Koncertprogrammā Dialogs ar Mocartu latviešu publikai labi pazīstamais un starptautiski plaši pieprasītais igauņu diriģents Olari Eltss debitēs pie kamerorķestra Sinfonietta Rīga diriģenta pults. Koncertā 18. janvārī Lielajā ģildē skanēs Volfganga Amadeja Mocarta pilnbrieda gados tapušie sacerējumi – populārā 40. simfonija solminorā un 20. klavierkoncerts reminorā. Olari Eltsam patīk veidot pamatoti konceptuālas programmas – līdzās Mocartam skanēs mūsdienu mūzikas opusi. Soliste būs Igaunijā dzīvojošā krievu pianiste Irina Zaharenkova, kura atzīta par īstu Mocarta daiļrades eksperti. Viņa to mēdz spēlēt arī uz Mocarta laika āmuriņklavierēm, taču šoreiz spēlēs uz Lielās ģildes Steinway koncertflīģeļa, aizvietojot iepriekš izziņoto Diānu Ketleri.
No 2001. līdz 2006. gadam Olari Eltss bija Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenais diriģents. Atstājot šo posteni, viņš intervijā Dienai atklāja, ka vēlas pāris gadus pabūt brīvmākslinieka statusā. Tas ieildzis jau 12 gadu, un Eltss sola tā turpināt. Šādai dzīvei esot tikai viens mīnus – "visu laiku nākas ceļot, pēc tam ir jāsavācas, jāsaliek sevi kopā".
Kas jūsu maršrutos ir Rīga?
Rīga man ir ļoti tuva pilsēta, man vienmēr patīk šeit atgriezties. Ja kādā pilsētā pastāvīgi vai bieži esi strādājis ar vienu orķestri, tad, protams, esi iepazinis arī pārējos orķestrus un mūzikas dzīvi. Esmu vairākkārt klausījies Sinfonietta Rīga koncertus un ļoti gaidu koncertu, kurā pirmoreiz pats to diriģēšu.
Kāpēc izvēlaties klasiku?
Mocarta mūziku kamerorķestri spēlē ļoti bieži, tomēr pamatjautājums ir: kāpēc mēs to darām? Un kāpēc mēs vispār kāpjam uz skatuves? Vai vēlamies Mocartu atskaņot tā, kā to darīja komponista dzīves laikā? Iedziļināšanās vēstures dokumentos ir ļoti svarīga. Tā kļuva arvien nozīmīgāka kopš pagājušā gadsimta 60. gadiem, kad vēsturiskās mūzikas atskaņošanai sāka izmantot dabiskos mežragus, trompetes, koka flautas un instrumentus ar zarnu stīgām. Šo mūziku var arī lieliski atskaņot uz mūsdienu mūzikas instrumentiem.
Visu interviju lasiet avīzes Diena trešdienas, 16. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!