Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Pirmdiena, 23. decembris
Viktorija, Balva

Eksperimentālās mūzikas festivāls Skaņu mežs divdesmitajā jubilejā atgriezīsies pie saviem pirmsākumiem

Eksperimentālās mūzikas festivāls Skaņu mežs savu divdesmito jubileju svinēs 23. un 24. septembrī kultūras norišu vietā Hanzas perons. Festivāla programma papildināta ar vēl 13 māksliniekiem.

Skaņu meža 20. jubilejas centrālie koncertvakari noritēs 23. un 24. septembrī Hanzas peronā. Līdzās jau iepriekš izziņotiem māksliniekiem būs dzirdama arī festivāla apakšprogramma, kas atgādinās par tiem estētiskajiem meklējumiem, kas bija raksturīgi festivālam tā sākumposmā, - atgriezīsies viesi no pašiem pirmajiem, izdevniecības Editions Mego iedvesmotajiem izlaidumiem: skaņu mākslinieki, trokšņu mūziķi un komponisti Rasels Hasvels (Russell Haswell) un Florians Hekers (Hecker). Lai atgādinātu par festivāla agrīno aizgrābtību ar studijas GRM proponēto akusmātisko mūziku, teorētiķis un mūziķis Fransuā Bonē (François Bonnet) - pazīstams arī kā Kassel Jaeger - atskaņos komponista Bernāra Parmedžiāni (Bernard Parmegiani) daudzkanālu mūziku, ko Skaņu meža pirmajā izdevumā varēja piedzīvot toreiz vēl dzīvā komponista klātbūtnē. Festivālā bija jāuzstājas arī Editions Mego dibinātājam, vadītājam un biežākajam viesmūziķim Pīteram Rēbergam (Peter Rehberg), kurš pērn pāragri mira. Šis Skaņu mežs daļēji ir diskrēts veltījums Rēbergam.  

Brīvo improvizāciju festivālā pārstāvēs kvartets أحمد [Ahmed], ko žurnāls The Wire Magazine augusta numurā nodēvējis par "vienu no progresīvākajām džeza grupām uz planētas". Ansambli vada Pets Tomass (Pat Thomas), ko medijs The Guardian raksturojis kā "virtuozu pianistu, kas ir arī meistarīgs sintezatoru un elektronikas spēlētājs" un "centrālu figūru britu un Eiropas brīvajā improvizācijā". Grupa par sava brīvās improvizācijas un arābu mūzikas sakausējuma pamatu ņem multiinstrumentālista Ahmeda Abdula Malika (Ahmed Abdul-Malik) daiļradi, taču reducē Malika kompozīcijas līdz ar agresivitāti un pieaugošu enerģiju atkārtotām skaņu drumstalām. Grupā dzirdams arī saksofonists Seimūrs Raits (Seymour Wright), bundzinieks Antonēns Gerbāls (Antonin Gerbal) un kontrabasists Džoels Grips (Joel Grip).

Par īpašu festivāla viesi uzskatāms arī vācu-austriešu komponists Pēters Ablingers (Peter Ablinger), kas strādājis kā viesdiriģents ansambļiem Klangforum Wien un United Berlin, un pasniedzējs Hardersfīldas universitātē. Ablingera daiļrades pamatā ir vēlme cilvēka ausij likt sašaubīties par to, ko tā dzird, un tas tiek panākts gan ar kultūrzīmēm bagātām skaņu mākslas instalācijām, gan ar skaudri abstraktām elektroniskām kompozīcijām, gan arī komiskiem performatīviem darbiem, kā arī kompozīcijām, kas klausītājam gluži vienkārši ir jāiztēlojas savā prātā. Komponists vaicā: "Kurā brīdī tas, ko dzirdam, pārstāj būt par mūziku un kļūst par informāciju vai troksni?"

Ablingera mūziku festivālā izpildīs vijolniece Biliana Vučkova (Biliana Voutchkova), kas iepriekš festivālā izpildījusi arī Džacinto Šelsi (Giacinto Scelsi) mūziku. Vučkova darbojas arī kā improvizētāja, un nesen novadīja rezidenci prestižajā koncertttelpā Cafe OTO. Vučkova izpildīs kā savu, tā Ablingera mūziku, un koncerta beigās komponists viņai pievienosies kopīgā improvizācijā. Lūgts Skaņu mežā improvizēt ar Vučkovu, Ablingers atzina, ka neko tamlīdzīgu līdz šim nav darījis: "Šis viennozīmīgi ir uzbrukums. Bet laipni gaidīts uzbrukums!"

Festivālā uzstāsies arī britu-irākiešu soprāns Alija Alsultani (Alya Al-Sultani) feminisma un spontānu referenču piesātinātā duetā ar vinilplašu manipulatori un skaņu mākslinieci Mariamu Rezaei (Mariam Rezaei), kā arī indiešu-amerikāņu vokālistes Amirtas Kidambi (Amirtha Kidambi) duets ar bundzinieku Metu Evansu (Matt Evans). Kidambi un Evanss apgalvo, ka viņus sākotnēji apvienojušas sēras par aizgājušiem tuviniekiem, un dueta mūzika raksturojama abpusējs rituāls sēru pārdzīvošanai. Medijs The New York Times Kidambi mūziku raksturo kā "iespējamību un nepārtrauktas aktivitātes vārīšanās katls, kas klausītāju gan biedē, gan valdzina".

Peru dzimušā eksperimentālais dziesminiece M. Kaje Kastaņeto (M. Caye Castagneto) apvienos latīņu ritmus, new wave ģitāras, hipnagogiju un pagānu sēru dziesmas, nākot klajā ar noslēpumainu, pat tūlītēji neuztveramu popmūziku. 

Ar solo elektroniskās mūzikas priekšnesumu uzstāsies laikmetīgās mūzikas komponiste Iveta Džanīna Džeksone (Yvette Janine Jackson). Džeksone ir absolvējusi Hārvarda universitāti un ir pazīstama ar savām civiltiesībām tematiski veltītajām radiooperām. Medijs Pitchfork tās raksturo: "Tās jāklausās pilnīgā tumsā. Tā nebūs viegla klausīšanās, un nevajag arī."

Gaidāms arī komponistes Evijas Skuķes jaundarbs diviem spēlētājiem. Skuķes skolotāji bijuši Pauls Dambis un Pēteris Vasks, savukārt viņas muzikālās ietekmes robežojas no metāla grupām Sleep un Slayer līdz tādiem komponistiem kā Žerārs Grizē (Gerard Grisey) un Fausto Romitelli (Fausto Romitelli). 

Papildu programma tiks izziņota, tuvojoties festivālam.

Biļetes ir iespējams iegādāties Biļešu servisa kasēs un www.bilesuserviss.lv.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja