Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Pirmdiena, 23. decembris
Viktorija, Balva

Kolberga vērojumi. Grāmatas Tas lielais diletantu laiks recenzija

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
jhgfd
j
normāls kritiķis to veco kraķi kolbergu nolīdzinātu līdz ar zemi. tai mūžīgā ziepēšanās arī daļēji izskaidro, kāpēc latviešu literatūra ir pilnīga makulatūra
Daiga Mežaka
D
Mūža balvu Latvijas literatūrā piešķir Andrim Kolbergam un nominācijā Spilgtākā debija izvirzīts arī Jānis Vādons Virve (Pētergailis) - sveicu no sirds!
Daiga Mežaka
D
Kur Jūs redzat negatīvas emocijas! Kāpēc lai man būtu pretenzijas pret muižniecības titula iegūšanu. Tas protams uzliek zināmu atbildību, bet ne jau atbildība mani baida. Nē, tas notiekti nau (ah, nostalģija, to laiku rainiskais - nau) ”uzbrauciens”, un noteikti ne Jums personīgi, tā ir vispārēja rakstura problēma. Rau, pie A.Sveces bloga ieraksta komentāros manifestējas šī pati problēma… Un viens ir neapzināts vai netīši maldīgs pieņēmums, piemēram, kā tas bija vienā no neseniem ierakstiem, kur vārds ”modernitāte” tika lietots ne pēc savas nozīmes, bet kur no konteksta bija saprotama ieraksta autores tālākā doma, tur ir vēlams aizrādīt, ka šim vārdam tradicionāli ir cits jēdzieniskais saturs, bet ne vairāk, tad šajā gadījumā - ja Jūs uzskatāt un apzināti turpiniet lietot vārdu ”inteliģents”, tad es pastāvu uz savām tiesībām par muižkundzes titulu, jo tādas nu reiz ir vēsturiskās konsekvences. Tātad, ja Jūs - inteliģents, tad es – muižkundze, vai tomēr abi mēs – intelektuāļi. Izvēle Jūsu!
Daiga Mežaka
D
Lūdzu! Un paldies par diskusiju!
  • 0
  • 0
Daiga Mežaka
D
Lūdzu! Un paldies par diskusiju!
  • 0
  • 0
J.V.
J
interesants rakurss. paldies par viedokli!
  • 0
  • 0
Daiga Mežaka
D
(vai, ku jauki, ka jau, ta jau!!!) jautājums J.V. - kā turpmāk Jūs uzrunāt? - vai Jūs esat muižnieku rangā jeb inteliģence, redz, man jau tālākā uzrunā Jums nāksies uzrunāt priekšā pievienojot nosaukumu muižkundze, jo vecā kārtība paredz tādu noteikumu - ”ja augstskola absolvēta ar izcilību, tika piešķirts muižnieka rangs, t.i. šāda persona - jau zinātnes elitei piederīgais, - netika pieskaitīta pie inteliģences” bet zinātnē nodarbinātie zemāko kategoriju darbinieki ir pieskaitāmi inteliģencei.
J.V.
J
turklāt savu izpratni par šo jēdzienu jau definēju. tā kā saistīšana ar nez kādām pagātnes sistēmām man šķiet krietns pārspīlējums.
  • 0
  • 0
J.V.
J
vai Jums vārds 'inteliģence' raisa asas un negatīvas asociācijas ar Krieviju? tad risinājums ir ļoti vienkāršs - lietojiet jēdzienu 'intelektuāļi' vai jebko citu. tas, ka Latvijā tiek lietots kāds jēdziens, kura pēdas ved uz Krieviju, nenozīmē kaut kādu pārmantojamību vai nepārmantojamību. mums ir bezgala daudz aizgūtu jēdzienu ar aizgūtu šo jēdzienu izpratni. tā kā tiešām neuztvēru uzbrukuma jēgu.
  • 0
  • 0
Daiga Mežaka
D
Jūs neatbildējāt, vai tālāk uzrunājot Jūs ir jāievēro kāda īpašs uzrunas veids. Nē, es nejokoju, ja reiz Jūs uzskatāt, ka Latvijā ir Krievijas impērijas tradīciju pārmantotāja šajā jautājumā, tad būsim konsekventi un ievērosim kontinuitāti pilnā apjomā. Un vecā tradīcija ir tāda, kā es viņu Jums definēju. Jūs teiksiet, ka PSRS laikā… zinām, bet muižniecība, kas bija emigrējusi turpināja saglabāt un arī šodien saglabā savus titulus. Tātad… nekādu joku!
  • 0
  • 0
J.V.
J
Daiga, kas tie par jokiem? :) es ar inteliģenci nedomāju kādu nodalītu, šķirisku, augstāku vai vienalga kādu citu atšķirības līmeni/grupu. Agneses tēze par to garīgo pārstāvniecību ir interesanta. man škiet, par kaut kādu pārstāvniecību diez vai būtu adekvāti runāt, it īpaši mūslaikos. drīzāk runa ir par to - kas izsakās un ko uzklausa. ja kāds klusē, vienmēr kāds cits runā. man piemēram, ne ļoti patīk, ka tik bieži uzklausa Šleseru un Lembergu, bet tik reti - varbūt citus, ne mazāk interesantus un gudrus cilvēkus...
  • 0
  • 0
J.Vādons
J
visu cieņu Kolbergam! Man šķiet, viņš varētu tikt galā arī ar kādu labu, aktuālu, sociālpolitiski orientētu romānu, kas varetu labi sapurināt cilvēkus, arī inteliģenci.
Agnese
A
Paldies par komentāru! Es jau principā par to arī rakstīju, ka Latvijai ir tieši krieviskā modeļa "inteliģences" tradīcijas, tāpēc mēs, savā starpā runājot, tulīt pat lieliski sapratīsim, par ko ir runa. Lai gan mani nedaudz mulsina šis citu garīgās pārstāvniecības moments. Varbūt tas ir tieši tas, kurš norāda uz to, ka inteliģence vienmēr darbojusies kaut kādos totalitāros apstākļos, kaut kādā nebrīvē? Un, valstij iegūstot brīvību, suverenitāti un neatkarību, šis moments zūd? Bet ar rietumniekiem runājot, gan jāatceras, ka viņiem nevar būt skaidra mūsu "inteliģences" koncepcija. Jā, ne tikai angļu valodā, bet visās rietumu valodās, sekojot latīņu valodas paraugam, ir tā, kā Jūs sakāt. Bet, runājoties pie sevis un savās mājās latviski, mēs, protams, drīkstam to neņemt vērā.
  • 0
  • 0
J.Vādons
J
Agnese, tieši tā. un tas viss, protams, labi zināms. angļu valodā 'intelligence' nu gallīgi neattiecas uz kādu nebūt cilvēku kopumu, ir tikai 'intellectuals', bet tas nenozīmē, ka LV drīxt būt tikai tāda pati terminoloģija. jo vairāk tāpēc, ka man šis racionālakais un piezemētākais modelis nepatīk, 'intelektuālim', kā reizi, būtu jāapvieno ļoti dažādas racionālas un neracionālas īpašības, kas veido personību. bet tas viss - subjektīvi.
  • 0
  • 0
Agnese
A
Krievijas impērijas 19.-20. gs. priekšstati par inteliģenci, kurus vēlāk pārmantoja PSRS daļēji (bet tikai daļēji) varētu sakrist ar Rietumeiropā izmantoto jēdzienu "intelektuāļi" - cilvēki, kuri vairumā gadījumu ir izglītoti, bet tas tomēr nav obligāts priekšnosacījums vienmēr, kā arī kā a. god. J.Vādona kungs raksta - visi, "kas spēj domāt, redzēt, un izteikties un - kam nav vienalga". Rietumnieciskais "intelektuāļa" modelis ir daudz racionālāks un piezemētāks par Krievijas modeļa "inteliģentu", jo Krievijas impērijas īpašā sociālekonomiskā situācija ar ārkārtīgi ilgo dzimtbūšanas pastāvēšanu lika brīvajiem pilsoņiem, galvenokārt, muižniekiem justies atbildīgiem par apspiesto tautas daļu, tādēļ izglītoties, garīgi pilnveidoties, strādāt garīgi arī viņu vietā. Ideja, kā uz to norāda daudzi Sudraba laikmeta pārstāvji, cēlusies no pareizticībai raksturīgā "garīgās varonības" (podvig) jēdziena - inteliģenti bija "podvižņiki". Tāda garīgu pūļu uzņemšanās cita labā & cita vietā. Rietumu intelektuāļiem nebija nekādu noslieču uz šāda vai līdzīga veida citu pārstāvēšānu, jā - zināmu misticismu. Arī Latvijā tas ienāca, tāpat kā Polijā - principā visā bijušās Krievijas impērijas teritorijā, lai gan tajās guberņās, kuras nebija pareizticīgas, jau modificētā veidā. Tomēr mēs pazīstam vairāk krievisko inteliģences, nekā rietumniecisko intelektuāļu koncepciju. Rakstnieks, dzejnieks - tautas sirdsapziņa... ir cēlies tieši no "inteliģences". PSRS bez ierunām pieņēma "inteliģences" kā garīga priekšstāvja koncepciju, jo inteliģenti daudzos gadījumos bija kļuvuši arī vēl par mocekļiem. Tomēr vienmēr, runājot par inteliģenci ar cilvēkiem no Rietumeiropas, jāņem vērā, ka viņiem inteliģence ir vien cilvēka prāta spēja. Bet runājot par tiem, kuri "kas spēj domāt, redzēt, un izteikties un - kam nav vienalga", viņi labāk sapratīs, ja izmantosim jēdzienu intelektuāļi. Tas tā... varbūt arī kādam citam būs citādāks viedoklis.
  • 1
  • 0
J.Vādons
J
jā, faktiski tas ir tāds padomjlaika jēdziens. bet es ar to domāju visus tos, kas spēj domāt, redzēt, un izteikties un - kam nav vienalga. bet vispār butu interesanta tēma plašākai analīzei.
  • 2
  • 1
Daiga Mežaka
D
Jautājums - vai mēs joprojām dzīvojam XIX –XXgs. Krievijas impērijā vai PSRS? Ja atbilde ir – NĒ Jautājums - kas dotajā kontekstā ir ”inteliģence”?
  • 3
  • 1
Sandra Jansone
S
Nepiekrītu. Talanti vienkārši jāpabaro.
Aha
A
Talanti.! Talanti bieži vien paši sevi pabaro. Ko tad īsti ir jābaro?
  • 1
  • 0
Sīmanis
S
Paldies Astrīdai Skurbei par saprotamo recenziju, pēc kuras skaidri var spriest, kas A.Kolberga grāmatā rakstīts. Viena piezīme - Andris Kolbergs, ļoti ražīgs, talantīgs rakstnieks, kas izcili savulaik analizēja padomijas dzīves īstenās ainas, šai grāmatā, sūdzoties par literatūras neatbalstīšanu, liekas, aizmirst piebilst, ka latviešiem pašreiz nav rakstniecības, nav literatūras, jo nav talantu. Diletantu laiks, grafomānu laiks. Kolberga paaudze noiet no skatuves. Tas nozīmē, ka aiziet talantīgo rakstnieku paaudze. Ja nav pašmāju literatūrā ko lasīt, jālasa citzemju rakstnieku darbi, lai vai kādi tie arī būtu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja