Inspekcija patlaban iepazīstas ar juridisko regulējumu un pieļauj rosināt likuma grozījumus. Valsts policijas priekšnieks Artis Velšs savukārt uzdevis Latgales reģiona pārvaldei sniegt paskaidrojumus par lēmumu izbeigt kriminālprocesu, lai vērtētu policijas rīcību. Jau vēstīts, ka inspektors lēmumu izbeigt kriminālprocesu pieņēma, pamatojoties uz Daugavpils tiesu psihiatrijas eksperta atzinumu, ka nozieguma brīdī sieviete bijusi nepieskaitāma.
Providus krimināltiesību eksperts Andrejs Judins, nekomentējot konkrēto lietu, par šādiem gadījumiem Dienai saka: «Šādām lietām, kur bijis liels apdraudējums dzīvībai, jāpieiet ļoti rūpīgi, jāanalizē, lai būtu dziļa pārliecība, ka tas vairs neatkārtosies.» Viņš arī norāda - bažu gadījumos policija var prasīt atkārtotu tiesu psihiatrijas ekspertīzi vai nodot lietas materiālus tiesai, kas lemtu par medicīnisku piespiedu līdzekļu piemērošanu. Tieslietu ministrs un iekšlietu ministra p. i. Aigars Štokenbergs (SCP) Dienai saka - gadījumu policijas vadība izvērtēs «un, ja mums būs kādas šaubas, mēs rīkosimies». Aicināts to paskaidrot, viņš norāda: «Kaut vai pārlasot eksperta atzinumu. Ja konstatēsim pretrunas, prasīsim citu eksperta atzinumu.»
Rēzeknē dzīvojošā sieviete, kura maija sākumā trīsgadīgā dēla klātbūtnē sadūra piecus mēnešus veco meitiņu, izdarot noziegumu, bijusi nepieskaitāma, ekspertīzē konstatēts, ka viņai bijis alkohola delīrijs, stāsta Rēzeknes iecirkņa atbildīgais inspektors Elmārs Sondors. Sievietei bijušas halucinācijas, licies, ka bērnā iemiesojies nelabais, un viņa centusies to izdzīt, durot bērnam sejā, kaklā, krūškurvī, vēderā. E. Sondors arī norāda - eksperts sievietei nekonstatēja psihisku saslimšanu, sieviete arī neesot sabiedrībai bīstama. Piespiedu ārstēšanos no alkohola atkarības likums neparedz, to var darīt tikai, ja cilvēks pats vēlas. «Juridiski viss ir kārtībā. Taču atzīstu - likumā ir nepilnības, ka nav paredzēta piespiedu ārstēšanās no alkoholisma. Manas iespējas bija ierobežotas,» paskaidro E. Sondors. Aprūpes tiesības uz abiem bērniem - cietušo meitenīti un viņas brāli - bāriņtiesa mātei atņēmusi, par aizbildni noteikta bērnu tēva māte. Rēzeknes bāriņtiesa apņēmusies tiesā izcīnīt arī aizgādības tiesību atņemšanu mātei.
«Alkohola delīrijs ir diagnoze. Tas var iestāties arī dažas dienas pēc dzeršanas pārtraukšanas. Cilvēks ir dezorientēts, nesaprot, kas viņam apkārt notiek, viņam ir halucinācijas, piemēram, liekas, ka viņam uzbrūk, ka uz viņu šauj, ka viņa ģimene nogalināta,» stāsta Sarmīte Skaida, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta stacionāra vadītāja. Alkohola delīrijs varot ilgt pat līdz nedēļai, tiesa, lai tas iestātos, alkohola lietošanai jābūt ilgstošai. Bāriņtiesas uzraudzības lokā ģimene nebija bijusi. Ja alkohola delīrijs ir bijis un cilvēks turpina lietot alkoholu, ir liela iespēja, ka tas atkārtosies, saka S. Skaida.