Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +4 °C
Daļēji saulains
Sestdiena, 26. aprīlis
Rūsiņš, Sandris, Alīna

Valmiermuižas etnomūzikas festivāla programmu bagātina starptautiskas grupas

Vasaras pilnbriedā, 5. jūlijā, Valmiermuiža atkal kļūs par mājvietu vērienīgākajam etnomūzikas notikumam Latvijā, kas jau astoto gadu pulcē autentiskas balsis un instrumentus no visas pasaules. Tuvojoties vasarai, organizatori atklāj solo māksliniekus un grupas, kuras bagātinās festivāla programmu

Līdztekus jau izziņotajiem māksliniekiem 2025. gada Valmiermuižas etnomūzikas festivālā uzstāsies arī Sauļus Petreiķis no Lietuvas, Black Rooster Kapelye, kurā apvienojas mūziķi no Latvijas, Vācijas un ASV, kā arī pašmāju grupas – Līgas pH3, Dyrbyni un Kaktu balles muzikanti. Daļu no grupām klausītāji varēs piepulcēt etnomūzikas jaunatklājumiem, ko ik gadu piedāvā festivāla skatuve, bet daļa ir sevi jau pierādījuši un var lepoties, piemēram, ar Zelta mikrofona un latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks 2024 nominācijām, kā arī vietu Eiropas pasaules mūzikas topa jeb World Music Charts Europe labākās pasaules mūzikas apkopojumā.

Festivāla mākslinieku rindās jau iepriekš tika izziņoti enerģiskie etnobass pārstāvji Oratnitza no Bulgārijas, Latvijā daudziem labi pazīstamā folkroka grupa Svjata Vatra no Igaunijas un Ukrainas, pašmāju tumšā folka apvienība Juuk kopā ar armēņu dziedātāju Hasmiku Bagojanu, kā arī Artūrs Čukurs un Ansis Bētiņš ar slāvu tautu dziedājumiem.

Festivāla programma aicina bagātīgā muzikālā piedzīvojumā, atklājot etnomūzikas plašo spektru, kas savā dažādībā spēj apvienot tradīciju spēku ar mūsdienu muzikālajām ambīcijām, kā arī piedāvā interesantus krustpunktus. Piemēram, trīs grupu izpildījumā būs dzirdams didžeridū – tradicionālais Austrālijas aborigēnu pūšaminstruments, kas rada zemu, vibrējošu skanējumu un tiek uzskatīts par vienu no pasaulē vecākajiem koka pūšaminstrumentiem. Vairāku grupu daiļrade saskaras ar Emiļa Melngaiļa mantojumu – viņa tautas mūzikas materiālu vākumā balstās Black Rooster Kapelye skanējums un tas ir aktuāls arī grupas Dyrbyni repertuārā, taču visus šos māksliniekus vieno tikšanās Valmiermuižā 5. jūlijā, lai kopā ar festivāla apmeklētājiem svinētu etnomūzikas pasaules dažādību.

Sauļus Petreiķis ir starptautiski atzīts lietuviešu multiinstrumentālists, kura uzstāšanās ir plūstošas enerģijas pilnas un tiecas lauzt robežas starp tradicionālo folkmūziku, pasaules mūziku un eksperimentālo džezu. Sauļus Petreiķis ir izdevis 11 solo albumus, sadarbojies ar citiem māksliniekiem vismaz 50 albumu tapšanā un koncerttūrē viesojies teju visās Eiropas valstīs. Sauļus spēlē vairāk nekā 50 dažādus pūšamos instrumentus no visas pasaules, tostarp senos baltu tautu mūzikas instrumentus.

 

2024. gadā, kad Latviešu folkloras krātuve atzīmēja simtgadi, bet Emilis Melngailis – 150, ar debijas albumu Vos mir zayen (tulkojumā no jidiša Kas mēs esam) sevi spilgti pieteica grupa Black Rooster Kapelye, kas apvieno latviešu un ebreju mūziķus no Latvijas, Vācijas un ASV. Albums, kas dinamiskos skaņdarbos ar vijoli, bajānu, akordeonu, kokli, elektrisko ģitāru, dūdām un citiem skaņu rīkiem savieno pirms vairāk nekā simts gadiem pierakstītos Emiļa Melngaiļa latviešu un ebreju mūzikas kolekciju materiālus, jau paguvis saņemt nopietnu uzmanību – nomināciju Zelta mikrofonam, Latgaliešu kultūras gada balvai Boņuks, kā arī albums iekļauts Eiropas pasaules mūzikas topa jeb World Music Charts Europe labākās pasaules mūzikas apkopojuma aprīļa topā, kurā līdz šim esam redzējuši, piemēram, tādus Latvijas mūzikas pārstāvjus kā Iļģi, Auļi un Tautumeitas. Grupa festivālā vadīs arī ebreju un latviešu danču meistarnīcu.

Grupas Līgas pH3 pamatā ir interese par tradicionālās dziedāšanas netradicionāliem izpildījumiem, kā arī mītiskā slāņa meklējumi un izcelšana tautasdziesmās un izpildīšanas procesā. Sadarbojoties ar dažādiem alternatīvās un smagās mūzikas pārstāvjiem, piemēram, Kārli Toni (Tesa, Grab, Anna Kijevā), Gunti Kursišu (Uguns, Jaunskungi) un citiem, Līgas pH3 tautas mūziku ieved eksperimentālās mūzikas teritorijā. Līgas pH3 uzstājušās festivālos Laba daba, Zemlika, brīvdabas izstādē Savvaļa, kā arī ASV. 2024. gada vasarā grupai tapa videoklips sadarbībā ar franču režisoru un videomākslinieku Vinsentu Mūnu, kurš filmējis tādas grupas kā R.E.M., Arcade Fire, Low, Mogwai, Efterklang un daudzas citas.

Folkloras kopa Dyrbyni kopš 2007. gada izzina, saglabā un ved tautās latgaliskās tradīcijas, dziesmas un dančus, turklāt dara to ar vērienu – Dyrbyni vairākus gadus piedalījušies Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos, starptautiskajos folkloras festivālos Baltica, koncertējuši Lietuvā, Baltkrievijā, Baškortostānā, Polijā, Ungārijā un Bulgārijā. Dyrbyni repertuārs balstīts ievērojamā latgaliešu kultūras darbinieka un kara ārsta Antona Skrindas folkloras vākumā, kas dzirdams latgaliešu kultūras gada balvai Boņuks 2024 nominētajā albumā Ontona monts.

Apvienība ar intriģējošāko nosaukumu šīgada festivāla programmā – Kaktu balles muzikanti – ir tradicionālās mūzikas grupa, kas turpina latviešu kapelu muzicēšanas tradīciju, parādot klausītājiem, cik tā var būt enerģiska. Instrumenti un mūzika, ar kādu grupa aizrauj dejās, ir tāda, kādu senāk varēja dzirdēt kaktu ballēs jeb Latvijas lauku sētās organizētajos deju vakaros 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā. Kaktu balles muzikantu uzstāšanās būs arī iespēja pieredzēt ieviņu spēli – Augusta Ieviņa un viņa mācekļu radīto harmoniku veidu, kas raksturīgs Vidzemei, jo viens no grupas dibinātājiem, etnomuzikologs Oskars Patjanko, ir īpaši iedziļinājies ieviņu spēles tradīcijā, savukārt etnomuzikoloģe Lauma Bērza, kas ilgstoši bijusi grupas Tautumeitas dalībniece, šobrīd studē skandināvu folkloru.

 

Biļetes: https://www.etnovalmiermuiza.lv/biletes.

Bērniem un jauniešiem līdz 16 gadu vecumam ieeja festivālā bez maksas. Grupas biļete no 5 cilvēkiem pieejama par īpašu cenu. Tuvojoties pasākumam, biļešu cena pieaugs.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja