"Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, enerģijas jauda, visiem kopā strādājot veselas nedēļas garumā, šoreiz bija daudz lielāka," stāsta horeogrāfe Lilija Lipora.
Viņa arī atklāj - festivāla norises tik ļoti sajūsminājušas Ropažu iedzīvotājus, ka jau šobrīd saņemts piedāvājums festivālu šeit rīkot arī nākamgad. Lilija tam labprāt piekrīt: "Pagaidām performancēs atklāta un apgūta vien neliela daļa no šeit esošajiem vides objektiem, turklāt šajā novadā ir ideāli apstākļi: lieliska infrastruktūra un teicama organizācija, par ko jāteic sirsnīgs paldies Ropažu Kultūras centra vadībai."
Piecas dienas festivāla dalībnieki – gan profesionāļi, gan tie, kuriem laikmetīgā deja un citi mākslas veidi ir iemīļots hobijs, savu meistarību varēja papildināt kontaktimprovizācijas un muzicēšanas meistarklasēs Olgas Žitluhinas, Ineses Upenieces, Gabijas Bīriņas un Lilijas Liporas (Latvija), kā arī Avital Ifargan un Shiri Bar-On (Izraēla) vadībā.
Festivāla kulmināciju veidoja gan laikmetīgās dejas kompānijas Liat Dror Nir Ben Gal (Izraēla) iestudējuma Zen Dance pasaules pirmizrāde, gan izrādītās nedēļas laikā tapušās performances, kuras iestudēja Eva Vancāne, Kārlis Božs, Olga Žitluhina un Lilija Lipora.
L. Lipora atzīst – performancēs ar uzviju attaisnojušies dažādu horeogrāfu rokraksti, tāpēc rezultāts skatītājus iepriecinājis ar saturisku dažādību: "Kolorītajā Kangaru stacijā – vietā ar vēsturiski politisku kontekstu – efektīgu un emocionāli saviļņojošu performanci bija izveidojusi Olga Žitluhina. Tur bija gan šķiršanās, gan satikšanās tēma, savdabīgs ritma zīmējums."
Simboliska rituāla klātbūtne bija jaušama Lilijas Liporas veidotajā performancē ābeļdārzā, kas bija veltījums mātēm un meitām, kur zemē nokritušie āboli simbolizēja to, kā bērni-āboli no mātes-ābeles "aizripo" pasaulē. Bet horeogrāfe Eva Vancāne savā performancē asprātīgi atspoguļoja subkultūru, risinot provokatīvu jautājumu: vai un cik esam tikuši tālāk par savu "ciltstēvu" – pērtiķi. Savukārt mīlestības tēmu risināja Kārlis Božs.
Lilija Lipora neslēpj gandarījumu, ka festivāla mērķis ir pilnībā panākts: "Daudzi skatītāji un arī dalībnieki atzina, ka pavēries absolūti cits skatījums uz ierastajām lietām!"
Skatītāju simpātijas izpelnījās arī Izraēlas pārstāvju – laikmetīgās dejas kompānijas Liat Dror Nir Ben Gal iestudējums: izrādes rāmais, meditatīvais plūdums un kustību partitūra lieliski saskanējuši ar Ropažu vidi. Uzvedumā tika iesaistīti arī skatītāji, un finālā visi – gan lieli, gan mazi – dejoja uz skatuves. Paši izraēlieši atklājuši, ka tik mazi bērni viņu iestudējumos piedaloties pirmoreiz.
Tikām Izraēlas pārstāvju sajūsmu izpelnījusies gan latviešu danču apgūšana mūsu horeogrāfu vadībā, gan latviešu laikmetīgās dejas entuziastu profesionālisms.
Dejas atbalsta fonda Zvaigžņu AkA un dejas kompānijas Stars’ Well rīkotais festivāls Vides deja 2013 šogad notika jau trešo reizi.