomēr ir novērojamas elektronisku uzlabojumu un sinhroni dziedošu vīru vokālo ansambļu veidā, kas liecina, ka Clannad nedzīvo ar klapēm uz ausīm, nemitīgi atgremojot tikai savu 44 gadu daiļradi.

Bono reiz pielūgtā Moijas apburošā balss joprojām skan lieliski, un tai netraucē arī laika piesitiens – šajā pasaulē nekas nestāv uz vietas. Un – daļa dziesmu joprojām skan viņu dzimtajā īru valodā.

Clannad

Rīgas Kongresu namā 2.II plkst. 18
Biļetes Biļešu paradīzē EUR 22–28,50 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja