Laika ziņas
Šodien
Migla
Otrdiena, 19. novembris
Liza, Līze, Elizabete, Betija

Ņiguņegu, Latvija!

Oļģerts Kroders Valmieras Drāmas teātrī iestudējis Čehova ģeniālo lugu Ķiršu dārzs Kroders, uzrunāts par pašsajūtu, nopurpina: "Vispār jau ir tā riebīgi, ja domā par pasauli un Latviju." Bet par gaidāmo Ķiršu dārza premjeru šodien kā allaž konstatē: "Nu, ir tas sūdīgais pirmspirmizrāžu bardaks, bet tā jau ierasta lieta — tiklīdz tu savā amatā kaut kas esi, kļūsti visur pieprasīts un mūžīgi esi pārstrādājies, nekur īsti laikā nepaspēj, bet es jau viņus saprotu (ar "viņiem" domājot topošās Valmieras izrādes scenogrāfu Mārtiņu Vilkārsi un kostīmu mākslinieci Ilzi Vītoliņu), vēl jo vairāk krīzes apstākļos.

.. kamēr ir darbs un normālas iespējas realizēt mākslinieciskās ieceres. Aktieri drusku nervozē, bet viss būs labi, viss savilksies..." Apkušinu režisoru par tehniskajām detaļām, vaicādams, tā sakot, kā centīgs kritiķis — iesācējs, bet par ko tad būs izrāde, tās koncepcija? Abi apsmejamies. Izrāde būšot par Latvijas likteņiem. Par Latviju, kas varēja būt ķiršu ziedos. Bet nebija. Režisors, piesaukdams lugas fabulu, konstatē: "Tagad jau visiem gribas, lai atbrauc no kaut kurienes dikti bagāts radinieks, no kura var aizņemties daudz naudiņas... Latvija gaida no Parīzes Raņevsku kā tādu Ulmani." Taču tāpat jau saruna nesanāk tikai par mākslu, jo režisors paspēj izmest precīzas replikas: "Nevar prasīt kulturālu attieksmi pret valsti, pret tautu, pret tās kultūru no cilvēkiem, kuri nav kulturāli pēc būtības. Kas tad tagadējo Latviju "uzbūvēja"? Bijušie partijas un komjaunatnes darboņi, kuri nozaga partijas naudu, bijušie spekulanti, kurus krievu laikos lika cietumā, — un tie visi ir tagadējie miljonāri, kas šo valsti vada. Ja ne pa tiešo politikā, tad caur "zooloģiskajiem dārziem". Čehovs visu to paredzēja, arī Ķiršu dārzā, jo stāsts taču ir par cilvēciskās kārtības un īpašumu izputināšanu." Vaicāju, vai lēmums Ievai Puķei dot Raņevskas lomu nav pārdrošs (parasti šo bankrotējošās īpašnieces un sievietes lomu uztic aktrisēm ar "smagāku" gadu pieredzi...), un saņemu striktu atbildi: "Nē, ja Raņevska meitu dzemdēja 20 gadu vecumā, kas ir tikai normāli, tad sešpadsmitgadīga meita Aņa (izrādē Inga Siliņa) ir taisni laikā, vecumi gandrīz sakrīt. Un Ieva ļoti labi mēģina." Nešaubos. Kā parasti, lomu sadalījums pie meistara priecē un intriģē: Gajevs — Tālis Lasmanis, Lopahins — Krišjānis Salmiņš, Varja — Elīna Vāne, vācu guvernante — Skaidrīte Putniņa, studenta Petjas Trofimova loma uzticēta jauniņajam Kārlim Neimanim, kuram tas ir pirmais tik atbildīgais uzdevums. Aktieru komanda labu labā, mēģinājumi ritējuši piesātināti un jautri, kaut arī rūdītiem teatrāļiem būs zināms, ka režisoram Kroderam attiecības ar šo Čehova lugu nav bijušas "mūža sapņa" līmenī. Ak jā, par lomām — bet kā tad vecais, mūžīgais kalps Firss, ko muižas iemītnieki aizbraucot netīšām iespundē/iesloga mājā — nu tak jau nomiršanai? Firss būšot Rihards Rudāks, Kroders nosmīn: "Ja vajadzēja vecāku, man pašam būtu jāspēlē." Par ko ne? Iznāktu vesels simbols. "Zini, es tomēr labāk palikšu es pats, nevis kaut kāds simbols," tā nosaka optimistiskākais Latvijas teātra režijas vecmeistars. Un noslēgumā piemetina vēl biškuci par mīļo Latviju: "Es skatos, tagad visu un visur tikai apgriež, budžetu atkal cirpšot, tas jau kļūst maniakāli, — bez sistēmas, bez paskaidrojumiem, Godmanim jau spīd acis kā trakam, neviens cits citā neklausās... Tad es atceros, ka mums ziemeļos (izsūtījumā Sibīrijā — N.N.), lai piespiestu cilvēkus darīt kaut ko pilnīgi absurdu un bezjēdzīgu, lika tēst baļķus tā, lai sanāktu viens taisns dēlis. Tikmēr tēsām, tēsām, kamēr beigās palika skaidas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Modes muzeja jaunā izstāde Auksti

Izstāde veltīta rudens un ziemas sezonas apģērbiem un aksesuāriem un aicina iepazīt virsdrēbju vēsturi, kā arī aizdomāties par klimata saikni ar apģērbu, ko valkājam.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja