"Laikā, kad cilvēci tricina ļaunums, ir gļēvi novērsties no neērtā un sāpinošā, tādēļ ir nepieciešams līdz pašam kaulam, melni un radikāli godīgi pasmieties par stulbo dzīvi,” tā saka režisors un autors Vlads Troickis. Vizuāli suģestējošā stāvizrādes formātā, trīs dažādās valodās – latviešu, ukraiņu un angļu – mākslinieki meklēs atbildes uz brīvības un demokrātijas jautājumiem, sakuļot skatuves gaisu ar ķecerīgu humoru un nāvīgu ironiju. “Izrādē ir daudz mūzikas, daudz humora, bet tajā pašā laikā pieskarsimies arī mums šobrīd vissāpīgākajiem punktiem,” piebilst ukraiņu režisors, kas izrādē, protams, runā arī par karu un tā sēto ļaunumu.
Britu mūzikas trio The Tiger Lillies vairāk nekā 30 gadus ar saviem drūmi groteskajiem, nihilistiski ņirdzīgajiem un panciskajiem skatuves tēliem un asprātīgajām dziesmām ir skatuves avangardā. Viņus ir iedvesmojis teju viss – gan Kurts Veils un franču šansons, gan klaunādes žanrs un pat kāda Londonas prostitūta vārdā Lilija, kura valkājusi zvēru rakstu tērpus. Tā ir mutuļojošā Veimāras laika Berlīne pirms simts gadiem, kas nu izskan angliski.
Dakh Daughters ir starptautisku atzinību guvusi ukraiņu mūzikas grupa, kas dibināta 2012. gadā Kijivā. Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gadā tā par savu mītnes vietu ir izvēlējusies Franciju, koncertējot Eiropā un daudzviet citur. Sapludinot postfolku, putekļainu varietē, reizēm pat piecas valodas un arī Šekspīra sonetus, Dakh Daughters ir šobrīd, iespējams, pats ievērojamājais Ukrainas mūzikas un skatuves mākslas fenomens.
Grupas mākslinieciskais vadītājs ir ukraiņu teātra režisors, pedagogs un dramaturgs Vlads Troickis, kurš 1994. gadā Ukrainā izveidojis pirmo neatkarīgo teātri – Dakh teātri – un vēlāk arī valstī vērienīgāko starpdisciplināro laikmetīgās mākslas festivālu GogolFest. Abas institūcijas šobrīd ir starp atpazīstamākajiem mākslas un radošajiem centriem Eiropā.
Muzikālajā izrādē Stulbā dzīve piedalās: Solomija Melnika, Ruslana Hazipova, Anna Ņikitina, Natalija Halaneviča (Dakh Daughters); Tetjana Troicka (Dakh laikmetīgās mākslas centrs); Martins Žaks, Adrians Stauts, Budi Butenops (The Tiger Lillies); Ērika Eglija-Grāvele, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Ieva Segliņa (Dailes teātris).
Iestudējumu veido režisors, dramaturgs Vlads Troickis; izrādes gaismu mākslinieks – Asthiks Hrihorjans; video māksliniece – Marija Jakovenko; skaņu inženieris – Simons Ofrē.
Projekta vadītāji – Dailes teātris, projekta kurators – Andrijs Palatnijs; Dakh Daughters menedžments – Irina Horbana; GogolFest menedžments – Anna Basova; The Tiger Lillies menedžments – Martina Lača; Tims Vaitheds, projekta koordinatore – Viktorija Fedoriva; producenti – laikmetīgās mākslas festivāls GogolFest (Festival of Contemporary Arts GogolFest, Ukraina).
Šī neparastā iestudējuma pirmā tikšanās ar skatītājiem būs šovakar, 9. augustā, koncertzāles Cēsis teātru skates Grand Prix ietvaros.