Ziepniekkalna ielā, pie šosejas Bauska - Rīga, kāds huligāns apzīmējis burtus Rīga un pilsētas nosaukuma ceļa zīmi, ziņoja kāds portāla Diena.lv lasītājs.
"Rīgas burti nav vienīgais Satiksmes departamenta rūpju
bērns, jo ik gadu tiek tērēti milzu līdzekļi, lai tīrītu apķēpātos
tiltus, gājēju tuneļus, pārvadus un pieturvietas," portālam Diena.lv skaidroja Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Una Ahuna-Ozola.
Rīgas domes Satiksmes departaments grafitti zīmējumu noņemšanai pērn iztērēja 22 000 latu, skaitot ar PVN. Izmaksas ir atkarīgas no tā, cik lielu laukumu ir nepieciešams tīrīt. Viena kvadrātmetra notīrīšana maksā 18 latu + PVN, sacīja Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve.
Savukārt šā gada pirmajā pusgadā jau iztērēti 5 300 lati (ar PVN) dažādu objektu sakopšanai, un papildus vēl izlietoti 6 300 lati AB dambja grafitti zīmējumu notīrīšanai. "AB dambja tīrīšana tika veikta jūnijā, un šobrīd apsekojot objektu ir secināts, ka uz tā atkal ir darbojušies "mākslinieki"," sacīja U.Ahuna-Ozola.
Satiksmes departaments informēja, ka Rīgas burtus, kas kopumā ir četri komplekti, apķēpā vidēji vienu līdz divas reizes gadā. "Ķēpājumus cenšamies notīrīt pēc iespējas ātrāk," sacīja U.Ahuna-Ozola.
Pret vandāļu izdarībām praktiski cīnīties ir neiespējami, atzina Satiksmes departamenta pārstāve. "Saskaņā ar Satiksmes departamenta datiem, lai notīrītu visus apzinātos Satiksmes departamenta pārziņā esošos tiltus, tuneļus, satiksmes pārvadus un nostiprinātās krastmalas, būtu nepieciešami vairāk nekā 600 000 latu. Tiesa, ņemot vērā iepriekšējo pieredzi, nereti svaigi notīrītie zīmējumi, jau nākamajā dienā atgriežas," klāstīja U.Ahuna-Ozola.
Satiksmes departaments ir apsvēris iespēju norādīt īpašas vietas, kur grafitti zīmējumi būtu atļauti un zīmētais netiktu ņemts nost. Departamenta pārstāvji gan šaubās, vai tas apturēs vandāļu vēlmi zīmēt neatļautās vietās.
Rīgas domes saistošie noteikumi Nr.80 paredz, ka aizliegts ar uzrakstiem, zīmējumiem vai citādā veidā bojāt dzīvojamās un sabiedriskās ēkas, saimnieciskās celtnes, žogus, citas būves un arhitektoniskos elementus. Par šī noteikuma pārkāpšanu var piemērot naudas sodu līdz simts latiem. Savukārt, ja nodarīts būtisks materiālais zaudējums, policijā par to var sākt kriminālprocesu par svešas mantas tīšu bojāšanu. Par šādu pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.