Antonio Stradivāri vijole Rutson, kas pirmo reizi skanēs Latvijā, darināta 1694. gadā. Izcilā vijoļmeistara darinātais instruments nonācis Kristīnes rīcībā no Karaliskās Mūzikas Akadēmijas Londonā kolekcijas.
Koncerti notiks 24. un 25. maijā kultūrtelpā Ola Foundation un 5. un 6. jūlijā akustiskajā koncertzālē Īle.
Koncerti būs īpaši gan ar savu izvēlēto programmu, kurā skanēs visas izcilā vācu komponista Johana Sebastiāna Baha solo partitas un sonātes, gan ar instrumentu - leģendāro Stradivāri vijoli.
J.S. Baha sonātes un partitas ir mūzikas vēsturē nepārspēti meistardarbi. Tām piemīt izcilas mūzikas dziļums un izteiksmība, vienlaikus tās pieprasa augstāko tehnisko meistarību no mūziķa. Daudzuprāt, Baha partitu un sonāšu cikls ir viens no būtiskākajiem Eiropas klasiskās mūzikas stūrakmeņiem, kas atstājis neizdzēšamus nospiedumus uz 20. gs. mūziku. Ir pamats teikt, ka viss solo vijoles repertuārs pēc Baha savā, kaut netiešā veidā atsaucas uz šiem vijoļspēles šedevriem.
Kristīne Balanas savās interpretācijās apliecina, ka Baha sonātes un partitas ar savu mūžlaicīgo modernitāti ir būtiskas un aktuālas mūslaiku klausītājiem. Viņas spēlē izgaismojas Baha vijoļdarbu garīgā dimensija, kas piemīt jekbkurai izcilai mūzikai.
“Baha mūzika man ir īpaši tuva. Tajā var iegrimt dziļi, dziļi un tad atrasties jaunā dimensijā. Tās nerimstošā kustība vienmēr nes tālāk uz priekšu. Šo programmu atskaņošu pirmo reizi un vēlējos, lai tas notiek tepat mājās – Latvijā,” stāsta Kristīne Balanas. Spēlēt visas partitas un sonātes ir izaicinājums jebkuram vijolniekam, tās kopā spēlētas ir vairākas stundas. Vijolniece norāda, ka mūzikas baudītājiem, kas grib piedzīvot pilnu ciklu, jārēķinās ar diviem pilniem vakariem gan Ola Foundation pasākumos, gan Īlē.
Māksliniece izsaka īpašu pateicību par sadarbību projekta īstenošanā Ilzei Pīlēnai no Ola Foundation un Intam Teterovskim no akustiskās koncertzāles Īle.
Antonio Stradivāri ir slavenākais vijoļu meistars pasaulē. Viņš ir radījis ap 500 vijoļu - katru kā rūpīgi izstrādātu mākslas meistardarbu, ko novērtē mūzikas cienītāji visā pasaulē gadsimtu garumā. Viņa radītās vijoles nav pārspētas ne skanējuma izcilībā, ne skaistumā un to izgatavošanas meistarības precizitātē. Viena no šīm slavenajām vijolēm no Stradivāri vijoļu saimes skanēs vijolnieces Kristīnes Balanas izpildījumā.
Vijolniece Kristīne Balanas - viena no visstraujāk plaukstošajiem talantiem uz pasaules skatuvēm. Laikraksts The Times raksturojis viņu kā žilbinoši virtuozu mūziķi. Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāte kategorijā Gada jaunais mākslinieks, godalgota ar 3. vietu Starptautiskajā ARD mūzikas konkursā, saņēmusi Spānijas karalienes Sofijas Izcilības fonda Jaunā talanta balvu un Londonas Karaliskās Mūzikas akadēmijas Rektora balvu. “Nepieradināts, drosmīgs, aizraujošs sniegums,” - tā Kristīnes spēli raksturo žurnāls The Strad.
Muzicējusi pasaulslavenās koncertzālēs - Berlīnes filharmonijā, Londonas Sautbenkas centrā, Pērsela, Bārbikena, Ņujorkas Kārnegija zālēs un citviet pasaulē. Kā soliste uzstājusies ar Londonas Karalisko filharmonisko orķestri, Bavārijas Radio simfonisko orķestri, Berlīnes simfonisko orķestri, Parīzes kamerorķestri, Izraēlas Camerata Jerusalem, Markes Filharmonisko orķestri Itālijā, Sendai simfonisko orķestri Japānā, Cardiff Sinfonietta un daudziem citiem.
Biļetes www.bilesuparadize.lv.