Roberta Šūmaņa dziesmas ir ne tikai romantisma virsotne, bet arī unikāls vārdu un mūzikas simbiozes paraugs. Valda uzskats, ka neviens cits dziedātājs kopš Dītriha Fišera-Dīskava un viņa leģendārajiem 70. gadu ierakstiem nav veltījis tādu uzmanību Šūmaņa kamermūzikai kā Kristiāns Gerhāers, taču tik apjomīgu studijas darbu nav veicis pat Dītrihs Fišers-Dīskavs, kurš iemūžinājis aptuveni pusi no Šūmaņa kamermūzikas repertuāra. No 1996. līdz 2009. gadam Šūmaņa dziesmu apkopojumu ir ieskaņojis erudītais pianists Greiems Džonsons, taču viņa projektā dziesmas izpilda dažādi vokālisti. Kristiāns Gerhāers ir pirmais dziedātājs, kurš ir aptvēris visu Šūmaņa dziesmu repertuāru.
Šūmaņa daiļradi Kristiāns Gerhāers padziļināti ir pētījis vairāk nekā trīsdesmit gadu, un jaunais izdevums ir viņa ilgi lolotā sapņa piepildījums. Kristiāna Gerhāera un Gerolda Hūbera pieeja Šūmaņa ierakstam ir bijusi mākslinieciska un biogrāfiska, nevis enciklopēdiska. Šūmanis fokusējies uz dziesmu komponēšanu divos dzīves periodos: 1840.–1841. gadā un 1849.–1853. gadā. Attiecīgi izlases pirmie seši diski ir veltīti agrīnajam posmam un vēl pieci – vēlākajam posmam.
Izlases Robert Schumann: Alle Lieder vienpadsmit kompaktdiskos iekļautas 299 dziesmas. Kopējais ieraksta ilgums ir desmit stundu. Publicitātes foto
Kristiāns Gerhāers un Gerolds Hūbers ir ievērojuši hronoloģiju un dziesmu iekšējo tematisko kontekstu. "Mēs ar Geroldu esam strādājuši ar Šūmaņa mūziku trīsdesmit trīs gadus. Šūmanis ir sacerējis aptuveni 300 dziesmu, un katra no tām ir brīnišķīga. Katra dziesma ir iespēju, domu un skaistuma atklāsme. Visā klāstā, iespējams, ir tikai viena kompozīcija, kura man ne pārāk patīk," uzsver Kristiāns Gerhāers (piebilde: šī dziesma ir Der Handschuh).
Komponista jaunības gadu dziesmas, kas nav bijušas publicētas viņa dzīves laikā, projektā nav iekļautas. Izlaistas arī Šūmaņa muzikālās melodrāmas, opusi, kas novirzās no klasiskās dziesmas formas un veido daļas no lielās formas darbiem. Izlasi bagātina cikli, kas komponēti sieviešu balsij, reti dzirdēti dueti un trio, kā arī darbi vairākām balsīm (piemēram, Spanisches Liederspiel, op. 74, kurā Šūmanis pacēlis dziesmas formu pilnīgi jaunā mākslinieciskajā līmenī). Ierakstā ir dzirdami Sibilla Rubensa, Kamilla Tillinga, Jūlija Kleitere, Vībke Lēmkūla, Martins Miterrucners, Kristīna Landshamere un Anete Friša. Bukletā ir lasāmi visu dziesmu vārdi, vācu muzikologa Laurenca Litekena ievadvārdi, kā arī paša Kristiāna Gerhāera pārdomas par dažiem skaņdarbiem.
"Šūmanis ir komponists ar vislabākajām literārajām zināšanām. Neviens cits skaņradis nav strādājis ar tekstu tā kā Šūmanis. Viņš ir radījis spriedzi starp tekstu un mūziku, kā arī starp vokālistu un pianistu. Komponists gandrīz vienmēr ir rakstījis dziesmas ciklos, savienojot atsevišķus dzejoļus saskanīgā kopumā," norāda Kristiāns Gerhāers.
Informācija: www.gerhaher.de