Vienotības valdes sēde ilga gandrīz piecas stundas. Plašajās debatēs izskanēja arī ierosinājums – ja no amata aiziet Piebalgs, tāpat vajadzētu rīkoties arī frakcijas vadītājai Solvitai Āboltiņai. Viņa Dienai sacīja, ka ir uzņēmusies atbildību kolēģu priekšā, šis esot ļoti sarežģīts laiks, kurā Vienotībai ir jāspēj operatīvi reaģēt uz koalīcijas partneru piedāvātajiem lēmumiem. Tāpēc viņa neatkāpsies. Taču frakcijas deputātiem esot tiesības rosināt šāda jautājuma izskatīšanu. Āboltiņa pieļāva, ka viņa, visticamāk, vairs nekandidēs partijas valdes vēlēšanās.
Notikumus pasteidzināja arī žurnālā Ir publicētās "oligarhu lietas" sarunas, kas atklāja politikas veidošanas aizkulises viesnīcā Rīdzene. Tajās spriests arī par to, kā vājināt Vienotību. Pēc šo sarunu nonākšanas atklātībā Vienotībai esot svarīgi parādīt sabiedrībai, ka tā ir vēlētāju uzticības cienīga un "ir pretspars tam, kas kļuva zināms šajās sarunās – ka tā ir par tiesiskumu", žurnālistiem sacīja Piebalgs. Partijas biedri prasot radikālas pārmaiņas, bet viņš piekritis vadīt partiju ar solījumu konsolidēt tajā dažādu uzskatu cilvēkus. Tagad redzams, ka tas nav izdevies, jo vairāki Saeimas deputāti paziņojuši par nodomu aiziet no Vienotības.
Salaspils novada priekšsēdis Raimonds Čudars Dienai apstiprināja, ka valdes sēdē izteicis savas domas, ka līdz ar Piebalgu arī Āboltiņai būtu jāatstāj frakcijas vadība.
Izkanējušas arī bažas, ka koalīcijas partneri no Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un Nacionālās apvienības Āboltiņas paiešanu malā vien gaidot. Neviena cita tik spēcīga līdera partijā joprojām neesot, un tad Vienotību varēšot "vieglāk aptīt ap pirkstu".
Vairāki Vienotības politiķi pieļāva, ka Smiltēns, visticamāk, nebūšot vienīgais kandidāts uz priekšsēža amatu. Viņa priekšrocība ir tā, ka jau tagad pārstāvēja partijas vadību koalīcijas sēdēs, kurās Piebalgs reti piedalījās. Taču tajās Smiltēnam līdzās bija arī frakcijas vadītāja. Viņš žurnālistiem apstiprināja, ka ir gatavs kandidēt priekšsēdētāja vēlēšanās. Tajās viņš jau sacentās ar Piebalgu pagājušā gada jūnijā un zaudēja ar visnotaļ cienījamu rezultātu. Smiltēna atbalstītāji pārsvarā bija reģionālajās nodaļās. Uz jautājumu, vai viņš nebaidās riskēt, jo gadījumā, ja viņam neizdosies un partija nespēs pārliecinoši nostartēt nākamajās Saeimas vēlēšanās, tas var negatīvi atsaukties arī uz politiķa karjeru, Smiltēns atbildēja: "Esmu gatavs riskēt ar savu karjeru, jo partijai ir jāmainās." Piebalgs uzskata, ka ir svarīgi, lai Vienotību vada cilvēks, kas to vēlas darīt, nevis ir jāpierunā.
Visu rakstu lasiet pirmdienas, 17.jūlija laikrakstā Diena!
Te kādi 20 ķengā Vienotību.
no Jūrmalas
Alekss