Savā laikā viņa tieši tāpat izdarīja ar Bahčisarajas strūklaku – atklāj Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs, horeogrāfs Aivars Leimanis, aicinot 10. aprīlī uz Čezāres Punji un Rikardo Drigo baleta Esmeralda pirmizrādi. "Viktora Igo valoda nav viegli lasāma. Man grāmata ilgi nogulēja blakus gultai. Pamazām sāku to lasīt. Sāku arī skatīties citus iestudējumus, atcerēties, ko pats dejoju Aleksandra Lemberga iestudējumā (1970. gadā ar nosaukumu Parīzes Dievmātes katedrāle – U. A.). Sapratu – lai izveidotu mūsdienīgu klasisko baletu, man ir vajadzīgs palīgs, jo mana horeogrāfiskā valoda ir akadēmiski klasiska, Elzai savukārt – ļoti laikmetīga. Savienojot to kopā, man liekas, varētu būt interesants rezultāts." Īpaši piemērota, Leimaņaprāt, laikmetīgās dejas valoda ir Kvazimodo. "Man ir ļoti liels prieks arī par kostīmu mākslinieci Ilzi Vītoliņu un scenogrāfu Mārtiņu Vilkārsi. Kostīmi un scenogrāfija ir ļoti laikmetīgi. Tajā pašā laikā ļoti jūt tā laika elpu – silueti, daudz atpazīstamu lietu. Man ir prieks, ka šajā izrādē varu izmantot simtprocentīgi visus mūsu dejotājus un solistus. Repetitori ir ieguldījuši ļoti lielu darbu, lai sagatavotu trīs solistu sastāvus." Leimaņaprāt, baletu Esmeralda varēs baudīt visi, "sākot no skolēnu vecuma līdz cienījamiem senioriem", "tas būs gan klasiskā baleta feinšmekeriem, gan nebūs vīlušies arī laikmetīgā baleta cienītāji un skatītāji, kas mīl izrādes ar stāstu".
Gājām viens otram pretī
"Man ir grūti savu valodu likt kaut kādās kategorijās. Neskatoties uz to, ka es esmu absolūti klasiska, akadēmiska dejotāja, man pirmais teikums vienmēr iet caur neoklasiku. Lai ievītos Aivara rokrakstā, ļoti daudz priekšā teica mūzika. Mēs gājām viens otram pretī. Aivaram ir raksturīgi ļoti lieli triepieni, vēriens, plašums, man patīk un aizrauj detaļas, nianses, patīk ķimerēties," par sadarbību ar tēvu un kolēģi stāsta horeogrāfijas līdzautore un viena no Esmeraldas lomas atveidotājām Elza Leimane. Esmeraldu interpretēs arī Jūlija Brauere vai Sabīne Strokša. Galvenās vīriešu lomas dejos Filips Fedulovs, Kārlis Cīrulis, Dariuss Florians Katana, Raimonds Martinovs, Viktors Seiko, Eidens Viljams Konefrijs, Finians Patriks Heptings, Antons Freimans, Kristaps Jaunžeikars un Aleksandrs Osadčijs. Flērdelisas lomā – Alise Prudāne-Spridzāne vai Emma Lagūna, Diāna – Annija Kopštāle, Jolanta Lubēja vai Krista Štrausa. Gaismu mākslinieks – Oskars Pauliņš, video mākslinieks -8.
Īpašas iespējas vīriešiem
Baleta Esmeralda libreta pamatā ir Viktora Igo pasaulslavenais romāns Parīzes Dievmātes katedrāle. Kā baletu publika to pirmoreiz iepazina Žila Pero horeogrāfijā 1844. gada uzvedumā Esmeralda Viņas Majestātes teātrī Londonā. Latvijas Nacionālajā baletā tas pirmoreiz izrādīts 1939. gadā baletmeistara Osvalda Lēmaņa veidotajā versijā. Aivara Leimaņa radītā Esmeralda būs jau ceturtais šī romantiskā stāsta iestudējums latviešu baleta vēsturē.
"Īpašas mākslinieciskās izpausmes iespējas ir vīriešiem: aizliegtās kaisles pārņemtais Klods Frolo, skaistais un elegantais Fēbs, kurš ir biežs viesis Parīzes bordeļos, Kloda pakļautībā dzīvojošais Kvazimodo, kurā dzimst pēkšņas jūtas pret Esmeraldu, un naivais dzejnieks Grenguārs. Pirmoreiz mūsu baletā izmantots Agripinas Vaganovas radītais Diānas un Akteona pas de deux, kas tiek izrādīts kā mitoloģizēta aina ballē, – vēl viens spilgts duets," uzsver horeogrāfs Aivars Leimanis.
Balets Esmeralda šosezon skatāms arī 11. un 13. aprīlī, 3. maijā un 11. jūnijā.
Šīs sezonas izrādes ir gandrīz izpārdotas, bet LNOB kasēs un internetā vēl iespējams iegādāties biļetes uz nākamo sezonu: opera.lv.