Kā aģentūra LETA uzzināja VID Sabiedrisko attiecību daļā, kopumā VID kriminālprocesā par aizdomās turētajiem atzinis septiņas personas - noziedzīga grupējuma dalībniekus, no kuriem viens ir Krievijas pilsonis, bet pārējie - Latvijas pilsoņi.
VID informē, ka Muitas kriminālpārvalde 4.aprīlī Daugavpils prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai nosūtīja 2011.gada 22.janvārī sākto kriminālprocesu par muitošanai pakļauto preču, tabakas ražošanas iekārtas, tabakas un tabakas izstrādājumu ražošanai nepieciešamo līdzekļu glabāšanu Latvijas muitas teritorijā bez muitas iestāžu atļaujas, ko veikusi personu grupa pēc iepriekšējās vienošanās.
Kriminālprocess tika sākts pēc tam, kad Muitas kriminālpārvaldes darbinieki sadarbībā ar kolēģiem no Valsts policijas specvienības "Omega" veica pārbaudi kādā teritorijā Daugavpils novada Naujenes pagastā un bijušās PSRS kara daļas ēkā atklāja nelegālu cigarešu ražotni un notikuma vietā aizturēja sešas personas, tostarp Latvijas, Krievijas un Kirgīzijas pilsoņus. Ārvalstu pilsoņi šo nelegālo darbību veikšanai bija piesaistīti kā iekārtu uzstādīšanas un ekspluatācijas speciālisti.
Iespējamais nelegālās ražošanas organizētājs, Krievijas pilsonis, tika aizturēts jau pērnā gada 23.janvārī Vācijā, un viņš joprojām atrodas apcietinājumā.
Ēka, kurā bija iekārtota nelegālā cigarešu ražotne, bija pielāgota pastāvīga cigarešu ražošanas procesa uzsākšanai - tajā bija uzstādītas jaudīgas cigarešu ražošanas iekārtas un ģenerators elektroenerģijas ražošanai.
Turpat atradās arī visas nepieciešamās izejvielas - 5,9 tonnas tabakas, papīrs, līme, cigarešu filtri, iepakojuma materiāli, kuru pietiktu sešu miljonu cigarešu saražošanai, kā arī Krievijas akcīzes markām līdzīgas uzlīmes.
Teritorija bija aprīkota ar slēptu videonovērošanas sistēmu, un ēkā ierīkota signalizācija. Personu aizturēšanas brīdī viss bija sagatavots ražošanas uzsākšanai, kā arī pabeigta iekārtu uzstādīšana, noregulēšana un pārbaude.
Pēc ekspertu atzinuma, cigarešu ražošanas iekārtu jauda varēja būt apmēram miljons cigarešu dienā. Lielāko daļu no saražotajām cigaretēm bija paredzēts nogādāt dažādu Eiropas Savienības valstu tirgos.
VID norāda, ka saskaņā ar Krimināllikuma 191.panta 2.daļu iespējamais sods par iepriekšminēto pārkāpumu ir brīvības atņemšana no trim līdz desmit gadiem vai piespiedu darbs, vai naudas sods līdz 200 minimālajām mēnešalgām.
VID informē, ka, izmeklējot kriminālprocesu, tas noskaidrojis lietas apstākļus, iesaistītās personas, kā arī ieguvis pierādījumu kopumu, kas ļauj sākt kriminālvajāšanu. Šajā lietā ievērojams izmeklēšanas darbs ticis veikts arī Vācijā un Krievijā.
Pateicoties VID rīcībai un sadarbībai ar ārvalstu kolēģiem, likumpārkāpēji tika pieķerti nozieguma izdarīšanas brīdī, fiksējot noziedzīgo nodarījumu, taču neļaujot pilnībā uzsākt ražošanas procesu. Tādējādi tika novērsta aptuveni 630 000 latu liela kaitējuma nodarīšana valsts budžetam, norāda VID.